“Som za opatrenia, ktoré rešpektujú názory odborníkov,” uviedla prezidentka Zuzana Čaputová s tým, že je problém, ak sa z odborných názorov stanú politické témy.
Rok 2021 bol rokom bolesti, napätia, prehĺbenia vnútorných svetov a snáď rok, po ktorom bude nasledovať lepšia situácia. V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 to vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová s tým, že Slovensko potrebuje silnejšie líderstvo v boji s pandémiou ochorenia COVID-19. Povinné očkovanie proti ochoreniu vníma ako krajné riešenie, ktorému sa však podľa nej zrejme SR nevyhne.
“Nechali sme rozbujnieť dezinformačnú scénu v súvislosti s očkovaním. Máme tu veľký problém s nenávisťou a lžami, ktoré sú tolerované. Máme problém so strachom z vakcinácie. To musíme zohľadniť na ceste k tomu, čo voláme povinné očkovanie,” uviedla hlava štátu.
Víta akékoľvek efektívne opatrenie v boji proti pandémii, ku ktorému sa však najprv vyjadria odborníci. “Som za opatrenia, ktoré rešpektujú názory odborníkov,” uviedla Čaputová s tým, že je problém, ak sa z odborných názorov stanú politické témy. “Mňa nezaujíma 5,5 milióna názorov na to, ako máme riešiť pandémiu,” vysvetlila.
To, že politici spochybňujú odborníkov, niektorí členovia vlády kritizujú opatrenia prijaté vládnym kabinetom či niektorí ministri prídu s nápadom a iných tlačia k múru, je oslabením boja s pandémiou a do riadenia vnáša chaos. “Potrebujeme silnejšie líderstvo, sme v kríze,” povedala Čaputová. Krajine podľa nej neprospieva, pokiaľ z vládnej koalície vzíde nápad, ktorý v nej nie je dohodnutý. Ako tvrdí, často chýba jednotné stanovisko koalície.
O predčasných voľbách je podľa jej slov možné sa baviť, ak súčasná koalícia nebude schopná vládnuť. Vláda podľa nej má evidentné problémy a ani sa tým netají. “Zatiaľ však vládne a má v parlamente väčšinu, hoci krehkú,” poznamenala prezidentka s tým, že nie je za úradnícku vládu.
Čaputová zároveň vyhlásila, že v prípade politiky nepatrí nikomu, ani koalícii a ani opozícii. “Som prezidentkou ľudí,”deklarovala.
Neskôr zverejnila na sociálnej sieti aj časť videa z nedeľnej diskusnej relácie, v ktorej uvádza, že nepatrí žiadnej strane:
Podľa nej treba posilniť dôveru v inštitúcie. Vyjadrila sa aj ku generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, polemikou podľa nej je jeho nie vždy vhodná komunikácia či používanie paragrafu 363 Trestného poriadku.
Spôsob, ako boli políciou zadržaní zdravotní záchranári i poslanec Národnej rady SR a líder Smeru-SD Robert Fico, má byť podľa prezidentky odbornou a nie politickou témou a postup polície má preveriť prokuratúra. V oboch prípadoch chápe kontext zákazu zhromaždení počas núdzového stavu, mrzí ju však, že záchranári boli “dohnaní” až k takémuto riešeniu, keďže neboli vypočutí, čo sa týka ich platov. Prezidentka volá po tom, aby zdravotníci zarábali viac. “Bez nich si s pandémiou neporadíme,” uviedla.
Pozornosť podľa nej musí vždy vzbudzovať aj zadržanie jedného z lídrov opozície. Myslí si však, že Fico má v parlamente i na tlačových konferenciách dostatočný priestor prezentovať svoje názory, kým záchranári takýto priestor nemajú. “V každej demokracii musíme byť pozorní, keď dôjde k zadržaniu lídra opozície,” reagovala prezidentka Zuzana Čaputová na predvedenie Roberta Fica počas na policajnú stanicu.
Na rozdiel od incidentu okolo šéfa Smeru, však podľa prezidentky záchranári na svojom zhromaždení nehovorili o “fašizme a konci demokracie.” Prezidentka narážala na vyjadrenie exministra Roberta Kaliňáka bezprostredne po zásahu polície proti trojnásobnému expremiérovi. Kaliňákove slová hlava štátu označila “za nafúknuté”.
Prezidentka reagovala aj na nedávne stretnutie stretnutie s lídrom opozičného Hlasu-SD Petrom Pellegrinim. Potvrdila, že bolo neoficiálne.
“Deň predtým som mala stretnutie s premiérom, ministrom zdravotníctva, ministrom zahraničných vecí. Rozprávali sme sa napríklad o vakcinácii… To bolo v týždni, kedy sme mali najvyššie čísla, pokiaľ ide o výskyt ochorenia na Slovensku, prvý na svete, vzhľadom na počet obyvateľov. Peter Pellegrini je druhý najpopulárnejší politik, je to líder najväčšej opozičnej strany Hlas a považovala som za potrebné, keďže ich rétorika vo vzťahu k očkovaniu sa nejakým spôsobom vyvíja v prospech očkovania, čomu sa veľmi teším, aby túto vec podporil. O tomto sme sa napríklad rozprávali. A hovorili sme aj o téme referenda. Určite nie nejaké predčasné voľby,” prezradila o čom bolo stretnutie s Pellegrinim, ktoré sa stalo predmetom konšpiračných teórií Gábora Grendela z OĽANO.
Jej možná opätovná kandidatúra nie je podľa nej nateraz témou. Vyjadriť sa k nej však chce skôr, ako to v minulosti urobil prezident Andrej Kiska. “Vylúčené to určite nie je,” dodala hlava štátu.
Pozrite si zostrih vyjadrení prezidentky Zuzany Čaputovej:
Celá debata:
Zdroj: ereport.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…