Útok má podľa médií znemožniť novinárom informovať svet o konflikte v Gaze.
Pri izraelskom nálete bola v sobotu v meste Gaza zničená 13-poschodová výšková budova, v ktorej mala svoje kancelárie tlačová agentúra AP, panarabská televízia al-Džazíra, ďalšie zahraničné médiá. Informovali o tom v sobotu agentúry AP a AFP. Spravodajské organizácie požadujú vysvetlenie izraelského náletu.
Televízia al-Džazíra na Twitteri informovala, že izraelská armáda pred útokom varovala majiteľa tejto budovy. Obdobnú informáciu priniesla aj agentúra AP, ktorá napísala, že k náletu došlo približne hodinu po tom, ako armáda nariadila ľuďom, aby budovu opustili.
Budova sa po nálete zrútila. Bezprostredne nebolo zrejmé, prečo sa práve ona stala terčom náletu.
K útoku došlo len niekoľko hodín po ako, iný nálet izraelskej armády zasiahol v utečeneckom tábore aš-Šátí v meste Gaza dom, pričom zahynulo desať členov palestínskej rodiny vrátane detí.
Najvážnejšie boje medzi Izraelom a palestínskymi militantmi z pásma Gazy od roku 2014 vypukli v pondelok po tom, čo hnutie Hamas, ovládajúce túto palestínsku enklávu, vystrelilo rakety na Jeruzalem a Tel Aviv ako odplatu za zásah izraelskej polície voči Palestínčanom v blízkosti mešity al-Aksá v Jeruzaleme.
„Svet bude vedieť menej o tom, čo sa deje v Gaze, kvôli tomu, čo sa dnes stalo,“ uviedol generálny riaditeľ americkej nadnárodnej tlačovej agentúry AP (Associated Press) Gary Pruitt. Informoval, že agentúra AP sa snaží získať informácie od izraelskej vlády a spolupracuje pri tom s americkým ministerstvom zahraničných vecí.
Úradujúci generálny riaditeľ mediálnej siete televízie al-Džazíra označil útok za „vojnový zločin“ a „jasný čin“, ktorý má novinárom znemožniť informovať o konflikte.
„Útok na spravodajské organizácie je úplne neprijateľný, dokonca aj v čase ozbrojeného konfliktu. Predstavuje hrubé porušenie ľudských práv a medzinárodne dohodnutých štandardov,“ uviedla Barbara Trionfiová, výkonná riaditeľka Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI).
Izraelská armáda zdôraznila, že v objekte sa podľa nej nachádzali aj priestory vojenskej rozviedky hnutia Hamas, ktoré využívalo kancelárie médií a ich pracovníkov ako ľudské štíty. Na podporu svojich tvrdení však neposkytla žiadne dôkazy, pretože by tak zmarila úsilie spravodajských služieb.
Generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Antónia Guterresa „hlboko znepokojil“ izraelský letecký útok v meste Gaza, pri ktorom bola v sobotu zničená výšková budova, kde sídili viaceré zahraničné mediálne organizácie.
Takisto je „zdesdený“ rastúcim počtom civilných obetí najnovšieho konfliktu medzi Izraelom a hnutím Hamas, uviedol v sobotu hovorca OSN Stéphane Dujarric.
„Generálny tajomník pripomína všetkým stranám, že neuvážený výber civilných a mediálnych objektov za cieľ útokov je v rozpore s medzinárodným právom a je potrebné sa mu za každú cenu vyhnúť,“ cituje Dujarrica agentúra AP.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…