Slovensko kvôli rozprávkam o nebezpečnej mutácii koronavírusu vyžaduje pri vstupe do krajiny dvojtýždňovú karanténu až na výnimky od všetkých cestujúcich.
Slovensko napriek sťažnostiam podnikateľov na úbytok turistov zo zahraničia nemieni zmierniť pravidlá vstupu do krajiny, podľa ktorých sa karanténe až na výnimky vyhnú len ľudia zaočkovaní proti chorobe covid-19. Novinárom to dnes povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Bude tiež umožnené očkovať proti covidu-19 vo všetkých veľkokapacitných centrách bez predchádzajúcej registrácie záujemcov a povolí kombináciu vakcín.
„To je systém na predchádzanie tretej vlny. Zatiaľ s tým neplánujeme robiť nič. Nepredpokladáme veľké zmeny na hraniciach,“uviedol Lengvarský.
Napríklad podnikatelia v cestovnom ruchu vo Vysokých Tatrách už skôr upozornili, že v súvislosti s epidemickými opatreniami úradov zaznamenali rušenie pobytov hostí z Česka či Poľska.
Oproti letným sezónam spred viac ako dvoch rokov je tam len zlomok turistov. Aj zarezervované pobyty na nasledujúce týždne klienti v niektorých hoteloch rušia. Tatranci to pripisujú pandemickým opatreniam.
Extrémny a neočakávaný pokles návštevnosti hlási aj Bratislava. Hoci boli podnikatelia v oblasti cestovného ruchu po minulom roku pripravení aspoň na istú mieru oživenia, nachádzajú sa v neľahkej situácii.
Dôvodom sú nielen neustále sa meniace rozhodnutia štátu, ale aj pomalá a málo adresná finančná pomoc. Segment preto žiada nápravu. Na tlačovej konferencii o tom v pondelok informovalo predstavenstvo mestskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Tourist Board.
„Myslíme si, že Bratislava zažíva to, čo bude zažívať cestovný ruch na jeseň na celom Slovensku. Zažívame to medzi prvými. Poklesy návštevnosti sú veľmi extrémne, Bratislava zažíva v tomto roku extrémne náročnú situáciu,“ skonštatoval predseda predstavenstva BTB Vladimír Grežo.
Základom problému je vytvorenie negatívnej pozície pre podnikateľov pôsobiacich v oblasti cestovného ruchu. Mnohí z nich poukazujú na to, že finančná pomoc zo strany štátu je veľmi pomalá a neadresná, pričom niektoré straty sú nenávratné. Poukazujú tiež na odliv zamestnancov, ktorí tento segment vidia dlhodobo ako neistý.
Jedným z apelov smerom na vládu je prehodnotenie finančných schém pomoci na jeseň. „Keďže budú veľké výpadky a zatiaľ sa neuvažuje o schémach podpory, ktoré by mali byť adresované na jeseň podnikateľom, je to niečo, čo by sa malo prehodnotiť,“zdôraznil Grežo.
Cestovný ruch tiež požaduje, aby informácie zo strany vlády chodili včas, boli konzistentné a dalo sa s nimi pracovať v dostatočnom predstihu, nie na poslednú chvíľu. BTB by preto uvítala, keby bola prizývaná aj na rokovania pandemickej komisie.
„Stalo sa, že podmienky, ktoré sa sformulovali pred letom, zasiahli mnohých lodiarov na trase. Mnohí vyplávali a ocitli sa v situácii, že nemohli reagovať na zmenu, a teraz lode kotvia pred Bratislavou,“ približuje BTB.
Podpredseda BTB Martin Volek zastupujúci sprievodcov a cestovné kancelárie hovorí o „pohrebe“ cestovného ruchu v Bratislave. Hoci hlavné mesto víta každého Slováka, domáci cestovný ruch Bratislavu nezachráni, keďže 70 percent návštevníkov tvoria zahraniční turisti a už vlani zaznamenalo mesto ich prepad o 80 percent. Cestovné kancelárie zažívajú storná na dennej báze.
