„Zúfalý pokus Lipšica zastaviť zrušenie ÚŠP, ktoré opäť dokázalo, že je len politickou inštitúciou,“ reaguje bývalý policajný prezident.
Ministerský predseda Robert Fico v piatok podvečer po snahách opozície a prezidentky Čaputovej zvrátiť zámer zrušiť ÚŠP a po snahách na Sorosa a Progresívne Slovensko prepojených mimovládok organizovať Majdan na podporu Lipšica & spol. a po opätovnom naliehaní šéfa ÚŠP ustúpiť od zámerov jeho kabinetu dôrazne odkázal, že vláda ide podľa plánu a Úrad špeciálnej prokuratúry bude ku koncu roka 2023 zrušený, lebo ohrozuje a poškodzuje základné práva a slobody ľudí na Slovensku. Večer prišla odpoveď …
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v utorok (5. 12.) zareagoval na situáciu týkajúcu sa nejasnej budúcnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Hovorí, že ak ho zachovajú, zo svojej funkcie odstúpi.
Lipšic uviedol, že po pondelkových (4. 12.) stanoviskách Európskej komisie a Európskej prokuratúry je pravdepodobné, že zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry by malo „negatívne následky pre celú Slovenskú republiku.“
„Napriek zverejnenému a do Bruselu doručenému návrhu zákona, viacerí vládni predstavitelia v ostatných dňoch uviedli, že nie sú za zrušenie ÚŠP a za jediný problém považujú pôsobenie mojej osoby na čele špeciálnej prokuratúry,“ zdôraznil Lipšic.
Dodáva, že boj proti organizovanému zločinu a korupcii nemôže byť postavený na jednej osobe. Podľa jeho slov kľúčovú úlohu v boji proti najzávažnejšiemu zločinu, ktorý ničí právny štát, zohrávajú prokurátori ÚŠP.
„Preto v prípade, ak vláda bude verejne garantovať, že nijakým spôsobom nezasiahne do postavenia ÚŠP a jeho prokurátorov, vzdám sa v zmysle zákona funkcie špeciálneho prokurátora,“ uviedol špeciálny prokurátor.
Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda vo svojom vyjadrení pre denník Pravda v ten istý deň (5. 12.) uviedol, že existencia ÚŠP je potenciálnym kriminogénnym faktorom, jej prokurátori majú nízku kvalitu rozhodovacej činnosti v mnohých aj politicky exponovaných prípadoch.
Podľa neho existujú podozrenia z manipulácie s trestnými konaniami, a teda aj podozrenie, že v rámci ÚŠP môže s týmto cieľom pôsobiť zločinecká skupina a to je potrebné preveriť.
Zo stanoviska Generálnej prokuratúry (GP) SR zo dňa 7. decembra 2023 vyplýva, že vládou schválený legislatívny návrh týkajúci sa postavenia Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) je obsahovo komplexný, vykonateľný a je aj v súlade s Ústavou SR.
Lipšic v piatok (8. 11.) ráno na sociálnej sieti napísal, že stále platí ponuka, že ak vláda ustúpi od svojich zámerov zrušiť alebo oslabiť fungovanie Úradu špeciálnej prokuratúry a jeho prokurátorov, on sa vzdá funkcie špeciálneho prokurátora. Zároveň poďakoval občanom, ktorí sa vo štvrtok zúčastnili protivládneho protestu pred budovou Úradu vlády SR.
Ministerský predseda Robert Fico v piatok podvečer po snahách opozície a prezidentky Čaputovej zvrátiť zámer zrušiť ÚŠP a po snahách na Sorosa a Progresívne Slovensko prepojených mimovládok organizovať Majdan na podporu Lipšica & spol. a po opätovnom naliehaní šéfa ÚŠP ustúpiť od zámerov jeho kabinetu dôrazne odkázal, že vláda ide podľa plánu a Úrad špeciálnej prokuratúry bude ku koncu roka 2023 zrušený, lebo ohrozuje a poškodzuje základné práva a slobody ľudí na Slovensku.
Večer prišla odpoveď.
Polícia obvinila poslanca parlamentu a policajného exprezidenta Tibora Gašpara (Smer-SSD) z prečinu porušovania dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy spolupáchateľstvom. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.
V prípade obvinili aj ďalších päť ľudí. Ide o N. B., M. Z., Ľ. M., P. S. a B. M. Im vznesené obvinenia sa týkali podplácania, prijímania úplatku či zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
„Vzhľadom na štádium trestného stíhania, ako aj skutočnosť, že predmetné uznesenie sa aktuálne doručuje jednotlivým obvineným osobám, sa nebude Úrad špeciálnej prokuratúry bližšie vyjadrovať k danej trestnej veci,“ dodala hovorkyňa.
Pre TV Markíza to potvrdil aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek, ktorý mal spoločne so svojim šéfom Danielom Lipšicom a kolegom z ÚŠP Ondrejom Repom PR tento týždeň turné po médiách, aby si vylepšili svoj imidž a bojovali za zachovanie špeciálnej prokuratúry.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek v Postoj TV:
Šéf ÚŠP Daniel Lipšic v HN televízii:
Tibor Gašpar večer vo svojom statuse na sociálnej sieti uviedol, že ide o Lipšicovu labutiu pieseň a „zúfalý pokus Lipšica zastaviť zrušenie ÚŠP, ktoré opäť dokázalo, že je len politickou inštitúciou“.
Ako dodal, o to väčší má dôvod „hlasovať za systémovú zmenu, ktorá skoncuje s týmto politickým zneužívaním“.
Prokurátor ÚŠP Michal Šúrek mal byť podľa jeho vyjadrenia už dávno stíhaný za vydieranie policajta Mariána Kučerku a obchodovanie s kajúcnikmi Makóom a Slobodníkom.
„Som zvedavý, ktorý kajúcnik si po 4 rokoch opäť na niečo spomenul. Čo myslíte Makó alebo Slobodník? (zachvíľu to bude už aj v stávkových kanceláriách),“ dodal Gašpar.
Poslanec za stranu Smer-SSD, predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, podpredseda Ústavnoprávneho výboru NR SR a bývalý prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar sa vo štvrtok 7. decembra v relácii Téma dňa na TA3 vyjadril k tomu ako čurillovci a skupina prokurátorov na ÚŠP porušovali ľudské práva.
„Každé vyšetrovanie doteraz zmarili, veď išlo o ich vlastnú beztrestnosť. Preto sa musí táto mašinéria, systematicky ničiaca samú podstatu jestvovania právneho štátu reformovať, zákonne, ale urýchlene, aby nespôsobila ďalšie škody. Nemôžeme tiež riskovať ďalšie záhadné úmrtia vo vyšetrovacej väzbe, veď už aj tak tu niekto má poriadne krvavé paprče a je nevyhnutné to vyšetriť,“ uviedol Gašpar v komentári k jeho rozhovoru na TA3.
Zrušenie ÚŠP je podľa neho cestou ako vyšetriť do oči bijúcu organizovanú skupinu na NAKE s úzkym prepojením na Úrad špecializovanej prokuratúry.
Viac vo videu:
Celý rozhovor:
Zdroj: InfoVojna / tvnoviny.sk (1), (2) / pluska.sk / YouTube
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…