„Radový prokurátor Daniel Lipšic a jeho 10 spolupracovníci nerešpektujú hierarchický princíp prokuratúry a porušujú aj interné predpisy GP. Toto je cesta k anarchii a rozkladu fungujúcej spoločnosti a štátu“.
Jedenásti bývalí špeciálni prokurátori na čele s Danielom Lipšicom napísali otvorený list generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, v ktorom vyjadrujú nesúhlas so svojím pracovným zaradením na jednotlivé útvary GP a hovoria o normalizácii. Šéf rezortu spravodlivosti Boris Susko (Smer-SSD) na nich reagoval vo videu zverejnenom na sociálnej sieti.
Prokurátori, ktorí museli po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) prejsť na Generálnu prokuratúru sa po mesiaci ozvali v nespokojnom liste, pod ktorí sa podpísali jedenásti z nich. Maroš Žilinka označil tento spôsob komunikácie za nedôstojný.
Časť prokurátorov v otvorenom liste kritizuje Maroša Žilinku kvôli „evidentne negatívnemu vzťahu“ k špeciálnemu prokurátorovi a obviňuje ho tiež z „tichej podpory“ zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry. Generálnemu prokurátorovi vyčítajú aj viaceré rozhodnutia z minulosti.
Domnievajú sa, že je len otázkou času, kedy „proces normalizácie odradí a znechutí“ aj ďalších kolegov, ktorí z rezortu napokon odídu.
Žilinka vo svojej reakcií upozornil na fakt, že list podpísalo 11 prokurátorov z 28 a celý spôsob komunikácie pritom nepovažuje za vhodný.
Na otvorený list už na sociálnej sieti zareagoval aj minister spravodlivosti Boris Susko, ktorý poslal ostrý odkaz Danielovi Lipšicovi spolu s prokurátormi. Podľa jeho názoru Lipšic „odmieta rešpektovať hierarchický princíp“ prokuratúry Slovenska, keď verejne a bez argumentov kritizuje svojho nadriadeného.
Uvádza, že týmto krokom zároveň porušuje interné predpisy. „Ja osobne nepoznám demokratickú krajinu, v ktorej by bolo úplne normálne, aby sa zamestnanci verejne a mediálne vyjadrovali voči svojim nadriadeným a to navyše svojimi subjektívnymi pocitmi a tým podkopávali autoritu samotnej inštitúcie v očiach verejnosti,“ sťažuje sa Susko.
Spôsob komunikácie napokon označil minister za cestu k anarchii a rozkladu štátu. Na záver podotkol, že Daniel Lipšic kritizuje bez argumentov nadriadeného, no sám sa podľa jeho slov stal prokurátorom bez toho, aby „splnil celý procesný postup“.
Je tiež presvedčený, že načasovanie zverejnenia listu je zámerne na obdobie počas rokovania Slovenska s Európskou komisiou a tento krok považuje za politický a dezinformačný tlak na Európsku komisiu. „Napriek statusu prokurátora je stále najmä politikom,“ podotkol na margo Lipšica.
Viac vo videu:
Bývalý šéf ÚŠP Daniel Lipšic sa po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry stal radovým prokurátorom GP SR. To mu však nebráni, aby naďalej chodil propagovať svoju osobu do Denníka N. “Uvidíme ako dlho vydržíme”, avizoval koncom marca 2024 v rozhovore s redaktorkou Monikou Tódovou.
Zdroj: pluska.sk / InfoVojna
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…
Incident sa odohral počas amerických náletov, ktorých cieľom sú húsíjskí povstalci v Jemene. Zostrelenie dvoch…
EÚ začala hľadať dodávateľov plynu kvôli zastveniu tranzitu cez Ukrajinu. EÚ nakupovala plyn z Mexika. Dôvod - zastavenie ruského…
Na operační linii „Kupjansk – Svatovo – Kremenna“ pokračují intenzivní boje. Ruská armáda dokončuje obchvat…
Slovensku hrozí plynová kríza. Nakoľko je jej pôvodcom náš východný sused Ukrajina, veľa informácií sa…