Publicista, politický analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár debatoval s niekdajšou hlavou susednej Českej republiky na aktuálne témy.
Bývalý český prezident Miloš Zeman mi dnes počas rozhovoru (záznam z neho zverejním zajtra večer) povedal: „Verím, že pokiaľ ide o Roberta Fica a Petra Pellegriniho, nájdu k sebe cestu, už len preto, že zastupujú dve sociálnodemokratické strany, čo je, mimochodom, v Európe unikát.“ Nestor českej sociálnodemokratickej politiky síce naďalej podporuje svojho dlhoročného priateľa Roberta Fica, ale počas nakrúcania rozhovoru i mimo neho niekoľkokrát vyslovil svoju prioritu a želanie, aby Smer-SSD a Hlas-SD kráčali spoločnou cestou. Čo tomu bráni? Nič, len osobná márnomyseľnosť spomínaných pánov. Členovia i predstavitelia oboch strán majú medzi sebou dobré, často až priateľské vzťahy, ale títo dvaja si nevedia prísť na meno.
Robert Fico využil nejasnosť vo vyjadrovaní Petra Pellegriniho a v pondelok ostrejšie než kedykoľvek predtým zaútočil na lídra Hlasu-SD, že sa nedokáže jasne dištancovať od možnej koalície s Progresívnym Slovenskom. Za týchto okolností vyzval ľavicových voličov, aby neriskovali, že ich hlas bude zneužitý na vytvorenie progresívno-liberálnej vlády a vsadili na istotu, ktorú predstavuje Smer-SSD.
Peter Pellegrini mu to vrátil veľmi elegantne. Pripomenul mu, že líder Smeru vzhľadom na správanie Hlasu pohrozil, že radšej vytvorí stabilnejšiu vládu s niekým iným. Keďže do úvahy pripadá iba Republika, Peter Pellegrini vyriekol slová, ktoré by si predstavitelia Smeru mali zapísať za uši: „Vládou s fašistami sa nevyhráža.“
Pre objektívnosť však treba dodať a zdôrazniť nasledovné: Peter Pellegrini sa zbytočne demagogicky stavia do úlohy obete. Za túto situáciu môže predovšetkým on sám. Pripomeňme, že to bol práve on, kto otvoril Pandorinu skrinku so špekuláciami, keď sa v pamätnom rozhovore pre Nový Čas vyznal, že by rád zostavil vládu s niekým novým a niekým zo súčasnej vládnej koalície. Za daných okolností sa to nedalo čítať inak ako túžba vytvoriť vládu s Progresívnym Slovenskom a SaS.
Nebola to však len špekulácia. My vieme, že minimálne Pellegrini, Kmec a Dolinková naozaj preferovali koalíciu s progresívcami. Otočili až potom, keď im začali prudko padať percentá. No aj potom zahmlievali a vo verejnosti sa udomácnilo slovné spojenie „Hlas vajatá“. Dnes sa síce vyjadrujú jasnejšie, ale stále jednoznačne nevylúčili vytvorenie vlády s PS. Ako im má potom a po tom všetkom volič veriť, že to myslia vážne a nezradia? V tom má Robert Fico kus pravdy, aj keď situáciu celkom prirodzene využíva vo svoj prospech: v tejto chvíli je pre ľavicového voliča jedinou istotou Smer-SSD. Napokon, rozdielny prístup vidieť aj v tom, že Smer sa v týchto voľbách spojil s ľavicovými Socialistami.sk, kým Hlas s pravicovou Dobrou voľbou.
Existuje jediné východisko, ako sa dostať z tejto zamotanej situácie von: Po prvé, Hlas jednoznačne a nedvojzmyselne vylúči z povolebnej spolupráce Progresívne Slovensko. A po druhé, Smer sa dištancuje od možnosti vytvoriť vládu s Republikou. Výzva Miloša Zemana je úplne logická. Je absurdné a v dejinách demokratickej ľavice nevídané, aby dve sociálnodemokratické strany z jednej medzinárodnej rodiny čo i len uvažovali o tom, že nepôjdu spolu a radšej pôjdu s pravicou. Ako chcú naplniť svoj program? Dali by prednosť liberálom alebo konzervatívcom pred vzájomnou spoluprácou?
Dnes som malou troškou pomohol k tomu, aby som odovzdal jasný a verejný odkaz obom pánom: Chlapi, zmierte sa! A začať by ste mali tým, že sa konečne stretnete medzi štyrmi očami, čo doteraz najmä Peter Pellegrini trucovito odmieta. Ako chcete spolu vládnuť, keď sa neviete ani vystáť v jednej miestnosti? Pripomínam, že tu nejde len o to, že nebudete fyzicky sedieť v jednej vláde, ako to požaduje Peter Pellegrini. Ako stranícki lídri budete mať predsa spoločnú zodpovednosť, budete sa musieť stretávať minimálne na koaličných radách. Ako chcete riešiť najvážnejšie problémy tohto štátu a rokovať o nich, keď sa neviete ani len stretnúť?
Vaši voliči si zaslúžia týždeň pred voľbami počuť jasnú odpoveď. Tak ako pravicoví voliči vedia, že KDH, SaS a PS sa síce líšia vo viacerých programových otázkach, ale majú vôľu vytvoriť spoločnú vládu ako protiváhu Smeru, tak potrebujú aj ľavicoví voliči vedieť, kto sú najbližší partneri ich favorita. Takže, milý Peter, milý Robert, nebuďte ako malé deti a správajte sa ako zrelí muži, ktorí v záujme štátu vedia odhodiť osobné spory a spolupracovať pre blaho občanov. Zoči voči hrozbám, ktoré pred nami stoja, Slovensko vaše zmierenie potrebuje ako soľ a čaká na neho.
Rozhovor Eduarda Chmelára s bývalým českým prezidentom Milošom Zemanom:
Zdroj: Facebook Eduard Chmelár / YouTube Drobnohľad Eduarda Chmelára / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…