Bývalý trojnásobný premiér a predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico pripomenul, že jediným svedkom proti Dušanovi Kováčikovi je „udavač“ Ľudovít Makó, z ktorého médiá robia celebritu.
Na súdny proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom sa na Špecializovaný trestný súd do Pezinka vo štvrtok, 12. augusta, ako verejnosť prišiel pozrieť expremiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico.
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik obžalovaný z korupcie a spoluprácu s mafiou si polepšil, píše denník Pravda a poukazuje na slová bývalého člena zločineckej skupiny takáčovcov Csabu Dömötöra, ktorý otvorene popísal, že jeho výpoveď o odovzdaní úplatku pre Kováčika, o ktorom svedčili Makó aj Zeman, bola vymyslená.
Tento Kováčikov čiastočný úspech si prišiel užiť aj expremiér a predseda Smeru Robert Fico. Ako uviedol pre médiá, celú záležitosť považuje za politický proces a frašku. Jediným svedkom proti Kováčikovi je podľa neho „udavač“ Ľudovít Makó, z ktorého médiá robia celebritu.
VIDEO: Podľa Roberta Fica je celá záležitosť politický proces a fraška. Neobáva sa, že by trestné stíhanie malo smerovať k jeho osobe.
Fico doplnil, že dúfa v prípade Kováčika vo víťazstvo spravodlivosti. „Toto trestné konanie je zmanipulované. Ja to komplot voči jeho osobe,“ dodal Fico.
Kováčik čelí obžalobe za podporu zločineckej skupiny takáčovcov, prijímanie úplatku a vynášanie utajovaných informácií.
Samosudkyňa Pamela Záleská na štvrtok predvolala vypovedať podnikateľa Jána Buocika. Rovnako by sa malo vo štvrtok a piatok rozhodovať o Kováčikovej žiadosti o prepustenie z väzby.
Svedčiť súd predvolal aj niekdajších členov zločineckej skupiny takáčovcov Csabu Dömötöra a Mateja Zemana. Obaja čelili kvôli manipulovaniu trestných stíhaní obvineniu z krivej výpovede.
VIDEO: Príchod Csabu Dömötöra na súd s Dušanom Kováčikom
Dömötörovi za priznanie ku krivej výpovedi Okresný súd Bratislava III 5. augusta schválil dohodu o vine a treste, na základe ktorej dostal podmienečný trest vo výške 32 mesiacov.
Zeman, ktorý sa k členstvu v skupine takáčovcov priznal a čelí niekoľkým trestným stíhaniam, už proti Kováčikovi vypovedal 7. júla ako vôbec prvý svedok. Ten však nebol 20. júla zadržaný policajnou inšpekciou spolu s Dömötörom a odvtedy je na úteku.
Po Zemanovi bolo následne vyhlásené policajné pátranie. Napriek tomu, že je na úteku, svoju neúčasť na štvrtkovom pojednávaní sudkyni riadne ospravedlnil.
Po výpovediach Dömötöra a Buocika sudkyňa prerušila hlavné pojednávania za účelom obedňajšej pauzy. Po nej súd pokračuje v čítaní listinných dôkazov.
Na piatkovom pojednávaní by sa ďalej malo rozhodovať o Kováčikovej žiadosti o prepustenie z väzby.
VIDEO: Fico po výpovedi Csabu Dömötöra.
Celé video rozhovoru expremiéra Roberta Fica, ktorého na súde oslovili novinári:
Csaba Dömötör patril podľa polície minimálne od roku 2004 do roku 2008 do výjazdovej zložky skupiny takáčovcov a od roku 2008 do svojho zadržania plnil funkciu ochranky jednému z vrchných členov Ivovi Ružičovi.
Dömötör otvorene popísal, že jeho účasť pri odovzdaní úplatku pre Kováčika, o ktorom svedčili Ľudovít Makó aj takáčovej Matej Zeman, bola celá vymyslená.
