Exminister Jaroslav Naď a áno, aj expremiér Eduard Heger majú problém. Vyrobili si ho darovaním stíhačiek MIG-29 na Ukrajinu. Spravila tak vláda, ktorá jednak nemala žiadnu legitimitu, nemohla rozhodovať o krokoch v zahraničnej politike (teda porušila Ústavu SR), no neexistuje ani právna analýza, ktorá by tento akt odobrovala.
Hoci sa na ňu Naď odvoláva. Črtá sa preto škandál presahujúci hranice Slovenskej republiky, keďže na situáciu reagujú aj Česko a Rusko. Naď však stále tvrdí, že darovanie MIG-ov prebehlo v súlade so zákonom. S akým?
Slovenský ombudsman nedostal z ministerstva obrany právnu analýzu na darovanie MIGov z jednoduchého dôvodu – rezort ňou nedisponuje. Situácia zaujala aj českú, či ruskú tlač, čo zaváňa nepekným medzinárodným škandálom. Zvlášť, keď štátny tajomník ministerstva obrany avizuje právne kroky. Zvlášť pre to, v akej situácii boli MIGy darované – vláda bola už štvrťroka v demisii, teda nemala na takýto úkon právo. Jaroslav Naď sa však bráni – analýza vypracovaná bola a Smer sa snaží zakryť svoju vlastnú neschopnosť.
O sprístupnenie analýzy podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám požiadal ministerstvo obrany ombudsman.
„Ministerstvo mi nedávno oznámilo, že sa snažilo vyhovieť navrhnutému opatreniu a analýzu nájsť. Skonštatovalo však, že ministerstvo a ani jedna z jeho organizačných zložiek danou analýzou nedisponujú. Rovnako uviedlo, že analýza nie je ani zachytená v jeho databázach v žiadnej podobe,“ priblížil. Absenciu takejto analýzy potvrdila aj štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher (Smer-SSD). Ten pripomenul aj takt, že Ústava vláde v demisii vyslovene zakazuje robiť v zahraničnej politike zásadné kroky, akým odoslanie stíhačiek v hodnote cez 500 miliónov rozhodne je.
„Dnes sa preukázalo, že neexistuje oficiálny úradný materiál ministerstva obrany, ktorý by oprávňoval bývalého ministra vykonať takýto krok,“ dodal Melicher. Ten v tejto veci pripravuje právne kroky.
Právne kroky môžu zaujímať aj Českú republiku. Jaroslav Naď krátko po neúspešných voľbách a strate poslaneckej imunity od minulej jesene pôsobí v Prahe, ako poradca českej ministerky obrany Jany Černochovej. Česká tlač vtedy Naďa predstavila, ako držiteľa bezpečnostnej previerky NATO na stupeň „TAJNÉ“ aj so všetkými jeho titulmi.
„To mi pripadá, že dostal od kamarátov teplý flek, pretože nemohol zostať na Slovensku. Nepoznám človeka, ktorému by bolo ľúto, že Jaroslav Naď odišiel zo Slovenska,“ uviedol pre českú tlač nedávno slovenský politológ Ján Baránek.
Kým Jaroslav Naď videl ruských agentov všade už dlho, ruská tlač si ho po dlhšom čase všimla po tom, ako vyplávalo na povrch, že analýza na darovanie stíhačiek Ukrajine bolo protizákonné. Tamojšia tlač priblížila, že presun trinástich stíhačiek a častí systému PVO na Ukrajinu sa uskutočnil až štvrť roka po tom, ako bola vláde Eduarda Hegera vyslovená nedôvera.
„O vyšetrenie tohto prípadu sa snažila strana súčasného premiéra republiky Roberta Fica s odôvodnením, že Heger na takéto rozhodnutia nemá právomoc. Bývalý minister obrany Jaroslav Naď zase uviedol, že znalci vykonali potrebný právny rozbor tohto postupu,“ uvádza ruská tlač s tým, že rezort obrany na požiadanie slovenského ombudsmana Roberta Dobrovodského nedokázal nájsť právnu analýzu potvrdzujúcu zákonnosť minuloročného presunu MiGov-29 na Ukrajinu.
Exminister obrany Jaroslav Naď však tvrdí, že analýzou na darovanie MIGov sa zaoberal aj vtedajší minister spravodlivosti Viliam Karas a stotožnilo sa s ňou aj ministerstvo zahraničia pod Káčerovým vedením.
„Tému riešili aj právne oddelenia kancelárie prezidenta a úradu vlády. Na základe toho urobila vláda rozhodnutie. Právne to bolo absolútne čisté,” povedal Naď vo videu a dodal, že ak by sa před podobnou otázkou ocitol znovu, opätovne by urobil podobné rozhodnutie. Odôvodnil to tým, že „MIGy zachraňujú životy a Slovensku majú byť preplatené z Európskeho mierového nástroja.“
„Rozumiem, že smeráci sa snažia nájsť čokoľvek, aby nás mohli súdiť a obžalovať, naťahovať, zavrieť. Nech sa páči, nech sa snažia, na toto už bolo jedno trestné oznámenie na MIGy a bolo zhodené zo stola,“konštatuje Naď, ktorý radí ministerstvu obrany, aby riešilo problémy ozbrojených síl a nezaoberali sa vnútornými problémami.
/ hlavnydennik.sk /
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…