Publicista a politický analytik Roman Michelko sa vo svojom pravidelnom videoblogu venoval napätej situácii ohľadne Ukrajiny a súvislostiam okolo obrannej dohody medzi Slovenskom a Spojenými štátmi.
O čo ide v kríze na Ukrajine? Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský to chcel „dať na Saakašviliho“. Ak si dobre pamätáte, v čase olympijských hier v Pekingu v roku 2008 psychicky narušený proamerický diktátor Micheil Saakašvli, obľubujúci žuvanie kravát, začal ostreľovať hlavné mesto Južného Osetska Cchinvali. Ruská federácia tak bola nútená ochrániť svojich občanov a na túto neobhájiteľnú agresiu adekvátne reagovať. Saakašvilimu sa podarilo tankami zmasakrovať Adžarcov, ale nie Osetov a Abcházcov, tí totiž susedia s Ruskou federáciou, a preto boli ochránení. No a týmto šialenstvom sa mienil inšpirovať aj súčasný ukrajinský prezident Zelenský.
Zelenského popularita prudko klesla, nevyšla mu ani snaha zhodiť všetko svoje zlyhanie na svojho predchodcu – „ukrajinského Kisku“ Petra Porošenka. Toho síce obžalovali z vlastizrady, ale väzobne ho nestíhajú, tak ho napadlo, že sa stane vojnovým prezidentom, ktorý zjednotí celý národ. Preto chcel vyvolať referendum o tom, či Doneck a Luhansk majú ostať súčasťou unitárnej Ukrajiny, čo by väčšina zrejme potvrdila. Potom chcel na základe silného mandátu z referenda poslať do Luhanska a Donecka tanky a utopiť to tam v krvi.
Časy, keď mohol niekto beztrestne masakrovať ruských občanov, už dávno skončili. Vladimír Putin nemôže dovoliť, aby sa niečo také stalo – už len z vnútropolitických dôvodov. Aj preto poslal na ukrajinské hranice ruských vojakov, aby Zelenskému ani náhodou nenapadlo dokončiť vojnový zločin, nad ktorým sa iste vážne zamýšľal.
Cieľom mnohotisícovej demonštrácie zo stredy 26. januára bolo poslať koalícii jasný odkaz, že značná časť verejnosti si nepraje ratifikáciu zmluvy DCA, nechce, aby na území Slovenska boli príslušníci cudzích armád, nechce uskladnenie vojenského materiálu, predovšetkým však nemieni, aj v tieni potencionálneho konfliktu, aby sa Slovenská republika stala akýmkoľvek nástupiskom ozbrojených síl proti Ruskej federácii. Zároveň prítomná verejnosť deklarovala vôľu či požiadavku na predčasné voľby. V neposlednom rade bola protestujúcimi deklarovaná aj požiadavka, aby vláda urobila účinné opatrenia s cieľom zamedziť radikálnemu zdražovaniu, či už cien energie, plynu alebo potravín.
Práve tieto otázky budú súčasťou petície, ktorú ohlásil líder strany SMER Robert Fico. V nej vyzývajú vládu, aby umožnila občanom vysloviť sa k pobytu cudzích vojsk na území SR, chcú žiadať zmenu ústavy v tom zmysle, aby bolo možné uskutočniť referendum o predčasných voľbách a ako tretí bod chcú žiadať riešenie radikálneho zdražovania, ktoré sa dotýka čoraz väčšieho počtu ľudí. V najbližších dňoch sa tak staneme svedkami ohlásenia novej petičnej akcie v súvislosti s referendom o troch spomenutých otázkach. Súčasťou posolstva tejto demonštrácie je aj ochota demokratických opozičných síl spájať sa a aktívne sa podieľať na zbere popisov.
O tom, akú šancu má takéto referendum, ktorá otázka bude takmer iste zamietnutá Ústavným súdom, aké sú úskalia druhej otázky o zmene ústavy formou referenda a aké sú možnosti zastaviť ratifikáciu zmluvy referendom, sa dozviete vo video komentári.
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube Roman Michelko
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…