Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SSD) odpovedal dňa 7. decembra 2023 v pléne Národnej rady Slovenskej republiky na otázku ohľadne prijatia veľvyslancov USA a Ruskej federácie na Úrade vlády SR, ktoré sa uskutočnilo 30. novembra a priblížil obsah oboch stretnutí.
Reagoval aj na najnovšie zasahovanie USA do vnútorných záležitostí Slovenska. USA totiž vyzvali slovenskú vládu, aby nerušila Úrad špeciálnej prokuratúry bez odbornej diskusie a narýchlo.
Robert Fico sa minulý týždeň stretol s americkým veľvyslancom na Slovensku Gautamom A. Ranom a ruským veľvyslancom na Slovensku Igorom Bratčikovom.
„Prioritou zahraničnej politiky, ktorú mienim realizovať, je ochrana a presadzovanie slovenských národno-štátnych záujmov, medzi ktoré patrí podpora mierových iniciatív a nie vojny na Ukrajine,“ uviedol na sociálnej sieti.
Postoje Slovenska nemusia byť podľa jeho slov vždy v súlade s politikou „jedného jediného správneho názoru presadzovaného v EÚ“.
Predseda vlády skonštatoval, že doteraz nastavená stratégia EÚ a USA pri vojne na Ukrajine zlyháva. „Slovensko má rovnako povinnosť pripravovať sa na obdobie po skončení vojny na Ukrajine a na štandardizáciu slovensko-ruských vzťahov,“ dodal.
Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha prečítal vo štvrtok 7. decembra v pléne NR SR interpeláciu poslankyne Zuzany Plevíkovej adresovanú premiérovi Ficovi, aby priblížil obsah jeho stretnutí s oboma veľvyslancami.
Ministerský predseda pri tejto príležitosti reagoval aj na vyhlásenie americkej ambasády, ktorá tlmočila výzvu režimu Spojených štátov vo Washingtone D.C. adresovanú slovenskej vláde, aby nerušila Úrad špeciálnej prokuratúry bez odbornej diskusie a narýchlo.
Viac vo videu:
Áno, potvrdzuje, že v jeden deň došlo na Úrade vlády k stretnutiu tak s veľvyslancom Spojených štátov na území Slovenska pánom Ranom a ako aj s veľvyslancom Ruskej federácie pánom Bratčikovom.
Dámy a páni, obsah týchto stretnutí bol štandardný, pretože Slovensko je krajina ktorá má a bude mať priateľské vzťahy s každou krajinu na svete, ktorá má záujem mať priateľské vzťahy so Slovenskou republikou.
Dovoľte mi, aby som sa viac orientoval na stretnutie s ruským veľvyslancom pánom Bratčikovom, pretože pokiaľ ide o stretnutie s pánom Ranom sme spojenci v Severoatlantickej aliancii. Je tu silné severoatlantické prepojenie, preto obsah tohto stretnutia bol daný týmto našim spojenectvom.
Pokiaľ však ide o pána veľvyslanca Ruskej federácie.
Dámy a páni, chcem veľmi otvorene povedať pred celou snemovňou, že odmietam akúsi predstavu, že Ruská federácia neexistuje. Ruská federácia tu bola, je a bude. A v jakom okamihu skončí vojna na Ukrajine a dôjde, podľa môjho názoru k významnej štandardizácii vzťahov a už vidím, možno teraz prepáčte taký skrátenejší slovník, ako sa budú predbiehať západné krajiny v možnosti opätovne otvoriť ekonomické styky s Ruskou federáciou.
Ruská federácia v minulosti bola významným partnerom Slovenskej republiky. Viete, že sme boli naviazaní, pokiaľ ide o dovoz mnohých surovín, ale aj iných produktov a dnes musíme konštatovať, že vzťahy sú prakticky mŕtve. Dnes tak naša ambasáda v Moskve, ako aj predstavitelia Ruskej federácie tu v Bratislave sú totálne izolovaní. S nikým sa nestretávajú a ja si nemyslím, že to je správne, pretože my sa musíme rozprávať. Ak sa nebudeme rozprávať, tak sa veci nebudú posúvať ďalej.
Patrím medzi politikou, ktorý vždy hovoria priamo a preto aj pánovi veľvyslancovi som v minulosti povedal, že použitie vojenskej sily na Ukrajine bolo porušením medzinárodného práva. To ale neznamená, že sa s ním nestretnem a nepodám mu ruku. Veď predsa to isté sme povedali keď bola použitá brutálna vojenská sila v Iraku, kde zomrelo takmer milión civilistov, kde sme dokonca prijali rozhodnutia stiahli našich vojakov z Iraku a teraz nemám mať normálne vzťahy s americkým veľvyslancom. Mám sa tváriť, že Spojené štáty americké neexistujú.
Musíme si jednoducho zvyknúť, že budeme robiť slovenskú zahraničnú politiku. Budeme robiť politiku, ktorá bude orientovaná na národnoštátne záujmy Slovenskej republiky a nebude to nikdy inak.
Využívam túto príležitosť a chcem aj vysloviť také prekvapenie nad tým, ako dnes veľvyslanectvo Spojených štátov vstúpilo do interných slovenských záležitostí. Neviem si celkom prestaviť, že by veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Washingtone dalo vyhlásenie v ktorom odmietne prijatie nejakého zákona, ktorý sa týka trestného práva Spojených štátov amerických. Toto je neadekvátne a chcem veľmi jasne aj tu pred vami povedať, neželám si žiadne napätie medzi Úradom vlády a Veľvyslanectvom Spojených štátov amerických v Bratislave. Neželám si, aby kvalita tých vzťahov bola taká ako to vidíme možno v Budapešti.
Ale čo si želám je, čo si želám je, napriek tomu že si uvedomujem realitu, že Slovensko je malá krajina v porovnaní so Spojenými štátmi, aby nás brali ako suverénnu krajinu, ako krajinu kde sa možno už nebude chodiť pre pokyny a posolstvá, že si nebudeme podávať kľučky ma americkej ambasáde ako to robili predstavitelia vlády, ktorá tu bola od roku 2020. Preto aj budem žiadam pána veľvyslanca Spojených štátov, aby sa zdržal obdobných vyjadrení, ktoré vstupujú do interných suverénnych slovenských záležitostí.
Zdroj: YouTube / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…