Povalenie vlády v tomto čase podľa lídra OĽaNO spôsobí totálny chaos a neschválený štátny rozpočet ekonomické škody.
Igor Matovič (OĽaNO) ponúka SaS svoju demisiu na post ministra financií. Žiada za to stiahnutie podpisov pod návrh na vyslovenie nedôvery vláde a podporu štátnemu rozpočtu. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii.
„Moja ponuka platí, ak poslanci SaS stiahnu podpisy pod návrh na vyslovenie nedôvery vláde a podporia predložený návrh štátneho rozpočtu, čím ľudia prestanú byť rukojemníkmi politických hier,“ povedal Matovič.
Skonštatoval, že do politiky vstúpil s hlavnými cieľmi odstaviť skorumpovaných politikov od moci a zachránené financie dať najmä rodinám s deťmi.
„Nikdy neustupujem zlu, ale ešte viac mi záleží na rukojemníkoch. Dnes sú rukojemníkmi všetci ľudia na Slovensku,“ dodal. Povalenie vlády v tomto čase podľa jeho slov spôsobí totálny chaos a neschválený štátny rozpočet ekonomické škody.
Matovič pripomenul aj sľub SaS, že bude konštruktívnou opozíciou. „O 17.00 h rozhodnú o osude koalície hlasy skorumpovanej mafie, voči ktorej sme svojho času spolu bojovali. Rozhodnú hlasy ľudí, ktorých sami nazývajú fašistami. A úplne rozhodujúci hlas bude patriť človeku, ktorému sa z noci do rána obrátilo záhadne svedomie,“ tvrdí líder OĽaNO.
Viac vo videu:
Kolegovia z SaS pred celým Slovenskom po voľbách sľúbili bezhraničnú lojalitu a vernosť demokratickým voličom. Po odchode z koalície zase sľúbili byť konštruktívnou opozíciou. To, čo sa deje, dnes vidíte sami.
Dnes o 17. hodine rozhodnú o osude koalície hlasy skorumpovanej mafie, voči ktorej sme svojho času spolu bojovali. Rozhodnú hlasy ľudí, ktorých sami nazývajú fašistami. A úplne rozhodujúci hlas bude patriť človeku, ktorému sa z noci do rána obrátilo záhadne svedomie.
Slovensko nevyhnutne potrebuje pokoj. Toto konanie však prináša rozvrat. Povalenie vlády v tomto čase spôsobí totálny chaos a neschválený štátny rozpočet strádanie ľudí a mimoriadne ekonomické škody pre štát.
Do politiky som vstúpil s dvoma hlavnými cieľmi – odstaviť skorumpovaných politikov od moci a takto zachránené financie dať do rúk najmä rodinám s deťmi. Nikdy neustupujem zlu, ale ešte viac mi záleží na rukojemníkoch. Dnes sú rukojemníkmi všetci ľudia na Slovensku.
Preto ponúkam SaS moju demisiu.
Moja ponuka platí, ak klub SaS stiahne návrh na vyslovenie nedôvery vláde a podporí návrh štátneho rozpočtu v predloženej podobe, čím ľudia prestanú byť rukojemníkmi politických hier.
Prosím o pochopenie najmä mojich voličov. Toto nie je zrada, len ďalšia časť nášho spoločného zápasu.
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) verí, že ak strane SaS záleží na Slovensku a občanoch, prijme ponuku ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO). Heger to považuje za férovú ponuku.
Rokovanie medzi premiérom Hegerom a Sulíkom sa napokon na poludnie začalo v byte predsedu SaS, teda tam, kde pred takmer tromi rokmi zostavoval Igor Matovič vládu s lídrom liberálov. Sulík vtedy uvaril svoje povestne gnocchi, informuje Pluska.
Na stretnutí by sa malo dohodnúť či je strana SaS prijať požiadavky vládnej OĽaNO, ktoré navrhol jej líder Matovič. Okrem premiéra Hegera sa stretnutia zúčastnili aj exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (v súčasnosti SaS, predtým Za ľudí), predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová či exminister školstva Branislav Gröhling (SaS) a minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).
Premiér Heger zo schôdzky v Sulíkovom byte odišiel po viac ako hodine.
SaS vo svojom stanovisku zverejnenom na sociálnej sieti Facebook odmietla ponuku OĽaNO a chce hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde.
„Pol roka sme svedkami neustáleho chaosu a neprijateľného štýlu vládnutia. Táto vláda si nezaslúži našu dôveru. Dokazuje to aj dnešná tlačová beseda OĽANO. Väčšina občanov nedôveruje vláde Eduarda Hegera. Viacerými svojimi rozhodnutiami stratila protikorupčný rozmer. Náš návrh vytýkal vláde aj nezodpovedný rozpočet, ktorý ohrozuje milióny eur z Plánu obnovy,“ vysvetlila SaS.
„Je zjavné, že opäť raz boli podmienky dané tak, aby boli pre nás neprijateľné. Demisia Igora Matoviča nemala byť len hypotetickou možnosťou, ale mala byť aj skutočne podaná. Dosť bolo chaosu. Odmietame sa na tom podieľať. Slovensko potrebuje pokoj. Potrebujeme a chceme slušnú krajinu so slušnou vládou.,“ píše strana.
Hlasovanie o vyslovení nedôvery Hegerovej vláde, ktoré bolo plánované na 17:00 sa posunulo o 20 minút neskôr kvôli porade poslaneckého klubu OĽaNO na návrh svojho šéfa Michala Šipoša.
Koaliční poslanci chceli pred hlasovanie o páde vlády predradiť hlasovanie o zmene ústavy. Tá by umožnila, aby si mohli skrátiť volebné obdobie. Návrh na predradenie však neprešiel aj vďaka tomu, že boli proti aj dnes už bývalí poslanci Sme rodina Patrick Linhart a Ján Krošlák, ale aj Juraj Šeliga a Jana Žitňanská zo Za ľudí. Ich postoj teda znemožnil vyjsť touto formou v ústrety poslancom okolo Tomáša Tarabu. Nestačili ani tri hlasy tarabovcov, ktorí takýto scenár preferovali, keďže by mohol umožniť ich dohodu s koalíciou na predčasných voľbách, píše Denník N.
Predseda parlamentu Boris Kollár neskôr zvolal na podnet poslanca Jána Podmanického (Smer-SD) poslanecké grémium, čo je rokovanie vedenia Národnej rady a poslaneckých klubov. Nemá obmedzený čas, teda môže trvať niekoľko minút aj niekoľko hodín. Poslanci OĽaNO išli na klub s SaS.
„Kujú pikle do poslednej chvíle… Matovič, Sulík, Naď, Kollár… Vidíte ten strach v očiach? Tak strašne sa boja hlasovania o páde vlády… Vypýtali si 20 minút, aby mohli ísť na toaletu – zjavne na veľkú potrebu. Strach je sviňa… A ďalej to odďaľujú. Držia sa svojich stoličiek ako malé deti, ktorým chcete zobrať formičky na pieskovisku. V dejinách Slovenska nenájdete nič úbohejšie ako túto vládu. To ešte po tomto všetkom chce niekto na Slovensku niekedy voliť takúto pravicu? Veď to je neuveriteľná hanba. My čakáme a sme pripravení ich odvolať. Dnes musia padnúť! Za všetko, čo napáchali na Slovensku!,“ napísal podpredseda Smeru-SD Ľuboš Blaha na svojom Telegrame.
Zdroj: tvnoviny.sk / info.sk / YouTube / InfoVojna
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…