Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár v televíznej diskusii ostro kritizuje Európsku komisiu a odhaľuje zaujímavé súvislosti v otázke dovozu ruskej ropy. Prečo sa Slovensko ocitlo v nevýhodnej pozícii a kto za tým stojí?
Minister Blanár nechodí okolo horúcej kaše a označil prístup Európskej komisie za nespravodlivý. „Európska komisia, ktorá teraz skončí, nekoná v prospech členov, ale skôr v prospech nečlenskej krajiny, ktorá je len kandidátkou,“ vyhlásil rázne Blanár. Podľa jeho slov Ukrajina porušuje asociačnú dohodu, čo vyvoláva vážne otázky o férovosti celého procesu.
Blanár poukazuje na zaujímavý detail: „Ukrajina dala na sankčný zoznam Lukoil. Nebola to Európska komisia, nebol to ani nikto iný, bola to práve Ukrajina.“ Minister sa pýta, prečo Ukrajina nevybrala napríklad Rosneft, ktorý dodáva ropu do Českej republiky či Nemecka. „Prečo to bol práve Lukoil, ktorý je mimochodom zväčša vlastnený súkromnými osobami?“ kladie rečnícku otázku.
Minister odhaľuje paradoxnú situáciu: „Poľsko aj Česká republika podporujú priamo Putina a jeho režim, keď to tak môžeme povedať.“ Blanár poukazuje na to, že Rosneft, ktorý je takmer 100% vlastnený ruským štátom, môže bez problémov dodávať ropu do Česka a Nemecka. „Vysvetlíte mi jednu vec – prečo môžu mať spoľahlivého dodávateľa Česi a Nemci cez Rosneft, ktorý je vlastnený takmer 100% štátom, a tam žiadne problémy nie sú?“ pýta sa minister.
Blanár zdôrazňuje, že slovenská vláda robí všetko pre zabezpečenie energetickej sebestačnosti. „Slovenská republika, vláda ktorej som členom, robí všetko preto, bez ohľadu na to, že nám tu opozícia hádže na úrovni Európskeho parlamentu polená pod nohy, aby sme zabezpečili dostatočnú sebestačnosť z hľadiska ropných produktov,“ vysvetľuje minister.
„Všetky krajiny, ktoré z Ruska odoberali, to odoberali pred konfliktom naplno. Ako sa len dalo, všetky. A to aj robia. Dokonca to robí dnes aj India, ktorá je najväčším odberateľom ruskej ropy… Jediné opozícia Slovenska má problém s ruskou ropou a nikto iný,“ skončtatoval minister Blanár.
/ hlavnydennik.sk /
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…