Spojené štáty by chceli ovládať celý svet, ale proti tomu sa postavilo Rusko, Čína, India a konflikt na Ukrajine je len toho dôsledkom.
Právnik, politik, aktivista a disident Ján Čarnogurský v rozhovore s Rasťom Ekkertom komentuje aktuálne geopolitické dianie vo svete. Priblížil tiež zákulisie Nežnej revolúcie a proces rozpadu Československa. Komentoval tiež úlohu Václava Havla a Václava Klausa.
Ján Čarnogurský v najnovšej relácii Bez cenzúry porozprával, ako prežíval revolúciu, rozpad Československa a ako vníma súčasnú situáciu vo svete i u nás doma. „Cítim sa ako dvojnásobný disident,“povedal.
Vnímal som, že komunistický režim slabne, myslel som, že môžem odhadnúť hranicu, čo môžem robiť, povedať, aby ma ešte nezavreli a keď ma zavreli, tak ma najviac hnevalo, že som tú hranicu odhadol nesprávne. Z cely v Justičáku som počul skandovanie na námestí a o týždeň po začiatku revolúcie ma prepustili. Behom dvoch týždňov som sa stal z politického väzňa členom federálnej vlády.
Hlavným problémom, ktorý sme vtedy museli riešiť bol chod podnikov, všetko sa zrútilo, nikto nevedel čo robiť, fabriky krachovali. Havel nebol politik, ale bol jediný, ktorý to vedel spojiť.
Rozpad Československa bol nevyhnutý a muselo sa to urobiť rýchlo, čím viac by sa to odďaľovalo tým by to bolo horšie. S privatizáciou nemal nikto skúsenosti, jediné riešenie priniesol Klaus a tak sme to všetci prijali. Bol to jeden veľký balík problémov a dopadlo to tak ako dopadlo. „Kupónovú privatizáciu priniesol Klaus z Ameriky,“ tvrdí v rozhovore pre eReport.
Európska únia sa zmenila. Brusel sa stal hovorcom USA. Spojené štáty by chceli ovládať celý svet, ale proti tomu sa postavilo Rusko, Čína, India a konflikt na Ukrajine je len toho dôsledkom.
Svet sa musí zmeniť na viacpolárny. Až keď sa takto zmení usporiadanie sveta, tak už nebudú môcť Spojené štáty diktovať EU čo má robiť. Príkladom sú sankcie proti Rusku, ktoré najviac škodí nám.
Vojna na Ukrajine rozhodne, aká bude pozícia USA, ale aj Ruska. Preto je pre obe strany výsledok životne dôležitý. Rusko zatiaľ postupuje a neviem si predstaviť, že by prehralo.
Naša vláda preberá politiku Bruselu a tým škodí Slovensku. Chceme učiť Rusko demokracii a sami tu máme tvrdú cenzúru. Ukázalo sa, že západná demokracia nie je až taká demokracia ako sme si pred tridsiatimi rokmi mysleli.
Viac vo videu:
Zdroj: ereport.sk
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…