Publicista a politický analytik Roman Michelko vo svojom videoblogu komentuje spor medzi ministrom vnútra Ivanom Šimkom a policajným prezidentom Štefanom Hamranom a ďalšie udalosti na domácej politickej scéne.
Tak máme prvý spor v rámci úradníckej vlády. Krajne skompromitovaný policajný prezident Štefan Hamran sa veľmi urazil, keď minister vnútra Ivan Šimko na Facebooku napísal, že polícia nemá byť čo nezávislá, keď je regulovaná zákonmi, inšpekciou a že ľudia so zbraňami musia podliehať politickej kontrole, teda ľuďom, ktorí majú legitimitu od občanov.
Je jasné, že kognitívne schopnosti Hamrana nie sú na tej úrovni, aby dokázal pochopiť čítaný text, takže sa hrubo ohradil voči ministrovi Šimkovi, ba dokonca žiada prezidentku, nech ho zbaví poverenia viesť ministerstvo vnútra. To je drzosť, aká sa len tak nevidí: podriadený žiada odchod nadriadeného. Iste, za ministra vnútra Romana Mikulca Štefan Hamran slepo plnil aj tie najpodlejšie politické zadania, spolitizoval políciu do nepredstaviteľnej miery, nielenže toleroval, ale aktívne kryl zločineckú činnosť časti NAKA a ešte popritom verejne vyhlasoval, že by nedbal vstúpiť priamo do politiky. Po čase však aj ľudia využívajúci jeho služby poznali, že mať také niečo v politike by bola učinená katastrofa, takže žiadnu ponuku nakoniec nedostal. Dnes tak máme konflikt medzi ministrom a jeho úradníkom, ktorý by mala vyriešiť prezidentka.
Tá však, ako vieme, bude len veci citlivo vnímať a sotva niečo urobí. Inak, Hmaranove vyhrážania sa abdikáciou sú viac než smiešne. Táto obskúrna figúrka sa len náhodnou zhodou okolností dostala na post, ktorý by inak v žiadnom normálnom štáte zastávať nemohla. Ak by naozaj odstúpil, absolútna väčšina profesionálov v policajnom zbore by si len vydýchla.
Policajný exprezident Peter Kovařík zase čelí trestnému stíhaniu za zmarenie policajnej akcie Oblúk, ktorú viedla šéfka inšpekčného tímu Diana Santusová.
Okolnosti tohto prerušeného zásahu by boli úsmevné, ak by neviedli k úteku hľadaného zločinca Mateja Zemana alias Bandurku. Kovařík tak doplatil na svoju servilitu k Mikulcovi. Aj táto jeho kauza však môže pôsobiť výchovne. Ukazuje sa, že matovičovsko-hegerovská garnitúra všetkých svojich poskokov len použije, niekedy aj na vykonanie nezákonných činností, a potom ich nechá padnúť.
Prezidentkina vláda naplno odhalila svoj mentálny svet. Ako prvý krok konsolidačného balíčka pre svojich nástupcov navrhuje zrušenie 13. dôchodkov. Iste, progresívci asi nemajú veľa voličov z okruhu seniorov, navyše ich expert pokladá súčasné dôchodky za veľmi štedré, takže sa to dalo čakať. Ale je dobré, že odkryli karty. Značná časť voličov tak vie, čo bude nasledovať, ak sa dostanú k moci. Ďalšou témou, ktorá bude veľmi problematická, je zvyšovanie daní z nehnuteľností. Veľmi záleží na tom, ako sa to celkovo nastaví a aký masívny bude nakoniec nárast majetkových daní. Zvýšenie daní z nerestí, rozumej tabaku a alkoholu, sú už klasikou, tie, samozrejme, tiež nie sú a nebudú populárne, ale z celého konsolidačného balíčka sú asi najmenej problematické. Ukazuje sa, že hyperaktivita prezidentkiných úradníkov môže byť aj celkom prospešná: aspoň tak ukážu voličom, čo ich čaká, ak zvolia „jej“ stranu…
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube Roman Michelko / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…