Európa

VIDEO: „Europarlament odhlasoval historický návrh na zásadnú reformu EÚ, ktorá s má zmeniť na vojenskú federáciu bez práva veta pre jednotlivé štáty,“ straší europoslanec Uhrík.

„Vyplašíte ľudí namiesto toho, aby ste im vysvetlili, ako to v skutočnosti je,“ reaguje právnička Laššáková. „Nie je ani pravda, že jediný za Slovensko sa tu bil Uhrík,“ dodáva europoslankyňa Neveďalová

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu v Štrasburgu prijali odporúčanie, čo by si „želali“, aby sa zmenilo v zakladajúcich zmluvách. Pán Uhrík vidí v horskej chate v kozube oheň a tvrdí, že horí les, komentuje bývalá asistentka jedného z europoslancov, právnička Judita Laššáková video poslanca EP a šéfa hnutia Republika Milana Uhríka. Podobným spôsobom zareagovala aj europoslankyňa za stranu Smer-SSD Katarína Roth Neveďalová.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Poslanec EP Milan Uhrík v stredu večer zvrejnil video o to, že europarlament odhlasoval historický návrh na zásadnú reformu EÚ s tým, že:

– má sa zrušiť jednomyselnosť hlasovaní a právo veta v imigračnej, zahraničnej a daňovej politike
– namiesto Európskej komisie má byť Európsky prezident, Európska exekutíva a exekútori
– má sa vytvoriť „obranná únia“ s vlastnou európskou armádou a bruselským velením
– z európskych zmlúv sa majú vymazať slová „muž“ a „žena“, a na všetko majú byť rodové kvóty
– má sa posilniť prisťahovalecká politika (imigrácia)
– Brusel má prevziať riadenia zdravotníctva a školstva v členských štátoch, atď.

„Samozrejme, všetci slovenskí progresívci a liberáli hlasovali za. SMER-áci a OĽANO sa tohto zlomového hlasovania „nezúčastnili“, čím znížili kvórum, a progresívcom a európskym socialistom tento návrh na federalizáciu únie ľahšie prešiel. Hlasovanie bolo totiž tesné a prešlo to len o 17 hlasov!!! (291 za, 274 proti),“ dodáva Uhrík s odvolaním sa na samotný výsledok hlasovania, ktorý si môžete prečítať TU.

Viac už v samotnom videu:

„Zdá sa, že politická kampaň v podobe strašenia, sa dá robiť aj tak, že vyplašíte ľudí namiesto toho, aby ste im vysvetlili, ako to v skutočnosti je. Vraj už Európsky parlament odhlasoval, citujem: „Europarlament dnes odhlasoval historický návrh na zásadnú reformu EÚ“. Pán Uhrík vidí v horskej chate v kozube oheň a tvrdí, že horí les,“ komentovala video právnička Laššáková na svojom Telegrame.

„Aby som sa k tomu vyjadrila skôr, než aj toto začne žiť svojím vlastným životom ako aj téma WHO: poslanci Európskeho parlamentu sa zhodli na správe, ktorú predkladajú ako svoje odporúčania/želania pre zmenu zakladajúcich zmlúv EÚ. Už vidím Viktora Orbána, ako on odsúhlasí zrušenie práva veta,“ dodáva Laššáková sarkasticky.

„Skrátka, to, čo sa dnes v EP prijalo, je len „vrelé odporúčanie“, čo by si europoslanci „želali“, aby sa zmenilo v zakladajúcich zmluvách. Ale na to, aby sa zmenili zakladajúce zmluvy, je nutné, aby KAŽDÝ členský štát tieto zmeny prijal. U nás to bude MUSIEŤ prijímať Národná rada – naozaj si nemyslím, že pri súčasnom personálnom substráte NR SR by takéto zmeny prešli – a tým pádom máme ďalší členský štát, ktorý sa k Maďarsku pridá. Nehovoriac o členských štátoch, kde takéto zmeny musia prejsť národnými referendami. A tieto „želania“ europoslancov, zostanú tým, čím sú – nesplniteľným želaním! To, čo by si europoslanci „želali“, nemusia členské štáty prijať a zvyčajne to ani nerobia,“ vysvetľuje s tým, že keby to pre nás malo byť záväzné, tak by sme o tom museli byť informovaní aj my, a aj poslanci v NR SR – teda, minimálne od 11. mája 2022.

