Prezidentský kandidát skonštatoval, že za Matovičo-Hegerovo-Ódorovej vlády bola viackrát pošliapaná Ústava SR. Ako príklad uviedol nevypísanie referenda, podpísanie okupačnej dohody s USA alebo totalitné opatrenia počas covidizmu a nútenie Slovákov do očkovania proti koronavírusu.
Bývalý minister spravodlivosti, niekdajší šéf Najvyššieho súdu SR a občiansky kandidát na prezidenta Štefan Harabin poskytol agentúre SITA rozhovor, v ktorom sa vyjadril nielen k aktuálnym domácim a zahranično-politickým udalostiam, ale aj k svojim programovým prioritám.
O post hlavy štátu sa rozhodol druhýkrát zabojovať bývalý predseda Najvyššieho súdu SR a exminister spravodlivosti Štefan Harabin. V rozhovore pre agentúru SITA prezradil ako vidí svoje šance v prezidentských voľbách a zároveň, ako hodnotí aktuálnu domácu aj zahraničnopolitickú situáciu.
V prezidentských voľbách v roku 2019 získal Harabin s vyše 300-tisíc hlasmi tretie miesto. „Pred piatimi rokmi bez jedného billboardu, bez toho, aby ma mainstreamová scéna niekde pustila, som získal takmer 15 percent,“ podčiarkol.
„Som jednoznačne národno-vlastenecký kandidát všetkých občanov. Ja nie som kandidát oligarchov a ich peňazí,“ vyhlásil ďalej v súvislosti so svojou prezidentskou kandidatúrou.
Čo dnes očakávajú ľudia od hlavu štátu? „Prezident republiky musí predovšetkým dodržovať právo a ústavu,“ myslí si Harabin.
V tejto súvislosti kritizoval, že za bývalej vlády Igora Matoviča, Eduarda Hegera, či za úradníckej vlády prezidentky Zuzany Čaputovej bola viackrát pošliapaná ústava, napríklad keď nebolo vypísané referendum, keď bola podpísaná obranná dohoda s USA, alebo keď počas pandémie COVID-19 boli ľudia nútení do očkovania.
Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že novelu Trestného zákona síce podpíše, no zároveň ju napadne na Ústavnom súde. „Toto je výsledkom jej neprofesionality,“ myslí si Harabin.
„Ten jej postup je výslednicou jej odborno-právnej nespôsobilosti. Keď chcem dať novelu alebo nejaký zákon na Ústavný súd, musím povedať, s ktorým článkom ústavy je v rozpore. Doteraz som od pani Čaputovej nepočul nič,“ poznamenal ďalej bývalý šéf Najvyššieho súdu.
Kandidát na prezidenta Ivan Korčok sa nechal nedávno počuť, že chce byť protiváhou voči vláde. „To je totálne nepochopenie Ústavy,“ reagoval Harabin na slová Korčoka.
„Hovorí Ústava o tom, že by jeden štátny orgán útočil na druhý?“ pýtal sa ďalej exminister spravodlivosti.
Podľa jeho slov prezident by nemal byť v otvorenej konfrontácii s vládou a hádzať jej polená pod nohy, lebo si to odnesú občania.
Téma debaty:
– Aké sú jeho hlavné priority, ak by získal funkciu prezidenta
– Aké nedostatky vidí vo výkone funkcie prezidenta SR za úradovania Zuzany Čaputovej
– Či by mal byť prezident rovnováhou, alebo skôr protiváhou k vláde
– Ako vníma vládu premiéra Roberta Fica a či bude vedieť s nimi spolupracovať
– Ako hodnotí súčasnú opozíciu a ich protivládne protesty
– Ako vníma vývoj vojny na Ukrajine a s tým súvisiacu politiku Európskej únie
– Či videl interview s ruským prezidentom Vladimirom Putinom od amerického moderátora Tuckera Carlsona
– Či zneužívajú niektorí politici smrť ruského opozičného politika Alexeja Navaľného
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube SITA Slovenská tlačová agentúra / InfoVojna
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…