Hlava štátu volá po ešte intenzívnejšej pomoci ľuďom, „pretože chudoba a život v strachu začína byť novou epidémiou“.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby čo najskôr ukončil koaličnú a vládnu krízu. Vyhlásila to po utorkovom stretnutí s predsedom vlády a zástupcami strany SaS s tým, že Slovensko potrebuje plne funkčný a výkonný vládny kabinet.
„Treba ukončiť agóniu a konať. Je najvyšší čas,“ uviedla. Prezidentka upozornila, že vládna kríza sa deje počas pandémie nového koronavírusu, v rámci ktorej ľudia čelia úmrtiam svojich blízkych, ekonomickým dosahom i nárastom chudoby. Slovensko podľa nej potrebuje okamžité zmeny v riadení pandémie, aby nepatrilo medzi najhoršie krajiny na svete, kde zomiera najviac ľudí na ochorenie COVID-19.
Hlava štátu volá po ešte intenzívnejšej pomoci ľuďom, „pretože chudoba a život v strachu začína byť novou epidémiou“. Žiada tiež okamžité zmeny vo vakcinácii, ktorá nebude nedôstojným zápasom o život. Rovnako vyžaduje aj zmeny v komunikácii dovnútra krajiny i navonok.
„Všetci členovia vlády, premiéra nevynímajúc, musia o to viac konať vo verejnom záujme, záujme republiky a jej občanov,“ vyhlásila Čaputová. Konflikty vo vláde podľa nej trvajú mesiace a vládna kríza trvá dva a pol týždňa.
Prezidentka upozorňuje, že v čase pandémie pritom záleží na každom dni. Do Prezidentského paláca preto v utorok pozvala premiéra Matoviča, aby si od neho vypočula, ako sa chce postaviť k riešeniu kritickej situácie. „Nateraz pre mňa nemal konkrétnu odpoveď,“ poznamenala prezidentka.
Sulík: Nebudeme pod Matovičom spolu vo vláde
Premiér Igor Matovič (OĽANO) je teraz na ťahu a on sa má vyjadriť, či sa rozhodol odstúpiť, aby sa mohlo pokračovať v zmysluplnej vláde. Ak sa svojho postu nevzdá, koaličná SaS vystúpi z vlády. Po utorkovom stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou to vyhlásil šéf SaS a vicepremiér Richard Sulík. Matovičovi dáva SaS najneskorší termín do stredy 24. marca. Predstavitelia liberálov sa s prezidentkou bavili už aj o tom, ako bude prebiehať prípadný proces demisie.
„Matovič sa má vyjadriť, ako sa rozhodol. Či odstúpi, aby sme mohli pokračovať v zmysluplnej vláde, alebo bude hľadať krkolomné konštrukcie od menšinovej vlády po úplne natesno vládu, alebo bude v úvodzovkách dokupovať voľne blúdiacich poslancov. On sa musí rozhodnúť,“ skonštatoval Sulík.
Šéf SaS a minister školstva Branislav Gröhling (SaS) sa na stretnutí s hlavou štátu bavili aj ako bude prebiehať proces demisie. SaS totiž trvá na svojom ultimáte najneskôr do 24. marca. „Nechceme, aby keď odídu hneď traja ministri za SaS, vznikol zbytočne veľký problém a aby bol Matovič pripravený, pokiaľ sa rozhodne neodstúpiť. Rovnako aj, aby prezidentka vedela, čo ju čaká,“poznamenal vicepremiér.
Ak sa Matovič vyjadrí skôr, že z funkcie neodstúpi, SaS hneď odchádza z vlády. Klub SaS aj Republiková rada SaS sú v postoji jednotní. „My nebudeme pod Matovičom spolu vo vláde, lebo sa stávame spoluzodpovední za katastrofálne vedenie vlády,“skonštatoval Sulík. Zároveň avizoval, že požiadal o stretnutie s poslancami z parlamentného klubu OĽANO.