V podobnom duchu sa vyjadrila aj europoslankyňa za stranu Smer-SSD Katarína Roth Neveďalová. „Blížia sa eurovoľby a tak si niektorí poslanci povedali, že skvelou témou by bolo navrhovať zmeny fungovania EÚ. Áno, aj zrušenie práva veta pre členské štáty, viac právomocí europarlamentu, to aby napríklad vyberal a schvaľoval predsedu eurokomisie a ďalšie veci. Takéto zmeny sa navrhujú v EÚ približne každých 10 rokov, nie vždy sú však úspešné. Europoslanci majú pocit, že by chceli o všetkom rozhodovať a premiéri zas „sedia na peniazoch“ a preto majú posledné slovo, čo sa ešte povolí,“ vysvetľuje.

„Návrh bol predložený 5 politickými skupinami a spravodajcovali ho 4 Nemci a bývalý belgický premiér. Dôvodom na návrh je vraj to, že EÚ dobre nefunguje, nevie sa rozhodovať dostatočne rýchlo a keďže plánujeme rozšírenie o ďalších 9 krajín, tak v 36-tke sa predsa nemôže dovoliť, aby mal niekto právo veta a obmedzoval toľko ostatných krajín. Navrhujú preto hlasovanie kvalifikovanou väčšinou. Osobne som sa k tejto téme vyjadrovala opakovane, nielen v pléne, ale aj v zahraničných a slovenských médiách,“ približuje Neveďalová.

„Nie je pravdou, že jediný sa tu bil len horespomenutý kolega. Vystupovali sme za Slovensko viacerí,“ dodala europoslankyňa v svojom príspevku na Facebooku, v ktorom zverejnila svoje vystúpenie v pléne.

Čo sa teda vlastne stalo priblížila nasledovne:

„Europarlament nemôže tieto zmeny odhlasovať. Môže však navrhnúť, že by si nejaké vedel predstaviť. To sa stalo dnes. Europarlament navrhol Rade (premiérom), že by chcel otvoriť diskusiu o zmene Zmlúv (tzv. primárneho práva, ktoré tvorí EÚ) a Rada sa s tým musí nejako vysporiadať.

Premotivované španielske predsedníctvo (trvá už len do konca roka) oznámilo počas diskusie v europarlamente, že v polovici decembra chce dať návrh na diskusiu pre ministrov a premiérov.

Ak by sa stalo, že premiéri povedia, že sa chcú zaoberať zmenami, otvorí sa tzv. Konvent o budúcnosti, ktorý môže trvať aj niekoľko rokov a v ktorom sa budú môcť vyjadriť rôzne skupiny, ale aj občania k návrhom zmien. Po tejto diskusii vznikne návrh zmeny alebo nová Zmluva. Túto musia okrem Europarlamentu a Rady schváliť aj jednotlivé členské štáty. Každý musí súhlasiť. Teda aj Slovensko. Ak niekto povie „nie“, nič nebude platné. Pamätáme si ešte neúspešné referendum vo Francúzsku a Holandsku, ktoré takto zastavilo Ústavnú zmluvu pre Európu.

Nešírme teda paniku. Všetko je ešte len na začiatku. Slovenská vláda má aj v programovom vyhlásení, že niečo takéto nepodporí.

A prečo som nebola na hlasovaní. Nie preto, že by mi na tom nezáležalo. Vyjadrovala som sa k téme opakovane a preto aj včera v rozprave.

Mám osobné dôvody a pôvodne som ich nechcela spomenúť. Ale keď ma niekto obviňuje z vlastizrady, tak asi treba. Musela som odísť, pretože som chcela stihnúť pohreb mojej milovanej babičky. A keďže dnešné hlasovanie bolo dlhé niekoľko hodín, musela som počas neho odísť, aby som stihla lietadlo domov. Mrzí ma to, že som tam nebola, i keď môj hlas by nestačil. Ale sú veci, ktoré neovplyvníme“.


Zdroj: YouTube / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

11 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

12 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

13 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

13 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

13 hodín ago