Proces de-dolarizácie sa zrýchľuje a multipolárny svet je teraz realitou,“ skonštatoval Putin na samite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu. Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok 4. júla 2024 na samite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS) v kazašskej Astane zopakoval, že geopolitická situácia na planéte prechádza radikálnou zmenou smerom k spravodlivému multipolárnemu usporiadaniu.
Členovia Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS) zvyšujú zúčtovanie v národných menách, ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil vo štvrtok 4. júla 2024 na samite ŠOS v kazašskej Astane.
V prejave na zasadnutí Rady hlavy štátov Putin poznamenal, že členovia ŠOS zvýšili používanie národných mien pri vzájomnom zúčtovaní.
„Napríklad ich podiel na obchodných transakciách Ruska s členmi organizácie už za prvé štyri mesiace tohto roka presiahol 92 %,“ povedal prezident.
Celosvetový trend používania národných mien v obchode namiesto amerického dolára nabral výraznú dynamiku po tom, ako bolo Rusko v roku 2022 odrezané od západného finančného systému a jeho devízové rezervy boli zmrazené.
Putin tiež zopakoval návrh Ruska na vytvorenie nezávislého mechanizmu na zúčtovanie platieb v rámci ŠOS a dodal, že stretnutia ministrov financií a guvernérov centrálnych bánk pomáhajú posilniť obchodné a investičné väzby v rámci organizácie.
Ruský prezident poznamenal, že náš svet v súčasnosti prechádza „rýchlou a nezvratnou zmenou“. Dodal, že „multipolárny svet je teraz realitou“. Poukázal pri tejto príležitosti na narastajúci počet štátov, ktoré usilujú o spravodlivý nový svetový poriadok založený na vzájomnom ekonomickom prospechu jednotlivých krajín a obrane ich tradičných hodnôt. Za piliere tohto úsilia označil skupinu BRICS a a ŠOS, ktoré predstavujú prekurzor k novému finančnému systému.
Začiatkom tohto roka šéfka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullinová poznamenala, že viaceré krajiny majú pochybnosti o západnom systéme SWIFT po tom, ako bolo mnoho ruských bánk odrezaných od systému finančných správ so sídlom v Belgicku po začatí konfliktu na Ukrajine v roku 2022.
ŠOS je eurázijská politická, ekonomická, obranná a bezpečnostná organizácia, ktorú v roku 2001 založili Čína a Rusko. Má deväť stálych členských štátov – Čína, India, Kazachstan, Kirgizsko, Pakistan, Rusko, Tadžikistan, Uzbekistan a od minulého roka aj Irán. Tento rok by sa stálym členom malo stať i Bielorusko.
Okrem stálych členov sa očakáva aj účasť lídrov alebo zástupcov Azerbajdžanu, Kataru, Mongolska, Spojených arabských emirátov, Turkménska či Turecka.
Tento ekonomický a bezpečnostný blok pokrýva väčšinu územia Eurázie a tvorí viac ako 20 % svetového HDP.
Zdroj: rt.com / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…