Slovenský producent, manažér, hudobník, textár, moderátor, spevák, hudobný publicista a podnikateľ Martin Sarvaš v rozhovor pre podcast „Diskusia na palete“ komentoval svoje profesionálne pôsobenie, ale aj aktuálnu spoločensko-politickú situáciu poznačenú názorovo rozdelenou spoločnosťou.
Martin Sarvaš na úvod rozhovoru s rdaktorom Pavlom Kapustom odpovedá na otázku, či pravda víťazí aj dnes, viac ako tri desaťročia po tom, ako vznikol text k rovnomennej piesni skupiny Tublatanka. Pravda podľa neho ani predtým vždy nevíťazila, “skôr vyhrávala na body, ale tie konce nie sú také pozitívne ako vo svete popmusic”. Možno v tých časoch bolo platné, ale dnes ho musíme znova a znova preverovať, dodal. Najväčším sklamaním v dnešnej dobe je preňho potláčanie slobody slova, slobodného vyjadrovania názoru.
Na poznámku moderátora, že vo svojej kariére v kultúrnej sfére pôsobil na rôznych postoch vrátane zamestnanca médií či úradníka na ministerstve kultúry, reagoval, že sa všade stretával s veľkými tlakmi, ktoré mali politické alebo finančné pozadie. Aj preto sa napokon rozhodol z tejto oblasti odísť a momentálne je stredoškolským učiteľom predmetu, pri ktorom využil svoje vzdelanie v oblasti architektúry a stavebníctva.
Nezanevrel však ani na populárnu hudbu a v rámci projektu Rocková poézia na cestách absolvoval už desiatky besied v knižniciach po celom Slovensku. Výraz disident v súvislosti so svojím menom v prednovembrovom i súčasnom období považuje za silné slovo, ale ironicky poznamenal, že “vždy stál na tej nesprávnej strane”.
Súhlasil, že po novembri 1989 chcú dnes spoločnosť i kultúru isté kruhy opäť ovládať za pomoci ideológií – v spojitosti s tým komentoval kauzu okolo DPOH, či premenu banskobystrického Bábkového divadla na rázcestí na scénu, ktorá deťom vnucuje genderizmus. Svetlo, alebo skôr “veľký reflektor” na konci tunela však vidí v Hollywoode, kde na protest proti presadzovaniu zvrátených hodnôt v kinematografii známi americkí herci vracajú Oscary, opúšťajú tamojšie štúdiá a zakladajú si vlastné.
Dotkol sa aj témy fungovania Fondu na podporu kultúry a Audiovizuálneho fondu, ktoré ovládli záujmové skupiny a štedro rozdeľujú financie iba vybraným umelcom. V dôsledku toho podľa neho nemohli vzniknúť množstvo diel. Moderátor pripomenul, že zvýhodňovanie privilegovaných skupín umelcov je odmenou za to, že sa podieľajú na tvorbe propagandy – napríklad aj v kinematografii, pričom spomenul filmy Únos a Sviňa. Sarvaš rozvinul tému v súvislosti s článkami v mainstreame, týkajúcich sa atentátu na premiéra Fica a kauzy okolo bývalého moderátora TV Markíza Kovačiča, ktoré mali ďaleko od novinárskej etiky. Prekáža mu, že Slovensko je neurotizované médiami. Spolieha sa však na to, že národ a jeho kultúru napokon zachráni viera ľudí.
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube Diskusia na palete / InfoVojna
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…
Ak sa Ukrajincom nepáčilo, že Biden vyzradil žiadosť o riadené strely s plochou dráhou letu…
"Chcú zvrhnúť vládu." Viktor Orbán očakáva, že EÚ sa pokúsi o prevrat. Konflikt V EÚ…