Matovičova vláda je v kríze, ktorá prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V, napätie v koalícii je dlhodobo. Prispievajú k nemu najmä konflikty medzi Matovičom a šéfom SaS Richardom Sulíkom. Všetky štyri vládne strany sa zhodovali, že nechcú predčasné voľby. SaS a Za ľudí volali po rekonštrukcii vlády, žiadali odchod ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) aj premiéra Matoviča. Krajčí už demisiu podal.
SaS a Za ľudí v pondelok (15. 3.) oznámili, že žiadajú demisiu premiéra. Veronika Remišová aj Sulík sú ochotní vzdať sa funkcií vo vláde. SaS povedala, že ak Matovič neodstúpi, strana odíde z vlády. Za ľudí pripúšťa rovnaký scenár. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) jasne vyhlásila, že pod Matovičovým vedením už vo vláde nezostane, nedokáže tam presadzovať reformy.
Predstavitelia SaS po utorkovom stretnutí s prezidentkou oznámili, že ak Matovič neodíde, SaS vystúpi z vlády. SaS dáva Matovičovi čas najneskôr do stredy 24. marca.
Hnutie Sme rodina nazvalo dianie v koalícii cirkusom, minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) oznámil svoju demisiu. Hovorí o geste pre čo najskoršie ukončenie krízy. OĽANO naďalej odmieta predčasné voľby a trvá na tom, že demisiou Krajčího splnilo požiadavky na rekonštrukciu vlády.
Robert Fico ide do Bruselu s bombou: Greendeal zabil fabriku v Žiari!
Slovensko sa ozvalo kvôli Grónsku: Blanár telefonoval do Dánska
Putinov odkaz Francúzom a Britom: Prídete? Toto vás čaká
Pod rúškom obrany: Ako sa USA a NATO pripravujú na agresiu v kyberpriestore
Vyhlásenie MZV RF ohľadne násilného zaistenia ropného tankera „Marinera“
„Aspoň sa skús správať ako chlap,“ reagoval Kadyrov na Zelenského výzvu, aby ho Američania zajali ako Madura
Ruské útoky ponorili Ukrajinu do tmy: Mestá bez elektriny!
Eurofarmári vo štvrtok zas traktormi proti Leyenovej miliardovým škrtom a Mercosuru
Ruské válečné lodě a ponorka se během zabavení nacházely v blízkosti tankeru, ale nijak nezasáhly. Co se stalo?
VIDEO: Ficov odkaz opozícii- Koalícia ochotných? Žiadni slovenskí vojaci na Ukrajinu nepôjdu!
Cesta Zelenského na Cyprus neveští nič dobré
Trump podpísal nariadenie o vystúpení USA z medzinárodných organizácií
Donald Trump spochybnil oddanosť spojencov v NATO, v prípade, že by USA potrebovali ich pomoc. Dodal, že jedinou krajinou, ktorú Čína a Rusko rešpektujú a obávajú sa, sú Spojené štáty americké pod jeho vedením
USA by si podľa Marca Rubia chceli kúpiť Grónsko. Francúzsko spoločne s európskymi partnermi chystá reakciu, ak by sa Spojené štáty ostrova zmocnili
O nástrahách zatiahnutia sa do vojny. Vojenské scenáre. Venezuela, Irán, Rusko, „Prečo chce Európa vojnu“?
USA vydali dôležité oznámenie o mierovej dohode na Ukrajine
Farebné revolúcie už nie sú aktuálne – USA majú nové know-how
“Anjuška už vyliala maslo”: Ruský raketový úder zasiahol továreň s ropnými produktmi pre Britániu
Spustili prevrat aj v Iráne? USA presúvajú ťažkú leteckú techniku do Európy
Video: Americkí “mariňáci” prepadli tanker plávajúci pod vlajkou Ruskej federácie
zo sekcie
VIDEO: Čaputová vyzvala Matoviča ukončiť koaličnú a vládnu krízu. SaS vystúpi z vlády, ak premiér nepodá demisiu
VIDEO: Čaputová vyzvala Matoviča ukončiť koaličnú a vládnu krízu. SaS vystúpi z vlády, ak premiér nepodá demisiu
VIDEO: Čaputová vyzvala Matoviča ukončiť koaličnú a vládnu krízu. SaS vystúpi z vlády, ak premiér nepodá demisiu