„Bez využívania ruských zdrojov neexistuje bezpečnosť dodávok energie do Európy,“ vyhlásil šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó a argumentoval, že ruský plyn sa v dohľadnej budúcnosti nedá nahradiť.
Medzinárodné spoločenstvo by malo uprednostňovať opatrenia, ktoré pomáhajú dosiahnuť mier na Ukrajine namiesto opatrení, pri ktorých hrozí stupňovanie konfliktu. Povedal to v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na strategickom fóre v slovinskom meste Bled. TASR správu prevzala z agentúry MTI.
Ozbrojený konflikt na Ukrajine má negatívny vplyv na Európu ako celok v oblastiach ako hospodárstvo a dodávky energie, uviedlo vo vyhlásení maďarské ministerstvo zahraničných vecí.
Szijjártó podľa MTI pripomenul, že Maďarsko sa nachádza „fyzicky a geograficky“ blízko k tomuto konfliktu. „Dosiahnutie mieru čo najskôr je preto našim základným záujmom tu v Maďarsku a v strednej Európe,“ povedal. „Medzinárodné spoločenstvo vyzývame, aby uprednostňovalo opatrenia a rozhodnutia, ktoré pomáhajú dosiahnuť mier,“ dodal.
Maďarský minister zahraničných vecí tiež pripomenul, že maďarská vláda naďalej stojí za svojím rozhodnutím neposielať na Ukrajinu zbrane a nepovoliť prevoz zbraní do tejto krajiny cez svoje územie. Takisto nemá v úmysle rokovať o možných energetických sankciách.
Sankcie voči Rusku by podľa Szijjártóa k rýchlemu riešeniu konfliktu neprispeli a Európe by uškodili viac, než škodia Rusku.
Budapešť odmieta rokovať o ďalších obmedzeniach EÚ zameraných na ruskú energetiku, pretože v súčasnosti neexistuje žiadna alternatíva k ruským energetickým dodávkam, uviedol ešte v sobotu maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
„Nie sme ani ochotní rokovať o akýchkoľvek sankciách v oblasti energetiky, či už ide o ropu alebo plyn,“ povedal Szijjártó na ekonomickom fóre v maďarskej Tihanyi a dodal, že „odvaha maďarskej vlády“ pomohla Budapešti odolať tlaku Bruselu.
„Bez využívania ruských zdrojov neexistuje bezpečnosť dodávok energie do Európy,“ vyhlásil Szijjártó a argumentoval, že ruský plyn sa v dohľadnej budúcnosti nedá nahradiť.
Šéf maďarskej diplomacie dodal, že „do značnej miery chybná reakcia na sankcie“ na ruskú vojenskú kampaň je jedným z faktorov, ktoré zvyšujú infláciu a prispievajú k celosvetovej recesii.
Maďarsko, ktorého hospodárstvo je do značnej miery závislé od ropy a plynu z Ruska, bolo v máji vyňaté z celoeurópskeho zákazu dovozu ruskej ropy. Euroblok zakázal dovoz ropy po mori, ale Maďarsko naďalej dostáva túto komoditu prostredníctvom ropovodu.
Maďarský premiér Viktor Orbán minulý mesiac povedal, že Európa si svojimi neuváženými sankciami voči Rusku „strelila do pľúc“.
Zdroj: trend.sk / rt.com / InfoVojna
Bývalý minister spravodlivosti SR a niekdajší šéf Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin v rozhovore s…
Ruský prezident Vladimir Putin podľa jeho hovorcu Dmitrija Peskova viackrát signalizoval, že Moskva je pripravená…
Líder strany Zdravý rozum, majiteľ prieskumnej agentúry Polis, publicista a politický analytik Ján Baránek vo…
Predseda Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, nezaradený poslanec NR SR, starosta Očovej…
Hosťami relácie spravodajskej televízie TA3 „V politike“ boli dňa 24. novembra 2024 podpredseda NR SR…
Operácia ruskej armády na zničenie jednotiek ukrajinských ozbrojených síl na území ruskej Kurskej oblasti pokračuje.…