námy slovenský herec a režisér Dušan Cinkota v debate „Diskusia na palete“ hovoril o aktuálnej situácii na Slovensku, nielen v kultúre. Dušan Cinkota v rozhovore s Pavlom Kapustom na úvod ozrejmuje, že okrem herectva sa venuje aj réžii, pričom v budúcnosti by rád režíroval filmy.
Ďalej odpovedal na otázku, ako sa spätne pozerá na ťažké obdobie, ktoré prežil a po ktorom sa opäť vrátil na divadelné dosky, televízne obrazovky, do dabingu aj filmové plátno. Podľa neho sa z tejto životnej etapy poučil, zostáva optimistom a je odhodlaný kráčať vpred.
Priznal, že istý čas mal problémy s filmovým a televíznym dabingom pre deti, keď do európskej centrály nadnárodných filmových štúdií prišiel anonym zo Slovenska, ktorý ho vzhľadom na jeho minulosť označil za osobu nevhodnú pre detskú tvorbu. Štúdiá a kolegovia sa však zaňho postavili, pričom ho vyhodnotili ako jedného z najlepších slovenských hercov v oblasti tvorby pre deti. Rád by v budúcnosti nakrúcal klasické slovenské rozprávky, ktoré by pokračovali v tradícii, ktorú na Slovensku v tomto smere máme. Naznačil, že hoci neboli také technicky dokonalé ako dnešné, boli nakrúcané “s láskou a mali dušu”.
Ako pokračoval, počas svojej hereckej kariéry dostal niekoľko ponúk na odchod zo Slovenska a účinkovanie v zahraničí. Neprijal ich, pretože si uvedomil, že chce hrať doma a pre našich ľudí, hoci Slovákom vyčíta, že sú k sebe často nežičliví. Sme však podľa neho veľmi vnímavý národ, ktorý si zaslúži dobrú kultúru, čo preňho predstavuje motiváciu a umeleckú výzvu. Pripomenul, že bez kultúry niet národa. V tejto súvislosti sa dotkol témy slovenského dabingu, ktorého je popredným predstaviteľom. Keby sme prestali dabovať zahraničné filmy, seriály a rozprávky v slovenčine, stratili by sme tým časť svojej kultúry a národnej identity. Kritizoval trendy ponechávať zahraničné diela distribuované na Slovensku s českým dabingom, lebo je to jednoduchšie a lacnejšie. Upozornil, že Česi niečo také nepripúšťajú a všetko predabúvajú do svojho jazyka.
Spomenul tiež, že v poslednom čase účinkuje vo viacerých divadelných projektoch, z ktorých najväčší úspech má muzikál Na srdci mi hraj, kde stvárňuje legendárneho slovenského speváka Karola Duchoňa. Hrá aj v troch nových slovenských filmoch. Jeden z nich s názvom Miki, ktorý ešte nemal premiéru, je často vnímaný kontroverzne, pretože zobrazuje príbeh bosa slovenského podsvetia z 90. rokov minulého storočia. Takisto bol kritizovaný za to, že dostal štedrú dotáciu zo štátneho Audiovizuálneho fondu. “Sú všetky vojnové filmy propagáciou vojny?” odpovedal na otázku moderátora, či film nepropaguje zlo. Podľa neho je motívom filmu výstraha, aby sa toto zlo už nezopakovalo. Ubezpečil, že tvorcom nešlo o glorifikáciu mafie.
Na záver skonštatoval, že naša krajina má veľký kultúrny potenciál, ale je tu “diera, ktorú treba zaplniť”. Chýbajú nám napríklad menšie pološtátne, súkromné, agentúrne divadlá, ktoré by mohli prevádzkovať občianske združenia, ďalej detské divadlá či divadlá pantomímy. Ako poznamenal, na to je potrebná podpora vyššej strednej vsrtvy, podnikateľov i štátu. Opätovne zdôraznil, že kultúra nie je len povestnou “čerešničkou na torte”, pretože pre prežitie národa je kľúčová.
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube Diskusia na palete / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…