Po tom, ako militantné skupiny v Sýrii prevzali kontrolu nad Damaskom a prinútili bývalého prezidenta Bašára Asada odstúpiť, sa osud ruských vojenských jednotiek umiestnených v Sýrii na základniach Humajmím a Tartús stal otáznym.
Nové sýrske orgány pod vedením islamistov z hnutia Haját Tahrír aš-Šám (HTS) by si želali zachovať dobré vzťahy s Ruskom, uviedol de facto vodca krajiny Ahmad Šara alias Abú Muhammad al-Džawlání, ktorý v nedeľňajšom rozhovore pre televíznu stanicu Al-Arabíja naznačil, že jeho vláda sa nemusí nevyhnutne usilovať o stiahnutie ruských vojenských zariadení zo Sýrie.
Po tom, ako militantné skupiny v Sýrii prevzali kontrolu nad Damaskom a prinútili bývalého prezidenta Bašára Asada odstúpiť, sa osud ruských vojenských jednotiek umiestnených v Sýrii na základniach Humajmím a Tartús stal otáznym. Rusko prevádzkuje leteckú základňu Humajmím a centrum logistickej podpory v Tartúse, ktoré sa nachádzajú na stredomorskom pobreží krajiny. V roku 2017 sa Rusko a Sýria dohodli na umiestnení ruských vojakov v týchto oblastiach na 49 rokov.
Sýria má „strategický záujem“ na udržiavaní dobrých vzťahov s „druhou najmocnejšou krajinou na svete“, uviedol Šara.
„Nechceme, aby Rusko opustilo Sýriu spôsobom, ktorý by nebol vhodný pre jeho dlhoročné vzťahy“ s blízkovýchodnou krajinou, zdôraznil vodca džihádistov z HTS. Podľa Šaru sa nové orgány v Damasku chcú vyhnúť konfliktom so svetovými mocnosťami.
Novinárom prednedávnom povedal, že „sýrske vedenie sa chce vyhnúť provokáciám voči Rusku“ a je ochotné poskytnúť Moskve „príležitosť prehodnotiť vzťahy so Sýriou spôsobom, ktorý bude slúžiť spoločným záujmom“.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v nedeľu v rozhovore pre agentúru RIA Novosti poznamenal, že dohody stanovujúce prítomnosť ruského vojenského personálu v Sýrii sú „platné“ a boli „uzavreté podľa noriem medzinárodného práva“.
Šéf ruskej diplomacie spresnil, že Rusko je pripravené diskutovať o budúcnosti svojich vojenských zariadení s novými orgánmi v Damasku po uplynutí deklarovaného prechodného obdobia, ktoré trvá do 1. marca.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v polovici decembra uviedol, že Moskva udržiava „kontakt s predstaviteľmi síl zodpovedných za situáciu v [Sýrii] a všetko sa rozhodne prostredníctvom dialógu“.
Približne v tom istom čase agentúra TASS s odvolaním sa na anonymné zdroje uviedla, že Rusko „zabezpečilo dočasné bezpečnostné záruky, takže vojenské základne fungujú ako zvyčajne“.
Niekoľko ozbrojených opozičných skupín na čele s teroristickou skupinou HTS spustila koncom novembra náhlu ofenzívu. Počas tejto operácie sa v priebehu niekoľkých dní rýchlo zmocnili rozsiahlych území v celej Sýrii, čo vyvrcholilo obsadením hlavného mesta Damask. Rýchlosť a rozsah ich postupu ohromili regionálnych aj medzinárodných pozorovateľov a sýrsku vládu uviedli do rozpakov. Asad bol nútený vzdať sa svojej funkcie a utiecť z krajiny a nakoniec požiadal o azyl v Rusku.
Zdroj: rt.com / InfoVojna
Zajtra, 3. januára, vyrazia poľskí farmári na masové protesty do Varšavy. Majú dosť politiky EÚ.…
Na konci 20 storočia sa všetky náboženstva a politické smery zjednotili a za jediného Boha,…
Mezitím Ukrajina splnila hrozbu a zastavila dodávky plynu z Ruska na Slovensko. Vláda Roberta Fica…
Časť druhá: Čo by mal učiteľ v praxi urobiť, aby aj tí „neschopnejší“ žiaci boli…
Ukrajina naďalej čelí veľkému tlaku na viacerých miestach na fronte. Aj preto, že im chýbajú…
O čom sa bude Európska únia hádať v nadchádzajúcom funkčnom období Komisie. Pripravte sa na…