Publicista a politický analytik Roman Michelko sa vo svojom pravidelnom videoblogu venoval téme okolo podpísania obrannej dohody s USA.
Zastavia protesty ratifikáciu obrannej zmluvy medzi Slovenskom a USA(DCA)? Bohužiaľ, nezastavia. Koaličná väčšina plná „osobností“ na občanov zvysoka kašle. Zadania istej ambasády sú vždy podstatnejšie. Nakoniec, poslanci majú hlasovať podľa vedomia a svedomia, nuž ale aké vlastné vedomie a svedomie! stačí, aby Michal Šípoš či Jaroslav Naď zaplieskali bičom a ich poslanci poslušne odmávajú čokoľvek.
Demonštrácie občianskych aktivistov, ale aj opozície jasne ukázali, čo si o zmluve DCA myslí väčšina občanov, ale politický valec už ide na plné obrátky. V stredu vo Washingtone zmluvu za účasti ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka podpísal minister obrany Jaroslav Naď a je už len otázka času, kedy skončí ratifikačný proces.
Čo môže urobiť opozícia? Je jasné, že sa chystajú referendá. Reálne sú však len tie, ktoré organizujú politické strany, teda Smer, Hlas a podobne. Zber podpisov určite nebude problémom. Problém bude s tým, či Ústavný súd takéto referendá povolí. Tretia otázka o zmiernení ekonomických dopadov na obyvateľov je asi najspornejšia.
Podľa ústavy nie je možné referendom zasahovať do rozpočtu a určovať dane. Uvidíme, ako presne bude formulovaná táto otázka, ale vyvoláva to veľa otáznikov. Druhá o predčasných voľbách by mala byť jasnejšia, aj keď diabol je schovaný v detailoch. Nie je jasné, či výsledok referenda bude vykonateľný ako zákon. Je na to judikát Ústavného súdu, ktorý to vylučuje. No a nakoniec je tu nesúlad dvoch ústavných princípov. Vôľa občanov vyjadrená v referende a nedotknuteľnosť poslancov a ich absolútna nepostihnuteľnosť za akékoľvek hlasovanie aj po skončení ich mandátu.
Čo sa týka zmluvy DCA, naozaj nemáme precedens, že by medzinárodnú zmluvu posudzoval Ústavný súd, a nie je ani jasné, ako by sa postupovalo, ak by Ústavný súd prekvapivo konštatoval, že nejaké časti zmluvy sú neústavné. Vo všeobecnosti platí, že medzinárodné zmluvy sú postavené nad úroveň domácej legislatívy, takže je toho veľa, o čom sa bude rozhodovať a od súčasného zloženia Ústavného súdu by som veľa nečakal. Asi skončí tradične 10: 3 v neprospech práva.
Odpoveď na otázku, ktorú mi často kladiete: nie je možné vyvolať predčasné voľby, ak by sa opozícia aj vzdala mandátov. Všetky argumenty, a je ich dosť, sú vo videokomentári. To, že Smer predbehol Hlas, vraj zvyšuje jeho koaličný potenciál a Hlas bude „drahá nevesta“. Hrá sa o to, ako to s ňou uhrať, ako rozmýšľajú koaliční stratégovia…
Zdroj: YouTube Roman Michelko
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…