Vysokoškolský pedagóg, niekdajší sólista spevohry Novej scény, exriaditeľ tohto divadelného telesa, poslanec a člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá za stranu Smer-SSD Dušan Jarjabek v podcaste Diskusia na palete komentoval aktuálne spoločensko-politické dianie a situáciu v kultúre a verejnoprávnych médiách.
Poslanec NR SR za Smer-SSD Dušan Jarjabkom po schválení nového zákona o Fonde na podporu umenia a Audiovizuálnom fonde v rozhovore s redaktorom Pavlom Kapustom vyjadril presvedčenie, že nový systém, kde bude mať pri rozhodovaní o podpore diel a umelcov majoritu i zodpovednosť priamo ministerstvo kutúry, zabezpečí spravodlivejšie rozdeľovanie financií. Opýtal sa, či Slovensko potrebuje také filmy ako Sviňa a ďalšie diela, ktoré majú politický podtext, šíria nenávisť a “spochybňujú slovenskosť či samostatnosť Slovenska”.
Ďalej sa venoval vzniku Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR), ktorá je na základe novely zákona nástupcom doterajšej RTVS. Zdôraznil, že na základe nového zákona bude generálneho riaditeľa tejto inštitúcie voliť príslušná rada, nie ako doteraz koaličná väčšina poslancov v NR SR. Ako pokračoval, po zrušení koncesionárskych poplatkov z telerozhlasu ešte za bývalej vlády vznikla de facto štátna televízia a bola reálne ohrozená jej existencia. Tak jej vzali podstatný zdroj príjmov, no ničím ho nehradili, čo teraz museli riešiť zákonodarci navýšením jej financovaním zo štátneho rozpočtu a zvýšením objemu reklamy. Na základe jeho poslaneckej iniciatívy zákon obsahuje povinnosť generálneho riaditeľa STVR vymenovať samostatných riaditeľov Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu, čím sa podľa neho zabezpečí autonómnosť oboch spojených inštitúcií.
Obvinenia opozície, že koalícia sa chystá ovládnuť verejnoprávny telerozhlas, označil za “výkriky do tmy” – charakter verejnej služby doterajšia RTVS už dávno stratila a jej poslanie v rámci publicistiky, pôvodnej slovenskej tvorby či vysielania športových podujatí už dávno prevzali komerčné stanice. Nespochybňuje právo zamestnancov telerozhlasu na štrajk, ale pripomína, kto zničil jeho verejnoprávnosť. Mali by si podľa neho uvedomiť, za čo a proti čomu chcú z iniciatívy politických aktivistov vlastne štrajkovať.
Pripomenul, že štrajk nepodporujú všetci zamestnanci a mnohí odmietajú politizáciu tejto inštitúcie. Orem iného by bol rád, keby sa nová televízia a rozhlas vrátili k vysielaniu širokej palety divadelných, operných a operetných predstavení, koncertov a ďalších kultúrnych podujatí a pomáhali tak šíreniu slovenskej kultúry.
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube Diskusia na palete / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…