„Pomohlo by, ako je to všade vo svete, keby destináciu mohli navštíviť zaočkovaní a otestovaní turisti,“ podotkol s tým, že Bratislava by mala byť pre nich rovnako bezpečná.
O neistote a nestabilite hovorí tiež kongresový cestovný ruch, za tragédiu označujú situáciu mestské hotely, ktoré hlásia vyťaženosť na desať až 30 percent.
Výrazný pokles záujmu o dovolenku na Slovensku zaznamenali aj české portály zamerané na vyhľadávanie ubytovania a predajcovia pobytov. Práve Česi dlhodobo tvorili najpočetnejšiu zahraničnú klientelu slovenských hotelierov.
„Prepad turistov tu je. Slovenskí občania, ktorí zostanú doma, majú dostatok možností sa rekreovať doma. Žiaľ, situácia nie je lichotivá, čo sa týka šírenia delta variantu vírusu,“ uviedol Lengvarský.
Od piatku minulého týždňa Slovensko v záujme spomalenia šírenia nákazlivejšej mutácie koronavírusu vyžaduje pri vstupe do krajiny dvojtýždňovú karanténu až na výnimky od všetkých cestujúcich, ktorí nie sú plne zaočkovaní proti covidu-19.
V prechodnom období majú výnimku z karantény ľudia po podaní zatiaľ len prvej dávky očkovacej látky alebo tí, ktorí cez hranice dochádzajú za prácou. Izoláciu možno skrátiť absolvovaním laboratórneho testu na koronavírus s negatívnym výsledkom, ktorý možno však podstúpiť najskôr piaty deň karantény. Opozícia dala podnet Ústavnému súdu, aby nariadenie ohľadom karantény preskúmal a dovtedy pozastavil jeho platnosť.
Slovensko kvôli slabému záujmu obyvateľov zaostáva v očkovaní proti covidu-19 za priemerom EÚ. V blízkej dobe by podľa Lengvarského všetky veľkokapacitné očkovacie centrá, ktoré zriadili krajské samosprávy, mali začať očkovať záujemcov bez ich predchádzajúcej elektronickej registrácie.
Tento spôsob očkovania cez víkend už niektoré očkovacie centrá zaviedli. Minister tiež povedal, že krajina umožní kombináciu vakcín proti covidu-19 nielen na základe odporúčania lekára.
Hlavná vedecká pracovníčka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Soumija Sváminathanová v pondelok varovala pred kombinovaním vakcín proti koronavírusu od rôznych výrobcov.
Takéto postupy označila za „nebezpečný trend“, keďže podľa jej slov zatiaľ nie je k dispozícii dostatok údajov o vplyve očkovania dvoma rozličnými vakcínami na ľudské zdravie. Informovala o tom agentúra Reuters.
„Je to trochu nebezpečný trend. Čo týka kombinovania (očkovacích látok), nachádzame sa v zóne bez dát a údajov,“ povedala odborníčka na online brífingu.
Zároveň varovala pred rizikom vypuknutia chaotickej situácie, ak občania niektorých krajín dostanú možnosť rozhodovať o tom, kto a kedy dostane druhú, tretiu a štvrtú dávku vakcíny.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok vyhlásil, že bohaté štáty by nemali objednávať dodatočné dávky očkovacích látok v situácii, keď iné štáty nemajú dosť vakcín ani pre zdravotníkov a najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Kritizoval pritom skutočnosť, že vakcíny sú vo svete rozdeľované veľmi nerovnomerne.
V tejto súvislosti spomenul farmaceutické spoločnosti Pfizer a Moderna, ktoré by podľa neho mali svoje vakcíny poskytnúť skôr iniciatíve COVAX, dodávajúcej očkovacie látky chudobnejším krajinám, ako bohatším štátom s vysokou mierou zaočkovanosti.
„Variant delta sa na celom svete šíri prudkým tempom a spôsobuje nový nárast počtu prípadov covidu a úmrtí,“ povedal tiež šéf WHO na tlačovom brífingu. Variant delta nového koronavírusu, ktorý sa po prvý raz objavil v Indii, sa už rozšíril do viac ako 104 krajín, varoval.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…