Bývalý veliteľ poľských pozemných síl a niekdajší námestník ministra obrany generál Skrzypczak však tvrdí, že návšteva vodcu kyjevského režimu vo Varšave je súčasťou príprav na mierové rokovania, pretože neexistuje žiadna šanca na vojenské ukončenie konfliktu.
Podľa poľského armádneho generála Waldemara Skrzypczaka sa v blízkej budúcnosti uskutočnia pokusy nájsť kompromis medzi požiadavkami Zelenského a tým, čo očakáva ruský prezident Vladimir Putin.
Poľský prezident Andrzej Duda v stredu vo Varšave udelil prezidentovi Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskému najvyššie štátne vyznamenanie, Rád bielej orlice. TASR správu prevzala z agentúr DPA a PAP.
Zelenskyj pripomenul, že najmä s prvých dňoch ruskej invázie na Ukrajinu sa v okolí hraníc Ukrajiny s Poľskom pootvárali dvere a hranice neboli. To označil za začiatok otvorených hraníc medzi oboma krajinami v budúcnosti.
„Žiadne hranice z politického, hospodárskeho a – čo je zvlášť dôležité – historického hľadiska,“povedal Zelenskyj, ktorý na prvú oficiálnu návštevu Poľska od začiatku invázie pricestoval s manželkou Olenou Zelenskou.
Duda ocenil Zelenského Rádom bielej orlice za službu, ktorú preukázal bezpečnosti, húževnatosti, obrane ľudských práv a zlepšeniu poľsko-ukrajinských vzťahov.
„Neopustili ste Ukrajinu ani vašich krajanov. Ste príkladom štátneho a národného vodcovstva… Nie je pochýb o tom, že váš prístup v kombinácii s hrdinstvom ukrajinských vojakov zachránili Ukrajinu. Nepochybujeme o tom, že váš prístup vo veľkej miere zachránil Európu pred záplavou ruského imperializmu,“ uviedol Duda.
„Chcem poďakovať poľskému prezidentovi, vláde a všetkým Poliakom… Vysoko si ceníme vašu podporu,“ uviedol Zelenskyj. Dodal, že ocenenie si prevzal v menej celého ukrajinského národa a tých, ktorí ho bránia.
Poliakom sa poďakoval aj za prisľúbenú pomoc na náročnej ceste za víťazstvom Ukrajiny. Ukrajinskí utečenci sa podľa jeho slov môžu v susednej krajine (Poľsku) cítiť ako doma vďaka Poliakom.
Poľsko udelilo ochranný štatút približne 1,6 miliónu ukrajinských utečencov, píše DPA s odvolaním sa na Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Poľský prezident na spoločnej tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským oznámil, že Poľsko dodá Kyjevu dovedna 14 stíhačiek MiG-29. Varšava doručila na Ukrajinu už štyri stíhačky tohto typu a štyri ďalšie sú v procese odovzdávania. Ďalších šesť sa momentálne pripravuje a podľa slov Dudu by mohli dodané už v blízkej dobe.
Duda ďalej poznamenal, že ak to bude potrebné, Poľsko bude ochotné v budúcnosti poskytnúť ukrajinským silám aj celú svoju flotilu 28 stíhačiek MiG-29, ktorú vlastní.
Duda tiež zdôraznil, že Poľsko podporuje plné členstvo Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii. Dodal, že na júlovom summite NATO vo Vilniuse chce presadzovať získanie ďalších bezpečnostných záruk pre Kyjev, ktoré posilnia vojenský potenciál Ukrajiny.
Zelenskyj sa stretol aj s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim.
Ani Rusko ani Ukrajina nemajú na bojisku dostatočnú prevahu, koniec vojny je preto v nedohľadne, upozornil bývalý veliteľ poľských pozemných síl Waldemar Skrzypczak. „Je to patová situácia, a teda čas pre politikov,“ povedal generál v súvislosti s návštevou ukrajinského prezidenta v Poľsku.
Vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou sa dostal do „strategickej slepej uličky“, kde ani jedna strana nemá na bojisku prevahu, takže koniec tejto vojny je v nedohľadne, upozornil bývalý veliteľ poľských pozemných síl a niekdajší námestník ministra obrany generál Waldemar Skrzypczak.
„Neexistuje žiadna šanca na vojenské ukončenie vojny. Ani jedna strana nemá výhodu, je tu strategická slepá ulička,“ povedal generál v rozhovore pre denník Rzeczpospolita.
Rusko podľa neho nemá silu spustiť ďalšiu rozsiahlu ofenzívu na dobytie Donbasu. Ruská armáda v tomto smere prechádza na strategickú obranu na severe a juhu Ukrajiny.
Ukrajina sa zasa chystá na protiofenzívu, no ešte na ňu nie je pripravená. „Ukrajinci nemajú vojenský potenciál, ktorý by im umožnil získať späť dvadsať percent ich územia vrátane Krymu,“ povedal poľský generál.
Podľa neho je na vytlačenie Ruska z ukrajinského územia potrebné vytvoriť si prevahu 4:1, ale Ukrajina si„takú prevahu nikdy nevytvorí“. Nátlak na Ukrajinu, aby v súčasnosti začala protiofenzívu, je preto „neoprávnený“, nazdáva sa poľský generál.
Patová situácia na bojisku znamená, že je čas pre politikov, hovorí Skrzypczak. Návštevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Poľsku spája generál s prvou fázou príprav na mierové rokovania.
„Zdá sa, že sa blíži čas, keď túto vojnu bude treba nejakým spôsobom ukončiť, určite politicky, pretože vojenské finále tejto vojny zaručene nebude tak skoro, ako niektorí dúfajú. Zdá sa mi, že cesta do Varšavy je prvou zo série ciest Zelenského, ktorý postaví koalíciu na jeho podporu v prípade akýchkoľvek rozhovorov s jeho účasťou o budúcnosti Ukrajiny,“ uvažuje generál.
„Z pohľadu Zelenského je dôležité, že nejde o tajnú cestu v nočnom vlaku do Varšavy, ale o oficiálnu návštevu prezidenta Ukrajiny u prezidenta Poľskej republiky. A verím, že toto je prvá zo série návštev. Zelenskyj musí okolo seba začať budovať atmosféru politickej podpory. Má vojenskú podporu, ale teraz, keď sa blíži koniec vojny, podľa mňa potrebuje politickú podporu,“tvrdí Skrzypczak.
Podľa jeho názoru sa v blízkej budúcnosti uskutočnia pokusy nájsť kompromis medzi požiadavkami Zelenského a tým, čo očakáva ruský prezident Vladimir Putin. „Je potrebné vytvoriť koalíciu, front podpory pre Ukrajinu, aby mala Ukrajina silný hlas v budúcich rokovaniach,“ zdôraznil Skrzypczak.
Poľský generál pripúšťa, že ukrajinský prezident má vnútropoliticky zúžený priestor pre rokovania s Moskvou, preto potrebuje podporu Západu. „Ak by Zelenskyj súhlasil s nejakými ústupkami, bol by to koniec Zelenského. A teraz o to hrá,“ naznačil.
Zdroj: hnonline.sk / trend.sk / pravda.sk / YouTube
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…