Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) koncom októbra 2023 rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Medzi nimi aj vyšetrovateľa NAKA Jána Čurilllu. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu. Opozícia to označila za čistky a chcela ministra za to odvolať.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) ostáva vo funkcii. Za návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi hlasovalo v stredu 61 poslancov Národnej rady SR zo 136 prítomných. Na odvolanie bolo potrebných 76 hlasov.
Ako hlasovali jednotliví poslanci si môžete pozrieť TU.
Viac vo videu:
Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) koncom októbra 2023 rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Medzi nimi aj vyšetrovateľa NAKA Jána Čurilllu. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu. Opozícia to označila za čistky v polícii a chcela ministra za to odvolať.
Vláda s vyslovením nedôvery nesúhlasila. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) po hlasovaní ukončil 4. schôdzu NR SR.
O návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi začalo plénum rokovať vo štvrtok. Opozícia tvrdila, že minister porušil zákon, keď nekomunikoval s úradom na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti pri rozhodnutí o postavení vyšetrovateľov mimo služby, pričom títo mali status chráneného oznamovateľa. Kritizovala tiež opatrenia na slovensko-maďarských hraniciach, ktoré považuje za divadlo.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) deklaroval, že minister má jeho dôveru a vláda s návrhom na odvolanie nesúhlasí. Šutaj Eštok trval na tom, že pri postavení vyšetrovateľov mimo služby konal zákonne. Podčiarkol, že spomínaní vyšetrovatelia sú naďalej obvinení, preto sú postavení mimo služby. Návrh na jeho odvolanie označil za neopodstatnený a argumenty opozície za frašku.
Opozičný cirkus sa skončil s očakávaným výsledkom, skonštatoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) po stredajšom hlasovaní o návrhu na jeho odvolanie v Národnej rade SR. Parlament podporil jeho zotrvanie vo funkcii.
„Idem ďalej pracovať na bezpečnom Slovensku, kde zákon platí rovnako pre každého,“ vyhlásil na sociálnej sieti.
Nový minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) koncom októbra 2023 rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich policajtov. Medzi nimi aj vyšetrovateľa NAKA Jána Čurilllu. Odvolal sa na zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu služby, ak je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.
Rozhodnutie ministra vnútra vzbudilo rozhorčenie nielen advokáta obvinených policajtov a redaktorov korporátnych médií na čele s triom tzv. červených denníčkov (Denník N, Aktuality.sk a denník SME), ale aj predstaviteľov bývalej vládnej koalície, ktorá políciu zneužívala na politický boj. Obvinení policajti vraj mali poskytnutú ochranu v zmysle zákona č. 54/2019 Z.z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a preto vraj mohol minister vnútra takto postupovať voči nim len v prípade, ak by mal na tento svoj postup súhlas úradu na ochranu oznamovateľov v zmysle zákona o ochrane oznamovateľov.
Podľa názoru mnohých právnikov však postup ministra vnútra bol plne v súlade so zákonom a na obvinených policajtov dopadajú úplne iné ustanovenia zákona o ochrane oznamovateľov než na ktoré poukazoval advokát obvinených policajtov a ktoré citovali aj médiá bývalého hlavného prúdu.
Bývalá dlhoročná zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva JUDr. Marica Pirošíková napríklad uviedla, že minister vnútra Šutaj Eštok pozbavením výkonu štátnej služby šiestich obvinených policajtov postupoval v súlade s Ústavou SR a šéfke Úradu na ochranu oznamovateľov pripomína, že vzhľadom na jej predchádzajúce pôsobenie na ESĽP by mala vedieť, čo znamená nezávislosť vyšetrovania.
Členka Súdnej rady SR a sudkyňa Krajského súdu v Bratislave Dana Jelinková Dudzíková sa vo svojom nedávnom článku pod názvom „Mystifikácia súvisiaca s Úradom na ochranu oznamovateľov“ venovala postaveniu a právomoci Úradu na ochranu oznamovateľov, ako aj vplyvu jeho právomocí na rozhodovanie v administratívnom konaní v personálnych otázkach príslušníkov Policajného zboru.
Okrem už medializovaných šiestich policajtov rozhodol Šutaj Eštok v stredu (22. 11.) o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby ďalších 20 policajtov, ktorým bolo vznesené obvinenie pre úmyselný trestný čin. Vo štvrtok (23. 11.) vydal personálne rozkazy ďalším šiestim policajtom, pričom účinnosť opatrenia sa skončí právoplatným skončením trestného konania.
Mestský súd Bratislava IV medzitým zamietol návrh na nariadenie neodkladného opatrenia vo veci Jána Čurillu. Uviedol to minulý týždeň na svojej sociálnej sieti advokát Peter Kubina s tým, že aj napriek tomu nad ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas-SD) stále vyhrávajú 2:1.
Šutaj Eštok v pondelok 27. novembra 2023 oznámil, že podal trestné oznámenie pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom. Myslí si, že poskytnutá ochrana je nezákonná a došlo k spáchaniu trestného činu
Zdroj: trend.sk / YouTube / InfoVojna
Redaktorka Lenka Zlatev z TV OTV sa s analytikom a niekdajším funkcionárom Slovenskej informačnej služby…
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sľúbil predsedovi vlády SR Robrtovi Ficovi uvoľniť 500 miliónov eur zo…
Sviatok Koljada začína v deň zimného slnovratu. V deň zimného slnovratu a dva nasledujúce dni…
Slovenský premiér Robert Fico vyjadril prekvapenie nad rozhodnutím ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského nepovoliť tranzit ruského…
Britský Chatham House systematizoval ekonomické, s príklonom k energetike, bonusy, ktoré Turecko získava v novej Sýrii. Hneď…
Líder strany Zdravý rozum, majiteľ prieskumnej agentúry Polis, publicista a politický analytik Ján Baránek vo…