Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová svojimi vyhláseniami vyzýva páchať na vlastnom národe ekonomickú samovraždu a sociopaticky obviňuje vlastencov z konania proti záujmom Slovenska.
Kto v súčasnosti ešte stále hovorí o tom, že Slovensko by na ruskom plyne malo zostať naďalej závislé, koná proti záujmom Slovenska a priamo ohrozuje bezpečnosť občanov. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok na sociálnej sieti. Opäť vyzdvihla potrebu čo najskoršieho zníženia závislosti Európskej únie (EÚ) na ruskom plyne aj rope, odôvodnila to aktuálnou bezpečnostnou a geopolitickou situáciou.
„Celkovo až 45 % spotreby v EÚ tvorí plyn z Ruska,“ poznamenala prezidentka s tým, že ruská strana však v poslednom období podniká kroky, ktoré stabilitu týchto dodávok spochybňujú a priamo ju ohrozujú.
„Už od leta 2021 ruský štátny koncern Gazprom systematicky znižuje objem plynu, ktorý do EÚ dodáva. Navyše, pred ostatnou vykurovacou sezónou Gazprom takmer vôbec nenaplnil kapacity zásobníkov plynu, ktoré si v Európe zazmluvnil, a tým zásadne napomohol ku skokovému nárastu cien energií pre európske domácnosti a podniky,“ skonštatovala Čaputová.
Upozornila, že nedávno dokonca Kremeľ napísal všetky krajiny EÚ na svoj zoznam nepriateľov Ruska. Bolo by preto podľa nej bezpečnostným hazardom zostať závislý na niekom, kto EÚ považuje za nepriateľa a od koho nie sú krajiny schopné prijať žiadnu záruku dodržiavania platných pravidiel a záväzkov.
„Potrebujeme preto znížiť našu závislosť od ruského plynu a nájsť si iných, spoľahlivejších partnerov, pretože z rétoriky dnešného ruského politického vedenia nám nevyplývajú garancie, že nám ruský plyn nebude vypnutý alebo obmedzený v dôsledku vojny,“dodala prezidentka. Európska komisia už má konkrétny plán, ktorý umožní do konca tohto roku znížiť dodávky ruského plynu o dve tretiny a úplne sa zbaviť svojej závislosti do roku 2030.
„Spoločným nákupom všetkých krajín EÚ pritom môžeme docieliť prijateľné ceny plynu. Znížením dodávok ruského plynu zároveň obmedzíme schopnosť Ruska financovať vojnu na Ukrajine a presadzovať svoje politické a teritoriálne požiadavky voči ďalším štátom prostredníctvom sily,“ uzavrela prezidentka.
Čaputová využíva vojenskú eskaláciu konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou na boj proti inak zmýšľajúcim občanom
Zuzana Čaputová využíva každý vhodný okamih na boj proti vlastným občanom, predovšetkým voči tým, ktorí nie sú stotožnení s jej totalitným zmýšľaním a pohľadom na svet cez optiku predstaviteľov Západu, ktorou sú občania dennodenne masírovaní prostredníctvom masovo-komunikačných prostriedkov korporátnych a štátnych médií.
Prezidentka dlhodobo označuje takýchto ľudí za šíriteľov dezinformácií, hoaxov a klamstiev. Najnovšie sa však uchýlila k bezprecedentnému kroku, keď v čase vojenskej eskalácie konfliktu medzi USA a Ruskom (v ktorom je Ukrajina a jej občania obetovaná na geopolitické ciele) sa snaží vysporiadať s narastajúcou nedôverou voči predstaviteľom súčasného režimu na Slovensku, ako aj z dôvodu prehrávania informačnej vojny, hľadaním vnútorného nepriateľa a obvineniami voči šíriteľom iných názorov z pokusov destabilizovať štát. Konšpiračná paranoja hlavy štátu, ktorá je posadnutá svojou nenávisťou voči Rusku, ako aj voči ľuďom, ktorí dlhodobo upozorňovali na nebezpečenstvo jej militantného slovníka v kontexte jej protiruskej hystérie sa tak neustále stupňuje.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová je ako politický polystyrén. Stokrát je argumentačne potopená, ale ona sa znova vynorí a dookola opakuje americkú propagandu. Uviedol to predseda opozičnej strany Smer–SD Robert Fico v reakcii na piatkové vyjadrenie hlavy štátu v súvislosti s okamžitým vypnutím ruského plynu a ropy.
