Aj poslanec NR SR Daniel Karas (Smer-SSD) v relácii Král na ťahu na tému schválenie konsolidačného balíčka upozornil na skutočnosť, že po minulých troch vládach Igora Matoviča (OĽaNO), Eduarda Hegera (aktuálne Demokrati) a Ľudovíta Ódora (aktuálne PS) prebrala súčasná vládna koalícia štátnu kasu vo veľmi zlej finančnej kondícii.
Poslanci NR SR vo štvrtok, 3. októbra definitívne schválili súbor konsolidačných opatrení na ozdravenie verejných financií pre budúci rok. Ten prinesie nie len zmeny v DPH, ale aj zmeny v sociálnom poistení, či zmeny týkajúce sa samospráv.
„Musím povedať, že nás akceptoval (v r. 2019, pozn. red.) Európsky finančný dvor, takisto nás akceptovali aj investori a zároveň nás akceptovali aj banky a boli sme pre nich veľmi dobrým partnerom,“ upozornil Karas s tým, že počas posledných troch rokov sa to zmenilo. Obdobie Matoviča, Sulíka a Hegera prirovnal k obdobiu šialenstva a amaterizmu.
„Za tieto tri roky sa Slovensko dostalo k najhorším verejným financiám a k roku 2024 nám predchádzajúca vláda odovzdala tak, že sme skončili na najhoršom mieste,“ podotkol Karas s tým, že to nie je názor Smeru, ale je to konštatovanie EÚ. Preto vláda Roberta Fica musí vo verejných financiách „upratať“.
„Slovensko sme zdedili v takom dlhu, že 24 miliárd za tri roky sa zvýšil dlh Slovenska. Dlh Slovenska zvýšila predchádzajúca vláda,“ pripomína Karas a duplikuje aj mená Matoviča, Hegera a Sulíka. Poznamenal tiež, že k tejto sume sa ani len nepriblížila žiadna doterajšia vláda na Slovensku.
„Samotná SaS-ka vraví, že museli odísť z predchádzajúcej vlády Matoviča, lebo sa už nemohli pozerať na toto verejné šafárenie verejných financií daňových poplatníkov a museli povaliť vládu. Škoda, že to nespravili rok dopredu, dnes sme nemuseli hovoriť o konsolidácii 2,7 miliardy,“ myslí si Karas.
Pripomenul tiež, že Matovičova a Hegerova vláda len samosprávy pripravila o 750 miliónov eur, čím ich na dva roky úplne „zmrazila“.
„Keby zostala vláda Matoviča a Hegera, Sulíka a Ódora, tak by sme boli fakt na gréckej ceste a boli by sme úplne hlboko v bankrote. Dnes by sme tu nekúrili, nesvietili a bola by tu po nich potopa,“ hovorí Karas.
Konsolidácia je podľa jeho slov rozrátaná tak, aby do roku 2027 vedeli ozdraviť verejné financie s deficitom nižším, ako tri percentá. To z nás urobí dobrého partnera aj pre investorov, či banky. To nám umožní získať väčšie peniaze, ktoré bude možné investovať do sociálnych podnikov, ale aj do samospráv.
„My sme šli s DPH nie len na 23 percent, ale samozrejme aj na 5 percent v niektorých odvetviach,“ pripomenul Karas a vymenoval ubytovacie služby, knihy, tlačoviny, či vstupné do fitness centier a na športové podujatia.
/ hlavnydennik.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…