Burda taktiež hovoril o potrebe rýchlo konať, aby bol diskreditovaný a nedôveryhodný ÚŠP konečne zrušený: „Slovenská republika nie je súkromná spoločnosť Daniela Lipšica ani prokurátorov špeciálnej prokuratúry!“
Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského (PF UK) v Bratislave Eduard Burda v rozhovore s Ankou Žitnou približuje dôvody, prečo treba zrušiť činnosť Úradu špeciálnej prokuratúry a komentoval aj aktuálny stav právneho štátu na Slovensku.
“Dopustil som sa zásadnej chyby,” hodnotí spätne nomináciu Daniela Lipšica na šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda, ktorý za svoje výroky čelí kritike. Napríklad zo strany bývalej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej.
“Ja som ju veľakrát odborne kritizoval, kritizoval som jej riešenia a ona a jej nápady dali veľa faciek právnemu štátu,” vracia pomyselný “úder” Kolíkovej dekan Právnickej fakulty.
V diskusii o zmenách Trestného zákona a rušení ÚŠP stojí dekan Burda na strane zástancov radikálneho postupu.
“Slovenská republika nie je súkromná spoločnosť. Ani Daniela Lipšica, ani prokurátorov špeciálnej prokuratúry. Oni majú dohliadať nad zákonným vyšetrovaním a tam, kde sú dôkazy, podať obžalobu. Nie torpédovať trestnoprávnu politiku štátu či zmeny v nej. Keď to chcel pán Lipšic robiť, mal ostať politikom, nie ísť do úradu špeciálneho prokurátora. Čo sa týka prokurátorov ÚŠP a NAKA, tam bolo cítiť, že si neželajú znižovanie sadzieb. Pán Daňko, exšéf NAKA sa vyjadril, že treba vyrábať kajúcnikov, aby tam bol tlak a motivácia pre kajúcnikov,” otvorene hovorí dekan Burda.
Podľa neho existuje viacero dôvodov, ktoré oprávňujú na to, aby zmeny prebehli rýchlo. Argumentuje pochybnými praktikami, ktoré používali čurillovci a niektorí prokurátori ÚŠP, ale aj, z jeho pohľadu, nezákonne poskytnutie ochrany skupine čurillovcov.
“To sú praktiky, ktoré aj mňa presviedčajú, že sa téma ÚŠP musí uzavrieť čo najskôr v záujme transparentného vyšetrovania a neporušovania práv obvinených. Ale aj v záujme transparentného vyšetrovania toho, či tu nedochádzalo k manipulácii trestných konaní. Keď ste v určitej silovej pozícii priamo pri zdrojoch dokazovania, čisto z teoretického hľadiska sa dajú ľahšie manipulovať dôkazy, ako keď pri tých zdrojoch nie ste,” dodal Eduard Burda.
Viac vo videu:
Zdroj: pluska.sk / InfoVojna
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…