Teraz podľa Fica vôbec nejde o to, čo Smer–SD tvrdí. „My sme jednoducho presvedčení, že okamžité vypnutie ruského plynu a ropy by bolo ekonomickou vraždou občanov SR. A nehovoríme to len my. Samotná Európska komisia, prakticky všetci premiéri krajín EÚ potvrdzujú, že zníženie závislosti od ruského plynu a ropy bude vyžadovať náročné a drahé desaťročné úsilie. Aj preto sa na sankcii zastaviť odber ruského plynu a ropy nedohodol ani prebiehajúci samit EÚ, tak ako sa rozumne nedohodol ani na tom, že nemôžeme okamžite akceptovať nepripravenú Ukrajinu ako nového člena EÚ,“ priblížil Fico.
Pokyny z americkej ambasády v Bratislave sú podľa predsedu Smeru-SD pre prezidentku SR a premiéra SR silnejšie ako akékoľvek argumenty. „Premiér Heger ešte vo štvrtok (10. 3.) pokračoval v tejto propagande, prezidentka dnes (piatok 11. marca, pozn. TASR) píše status, že každý, kto hovorí o zdržanlivosti pri odpojení sa od ruského plynu, ropy, citujem, ‚koná proti záujmom Slovenska a priamo ohrozuje bezpečnosť našich občanov‘,“ podčiarkol Fico.
„Pán premiér, pani prezidentka, už prestaňte! Je v záujme občanov SR, aby v mene plnenia amerických snov o oslabení Ruska platili za liter benzínu 3 eurá? Podľa mňa určite nie,“ vyhlásil ďalej predseda strany Smer-SD.
„Pani prezidentka, už mi pripadáte ako politický polystyrén. Stokrát Vás ku dnu pritlačia nevyvrátiteľné argumenty, byť rozumní a hľadieť na slovenský národný záujem, ale Vy opäť vyplávate na hladinu a opakujete neudržateľnú propagandu cudzích záujmov,“ dodal Fico.
Holandský premiér Mark Rutte sa tento týždeň vyslovil proti zákazu importu ruskej ropy a zemného plynu do EÚ, pre členské krajiny bloku by to podľa neho bolo neudržateľné. Zámer zastaviť dodávky ropy a plynu z Ruska v reakcii na inváziu Moskvy na Ukrajinu ohlásili tento týždeň Spojené štáty a Británia, Nemecko však podobný krok odmietlo.
,,Musíme hovoriť o našich zraniteľných miestach, čo sa týka našej závislosti na ruskej rope a ruskom plyne. Nezastával by som sa v tejto chvíli odrezanie našich dodávok ropy a plynu z Ruska, nie je to možné, pretože tie dodávky potrebujeme a to je nepríjemná pravda,“ povedal Rutte.
,,Ale môžeme urobiť viac pre to, aby sme rozbehli zelenú agendu, aby sme dekarbonizovali našu ekonomiku,“ dodal.
,,V súčasnej dobe nemožno dodávky energie na zabezpečenie výroby tepla, mobility, zásobovania elektrinou a behu priemyslu v Európe zaistiť iným spôsobom. (Energia z Ruska) má preto zásadný význam pre poskytovanie verejných služieb a každodenný život našich občanov,“ povedal v pondelok nemecký kancelár Olaf Scholz.
Západní lídri už niekoľko dní zvažujú možnosť prerušenia dodávok ropy a plynu z Ruska ako prostriedok ďalšieho zvýšenia ekonomického nátlaku na Moskvu. Štáty EÚ zo svojich sankcií voči Rusku energetický sektor doteraz vynechávali, mnoho z nich je totiž na ruských fosílnych palivách do značnej miery závislé.
Zdroj: topky.sk / ereport.sk / InfoVojna
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…