SaS trvá na odchode ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča z vlády. Body, ktoré predstavil premiér Eduard Heger (OĽANO), sú podľa Sulíka oproti tejto požiadavke „kozmetikou“.
Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) navrhuje päť riešení, ktoré by podľa neho mali vyriešiť koaličnú krízu bez toho, aby musel Igor Matovič opustiť post ministra financií. Dnes sa opäť SaS a OĽaNO nedohodli, rokovania budú pokračovať o týždeň.
Naďalej trvá na tom, že najlepším riešením by bolo, keby SaS odstúpila od ultimáta. Strana Richarda Sulíka podľa neho bola tá, ktorá vyvolala koaličnú krízu začiatkom leta.
Premiér prišiel s návrhom vytvoriť 12-člennú komisiu rozhodcov, ktorí by sledovali výroky Igora Matoviča a Richarda Sulíka a rozhodovali by o tom, kto za konflikty môže. Ak by bola remíza, rozhodujúci hlas by patril strane SaS.
Eduard Heger navrhol výmenu štátnych tajomníkov na ministerstve financií a hospodárstva.
Myslí si, že koaličné rady by sa mohli konať bez účasti Richarda Sulíka a Igora Matoviča. Predseda SaS však dlhodobo na rokovania koaličných partnerov nechodil ani pred koaličnou krízou.
Ďalším návrhom sú sankcie, strata predsedu výboru alebo strata ministra v prípade, že strana bude porušovať koaličnú zmluvu. Posledným návrhom, ktorý chce Eduard Heger implementovať do koaličnej zmluvy, je zadefinovanie konkrétnych návrhov na zvládnutie energetickej krízy.
Všetko speje k tomu, že ministri SaS podajú k 31. augustu demisiu. Predseda strany a minister hospodárstva Richard Sulík o tom informoval po sobotnom koaličnom stretnutí vo vládnom hoteli Bôrik.
Ďalšie stretnutie má byť v piatok, Sulík v ňom však veľký zmysel nevidí. Ako komentoval, pozície sú jasné. V sobotu tiež Sulík navrhol svoj odchod z funkcie, ak to má byť cena za odchod Matoviča. Nemá však pocit, že by návrh zarezonoval.
„Všetko speje k tomu, že k 31. augustu podáme demisiu. Naším odchodom vláda nepadá, môže vládnuť ďalej. Návrhy, ktoré budeme považovať za rozumné, podporíme. Takýto istý prístup budeme čakať aj od našich bývalých koaličných partnerov,“ skonštatoval Sulík.
SaS trvá na odchode ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča z vlády. Body, ktoré predstavil premiér Eduard Heger (OĽANO), sú podľa Sulíka oproti tejto požiadavke „kozmetikou“.
„Sme pripravení o týchto bodoch diskutovať, sú to racionálne, rozumné riešenia, myslím si, že nájdeme dohodu, ale toto všetko až po tom, keď bude splnená naša základná požiadavka,“ vyhlásil Sulík.
Minister hospodárstva odmieta, že svojou rezignáciou chce utekať pred zodpovednosťou. Opätovne vyhlásil, že v aktuálnych náročných časoch sa nedá byť s Matovičom vo vláde.
„Také chaotické vládnutie som nezažil,“ poznamenal. V predčasných voľbách riešenie nevidí.
Stretnutie v hoteli Bôrik malo prispieť k vyriešeniu koaličnej krízy. Spor vo vláde sa vyostril po tom, ako parlament prelomil veto prezidentky pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča. Liberáli prestali chodiť na koaličné rady, vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú prepracovanie novej.
Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta. SaS vyhlásila, že už nie je súčasťou koalície a ak sa do konca augusta nenaplnia jej požiadavky, ministri zo strany podajú demisiu.
Heger si však nemyslí, že by sa zasekli. „Vstúpili sme do nich s tvrdými pozíciami,“ ozrejmil premiér v nedeľnej debate na TA3. Na stretnutí si podľa neho vydiskutovávali dva hlavné argumenty, ktoré SaS priniesla. Jedným z nich bol rozvrat verejných financií a druhým nezavetovanie prorodinného balíčka. Pri oboch veciach však dospeli k záverom, že nie sú pravdivé. „Štátny rozpočet je v lepšej kondícii, ako bol v roku 2019,“ vysvetlil Heger. Pri druhej výhrade, vetovaniu prorodinného balíčka, nedošlo podľa Hegera taktiež k žiadnemu porušeniu, pretože SaS verejne povedala, že ho vetovať nebude.
SaS však stále opakuje, že si nedokáže predstaviť ďalšie vládnutie po boku Igora Matoviča a požaduje jeho odchod. Svoju podmienku opiera o spomínané argumenty, ktoré však podľa Hegera nie sú opodstatnené. „Vidím problémy, ktoré sme počas koalície riešili a prinášam veľmi konkrétny návrh na zmenu koaličnej zmluvy. Predstavil som päť bodov, ktoré sú riešenim do situácie,“ povedal premiér.
Ďalej ozrejmil že Sme rodina, Za ľudí aj OĽaNO sa zhodli, že je čas, aby SaS stiahla svoje ultimátum, pretože sa podľa neho v takýchto podmienkach rokovať nedá. O ponuke, ktorú liberálom predostrel, hovorí ako o nadštandardnej.
„Ten problém nie je vláda, ale koaličné rady. Preto som navrhol, že ich neúčasť by veľkú časť problému vyriešila,“ vysvetlil premiér. Na rokovaniach vlády totiž podľa neho problémy nie sú.
Olej do ohňa prilieva aj to, že obaja účastníci konfliktu využívajú písanie statusov na sociálnych sieťach na osočovanie toho druhého. Podľa predsedu vlády sa tomu zabrániť nedá, a preto navrhol sankcie, ktoré sú podľa neho veľmi silné.
Riešením koaličnej krízy podľa premiéra nie je odchod ani ministra financií, ani ministra hospodárstva. Hoci Richard Sulík ponúkol svoje kreslo v prípade, že sa ho vzdá aj Matovič, podľa Hegera to neprinesie riešenie. „Nejdem metódou pokus – omyl,“ povedal premiér.
Znova prízvukoval, že osobné spory musia ísť bokom, pretože Slovensko čelí energetickej kríze. Podľa neho sú potrebné konkrétne riešenia a nie pokusy. „Už nebudem prihliadať na akúkoľvek osobnú rovinu ich komunikácie. Zaujíma ma profesionalita a zodpovednosť,“ povedal. Je podľa neho dôležité, aby SaS prešla z ultimáta na dohodu, ktorú im ponúkol.
Odvolať Igora Matoviča z postu ministra financií však Heger nechce: „Bolo by to populárne, ale nič by to nevyriešilo.“
Celú reláciu V politike si môžete pozrieť TU.
Zdroj: refresher.sk / hnonline.sk / ta3.com / YouTube
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…