„Mateja Zemana poznám, je to môj kamarát už asi 15 rokov. Pracoval som pre neho až dokým nás nezadržali,“povedal na úvod Dömötör. Asi šesť rokov pozná aj bývalého príslušníka SIS Františka Böhma. Bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa osobne nepoznal.
S podnikateľom Petrom Petrovom, s ktorým bol obvinený za krivé výpovede, sa pozná asi od roku 2014. Zoznámil ho s ním Matej Zeman.
„Peter Petrov ma naviedol na to, aby som išiel vypovedať na NAKA, aby Mateja Zemana prepustili z väzby. Povedal mi, čo mám povedať. Že sme niesli úplatok do reštaurácie Towers,“ priznal.
„Zavolal mi Petrov, či za ním nedojdem do posilňovne Astra. Povedal mi, že by som mal ísť vypovedať, aby Zemana pustili z väzby,“ rozpráva Dömötör.
Dömötör polícii pôvodne tvrdil, že na Kudličkovo prepustenie platili peniazmi z predaja pozemku na Drotárskej ulice v bratislavskom Starom Meste. K pozemku a peniazom po následnom predaji sa ale skupina nedostala legálne, preto cez Františka Böhma Matej Zeman zaplatil 100-tisíc eur, aby mali pokoj od kontrol Finančnej správy.
Tieto peniaze podľa svojej výpovede pred vyšetrovateľmi odovzdal Zeman Böhmovi a Makóovi v reštaurácii Tower pri Národnom futbalovom štadióne v Bratislave. Viesť ho tam mal práve Dömötör. Ten vo svojej krivej výpovedi tvrdil, že videl peniaze z obálky a z auta videl v reštaurácii sedieť Böhma a Makóa.
Či Zeman konal na niekoho pokyn, sa vyjadriť nevedel. „Povedal, aby som šiel vypovedať, že sme Makóovi a Bohmovi niesli úplatok do reštaurácie Towers. Stále trval na tom, že musím pamätať na svoje malé dieťa a dávať si pozor, aby ma nezavreli,“ zdôraznil.
Všetky jeho výpovede pred vyšetrovateľmi organizoval tiež Petrov. „Petrov mi vybavoval stretnutia na NAKA: Zavolal, aby som tam išiel, že ma už čaká operatíve z NAKA a potom som porozprával, čo mi Petrov povedal,“rozprával svedok.
Kedy sa tento výsluch uskutočnil, si Dömötör už nepamätá. „Došiel som s operatívcom za vyšetrovateľom. Pán vyšetrovateľ Ďurka prišiel a povedal som mu, ako to bolo v tej reštaurácii Towers,“ priblížil Dömötör.
Dömötör popísal, že Petrov mu nadiktoval príbeh tak, ako ho Zeman vypovedal aj na prvom pojednávaní s Kováčikom.
„Išlo o to, že som Zemana viezol z firmy, kde sme si nechali telefóny. Mal so sebou obálku, kde ako mi povedal bolo 100-tisíc eur, stretol sa s Makóom a Böhmom a odovzdal im ju. Ja som ale do vnútra nevidel,“ spomína svedok.
„Potom ako som odišiel, asi hodinu po výsluchu, sme si zatelefonovali a povedal som mu, že som všetko povedal, ako mi kázal aj keď som to trochu pomotal. Petrov ma ale ubezpečil, že všetko je v poriadku. Neviem odkiaľ to vedel,“ priblížil Dömötör. Ako dodal, dnes má zákaz sa s Petrovom a Zemanom stretávať.
„Povedal som to trochu inak, ako som mal. Ale súvis to malo ten istý. Keď som začal rozprávať, nevedel som správne povedať niektoré veci. Tak to vyšetrovateľ Ďurka trochu upravil. Čo som povedal, to napísal, ale upravil to tak, aby to malo nejakú právnu formu,“ popísal.
