01.12.2020
Spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák bol kľúčovou postavou megakauzy Gorila.
V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahujú ozbrojení policajti. Šéfa Penty Jaroslava Haščáka zadržali a obvinili z korupcie a prania špinavých peňazí.
Dnes bol Jaroslav Haščák na plánovanom výsluchu na Prezídiu Policajného zboru a počas výsluchu bol zadržaný. Pre Pravdu to povedal Martin Danko, hovorca finančnej skupiny Penta. Danko nevedel spresniť, v akej veci bol Haščák zadržaný.
Podvečer policajti vstúpili do priestorov bratislavského Digital Parku. Odniesť si mali počítače z priestorov, v ktorých sídli Penta. Haščák bol pri zásahu prítomný, pohyboval sa však bez pút.
O zásahu v sídle Penty ako prví informovali Denník N a portál Aktuality. Podľa informácií portálu Haščáka zadržali a obvinili z korupcie a prania špinavých peňazí.
Do budovy mali vojsť desiatky policajtov so samopalmi. Podľa denníka N prebieha zásah policajtov konkrétne na šiestom a siedmom poschodí, kde sídlia partneri Penty, vrátane Haščáka.
video:
https://tv.pravda.sk//embed/c22c47ff-06b6-459f-b30b-516d54b8f8bc
Polícia aktuálny zásah nekomentuje, odkázala na Úrad špeciálnej prokuratúry.
V utorok o piatej večer do budovy Penty priviezli kukláči aj Haščáka. Kráčal voľne bez pút v sprievode policajtov.
Novinárov ešte pred príchodom Haščáka súkromná bezpečnostná služba vykázala z pozemku.
Spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák bol kľúčovou postavou megakauzy Gorila. Jeho meno sa objavilo aj v súvislosti s kauzou vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V tejto súvislosti vypovedal aj pred Špecializovaným trestným súdom. Haščák si písal s Marianom Kočnerom, ktorý je neprávoplatne oslobodený v kauze vraždy novinára. Kočner mal Haščákovi písať o potrebe „odj… č…“.
Jaroslava Haščák a finančná skupina Penta sa dostali do hľadáčika Slovenskej informačnej služby koncom roka 2005. Jej príslušník Peter Holúbek totiž zistil, že v byte na Vazovej ulici, ktorý susedil s jeho bytom, má Penta konšpiračný byt, napísaný na bývalého policajta Zoltána Vargu, ktorý s finančnou skupinou spolupracoval.
Aj preto začal SIS-kár Holúbek v roku 2006 byt odpočúvať, na základe čoho vznikol známy spis Gorila obsahujúci informácie o korumpovaní politikov pri privatizácii štátneho majetku v ére pravicovej vlády Mikuláša Dzurindu.
Haščák sa v byte na Vazovovej ulici stretával najmä z bývalým ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom a niekdajšou šéfkou Fondu národného majetku Annou Bubeníkovou. Haščák hovoril o tom, ako by mal podľa jeho predstáv fond fungovať. Bavili sa aj o privatizácii Letiska M. R. Štefánika, Transpetrole, Rozvodných závodoch – Východoslovenskej, Stredoslovenskej a Západoslovenskej energetike a Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústave.
Prepis spisu Gorila zverejnil anonym v decembri 2011 na internete. Bolo to v čase, keď Radičovej vláda v demisii viedla krajinu k predčasným voľbám. Tie boli dôsledkom rozpadu koalície na jej vnútornom spore o euroval.
Zverejnenie spisu viedlo k masívnym demonštráciám, začalo sa aj policajné vyšetrovanie. Vznikol špeciálny vyšetrovací tím, ktorý viedol Marek Gajdoš.
Pravosť zverejneného dokumentu Gorila bola spočiatku spochybňovaná. Krajský súd v Bratislave však neskôr potvrdil, že vyhovel žiadosti SIS na použitie informačno-technických prostriedkov z novembra 2005. Ústavný súd ale v roku 2012 rozhodol, že odpočúvanie bolo nelegálne, lebo žiadosť nebola dostatočne odôvodnená.
V spise boli záznamy aj o Haščákovej finančnej podpore pre stranu Smer, ktorú v spomínanom byte riešil s Františkom Határom, osobným tajomníkom Roberta Fica. Penťák Haščák bol podozrivý aj z toho, že kúpil od bývalého šéfa kontrarozviedky SIS nahrávku Gorily, uvádza v závere portál aktuality.sk.
Penta má menšinový podiel aj vo vydavateľstve Petit Press, ktoré je vydavateľom denníka SME. Na obsah denníka však nemá finančná skupina žiadny vplyv.
Správu aktualizujeme …
Zdroj: pravda.sk / hlavnydennik.sk (1), (2) / InfoVojna
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…