Dvaja poloblázni! Predseda strany Smer-SD Robert Fico a podpredseda sociálnych demokratov Ladislav Kamenický dnes na tlačovej besede reagovali na vyjadrenia dočasného premiéra Eduarda Hegera (Demokrati) a Igora Matoviča (OĽANO) o tom, že krajine sa ekonomicky darí.
Heger s Matovičom to argumentujú tým, že deficit štátneho rozpočtu je v súčasnosti nižší, ako bolo plánované. Problémom však je to, čím bol pokles deficitu spôsobený, že to zaplatili občania a že ostatné makroekonomické parametre sa vôbec nevyvíjajú dobre.
„Matovič s Hegerom sa chválili, že majú výborné číslo, pokiaľ ide o deficit. Ale čo je na druhej strane, šírenie chudoby, obrovské zdražovanie, znižovanie životnej úrovne, zhoršovanie podnikateľského prostredia. Oni si vystavujú vysvedčenia, ako poloblázni, že máme deficit dve percentá za rok 2022 a na druhej strane majú skrachovanú a rozbitú krajinu. Tak robíme politiku kvôli tomu, že nebudeme mať 1% deficit aj za cenu, že celá krajina bude rozvrátená?“ skonštatoval Fico.
Nižší deficit je následkom zvýšených príjmov štátneho rozpočtu, nie umierneným míňaním. Fico pripomína, že na Slovensku sme svedkami obrovského zdražovania, vďaka čomu do štátneho rozpočtu prichádza väčšie množstvo daní od bežných občanov, ktorým na strane druhej z peňaženiek ubúda. Bývalý predseda vlády taktiež pripomína, že krajina zaostáva aj v čerpaní eurofondov, kvôli čomu môže štát prísť o prostriedky až do výšky 5 miliárd eur.
Zdroj: yt/smersd
„Podľa všetkého tento rok príde k výmene vlády. Faktom je, že nová vláda bude mať extrémne krátky čas na prípravu rozpočtu na rok 2024. Na ostatnom predsedníctve strany bol schválený dokument, ktorý sa týka správania sa strany po voľbách. Opakujeme základnú zásadu, čo sa rozpočtu a konsolidácie verejných financií týka. Tou je, že akákoľvek konsolidácia bude rozumná a nepôjde na úkor obyvateľov,“ uviedol Smer vo svojom tlačovom vyhlásení.
Fico aj jeho strana považuje otázku znižovania životnej úrovne a zdražovania za hlavnú výzvu najbližších mesiacov. Potvrdil, že Smer do parlamentu predkladá návrhy zákonov, ktoré sa týkajú zdražovania. „Prvý návrh sa týka výraznej pomoci pre potravinárov a pre prvovýrobcov v poľnohospodárstve a spočíva v odpustení odvodov na obdobie pol roka v roku 2023. Ide o odpustenie 25 percent nákladov na pracovnú silu, tie dopady na štátny rozpočet sa pohybujú teraz okolo 30 miliónov. Potom sú predložené dva návrhy zákonov, ktoré sa týkajú cenovej regulácie. Je zákon, ktorý vracia obchodnej inšpekcii právo, aby mala k dispozícii všetky potrebné údaje od obchodníkov, pokiaľ ide o náklady, nákupné ceny, marže, čo bude umožňovať efektívnejšiu kontrolnú činnosť. Je tam obligatórne stanovené, že ministerstvo financií musí pristúpiť k cenovej regulácii, ak je krízová situácia,“ priblížil.
Veľmi pozitívne to so slovenským makroekonomickým prostredím nevidí ani ekonomický expert Smeru Ladislav Kamenický. Uviedol, že na jednej strane Matovič s Hegerom hovorili o vynikajúcich číslach, no nespomenuli ekonomickú situáciu na Slovensku. Životná úroveň ľudí podľa neho počas posledných troch rokov výrazne klesla, čo potvrdzujú aj čísla Eurostatu. V rebríčkoch sme sa ocitli hneď vedľa Grécka a Bulharska. Vláda naviac vraj nedokáže riešiť najpálčivejšie problémy ľudí.
“Vláda mala na kompenzácie energií v roku 2022 sumu 1,4 miliardy eur. Všetci živorili, nemali z čoho žiť, podniky, zatvorili lebo im prišli také účty za energie, že to bolo likvidačné. Viete, čím sa chválil štátny tajomník ministra financií M. Klimek v rozhovore? Že mali sme dať 1,4 miliardy na pomoc na energie. A viete, koľko sme dali? 0,3 miliardy. Čiže 1,1 miliardy ušetrili na energiách v dobe energetickej krízy, keď nám padá jeden podnik za druhým,“ uzatvára Kamenický.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…