„Nepravda v mojej výpovedi, za ktorú som bol odsúdený, spočívala v tom, že som videl do reštaurácie Towers a videl som aj peniaze. Všetko ostatné, čo som vypovedal, sa však skutočne stalo. Teda do Towers som s Matejom Zemanom viezol peniaze,“ vysvetlil.
Ku krivej výpovedi ho Petrov donútiť zastrašovaním a hrozbou dlhoročného väzenia. „Mal veľa informácií o prebiehajúcich trestných konaniach. Keď začal Matej Zeman vypovedať na NAKA a spolupracovať, Petrov to celé vedel v predstihu. Mal veľmi veľa informácií a dobré kontakty,“ vysvetlil dôvody svojich obáv Dömötör.
Po Csabovi Dömötörovi pred súdom vypovedal ako svedok podnikateľ Ján Buocik. Toho prokuratúra predvolala, aby vysvetlil pôvod peňazí pre Kováčika. Takáčovec Matej Zeman totiž uviedol, že peniaze na úplatky mal od neho. „Je to úplný nezmysel,“ zdôraznil Buocik.
„Pán Kudlička so Zemanom sa asi pred piatimi rokmi dostali v banke k pohľadávke voči firme Carpatia Capital, kde som bol spoločníkom. Kupovali odo mňa nehnuteľnosť,“ vysvetlil Boucik s tým, že to bol jeho jediný kontakt so Zemanom.
Priblížil, že jeho spoločnosť sa dostala do sporu s bankou Unicredit, ktorá dala pohľadávku Kudličkovej bezpečnostnej agentúre. Tak sa dostali Kudlička so Zemanom ku nehnuteľnosti na Drotárskej ceste v bratislavskom Starom meste, ktorá bola touto pohľadávkou zaťažená.
Keďže podľa banky spoločnosť nesplnila podmienky bezúčelového úveru vo výške zhruba 1,2 milióna eur, konkrétne nezískala stavebné povolenie, banka ukončila so spoločnosťou zmluvu pohľadávku krytú nehnuteľnosti posunula Kudličkovi. Ten po predaji pozemku následne spoločnosti vyplatil zhruba 200-tisíc eur.
Buocik priblížil, že Zemana videl pred zhruba mesiacom asi po piatich rokoch v kaviarni neďaleko kurtov, kde viezol syna na tenis.
„Keď ma zbadal, asi mu prišlo vhod použiť ma na doplnenie a zvierohodnenie svojej výpovede. Iné vysvetlenie nemám. Opakujem, že zo strany Zemana je to celé vymyslené klamstvo,“ vysvetlil.
„Aj z výpovede tohto svedka vyplýva, čo tvrdíme už od začiatku, a to že svedok Zeman klame,“ skonštatoval po Buocikovej výpovedi Kováčik.
Kováčik pôsobil vo funkcii špeciálneho prokurátora od roku 2004 dovedna takmer tri celé sedemročné funkčné obdobia až do 10. novembra 2020, kedy sa funkcie vzdal. Urobil tak v nádväznosi na zadržanie z 22. októbra 2020 v rámci akcie Božie mlyny.
Obvinili ho zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, zneužívania právomocí verejného činiteľa ako aj ohrozenia utajenej a vyhradenej skutočnosti. Od svojho zadržania je vo väzbe.
VIDEO: Fico aj o údajnom úplatku pre Pellegriniho.
Podľa obžaloby Kováčik za 50-tisíc eur pomohol bossovi bratislavskej mafiánskej skupiny takáčovcov Ľubomírovi Kudličkovi k prepusteniu z väzby. Po prijatí peňažnej záruky Špecializovaným trestným súdom 18. júla 2017 už prípad neputoval na Najvyšší súd. Na Kováčikov pokyn totiž prokuratúra proti 100-tisícovej kaucii nepodala sťažnosť. Rovnako mal vynášať utajované informácie pre vtedajšieho šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…