Podľa prezidentkiných slov spory, ktoré má s novým predsedom vlády SR Robertom Ficom (Smer-SD) proces kreovania nového kabinetu nepoznačili a diskusiu s ním označila za konštruktívnu.
Pri menovaní novej vlády bolo potrebné držať sa profesionálneho nadhľadu a zodpovednosti zabezpečiť chod ústavných orgánov. V štvrtkovej televíznej diskusii TV JOJ Na hrane to vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Rovnako zdôraznila imperatív postupovať v zmysle právomocí, ktoré jej dáva ústava. „Prezident tu nie je na to, aby korigoval výsledky volieb, je ale tým, ktorý môže zatiahnuť brzdu v situácii, keď sú na to ústavnoprávne dôvody,“ upozornila v súvislosti s odmietnutím nominácie Rudolfa Huliaka (SNS) na post ministra životného prostredia. Zároveň odmietla tvrdenia, žeby v tomto prípade prekračovala svoje kompetencie, opäť sa odvolala na ústavu.
Uviedla taktiež, že nedostala zatiaľ iné nominácie, ako kandidátov na ministerské posty. Teda ani meno kandidáta na šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS). „Viem, že sa niečo objavilo v médiách, ale my sme o iných nomináciách nehovorili,“ zdôraznila.
Spory, ktoré má s novým predsedom vlády SR Robertom Ficom (Smer-SD) proces kreovania nového kabinetu podľa jej slov nepoznačili. Zdôraznila, že sa drží toho, aby prípadne spory ostali v právnej i vecnej rovine a neboli osobného charakteru. „Musím tiež povedať, že diskusie, ktoré sme v predchádzajúcich dňoch viedli, boli konštruktívne,“ uviedla.
„Na Slovensku existujú tri komentáre k ústave v tejto časti a všetky hovoria to isté,“ vysvetľovala Zuzana Čaputová s tým, že prezidentka má právo člena vlády nevymenovať a nie je „poštárom“, ktorý doručuje vládnu vôľu.
Občiansky postoj prezidentky, voči Robertovi Kaliňákovi a Robertovi Ficovi sa nezmenil, ale ako prezidentka sledovala ústavné mantinely. V prípade nominanta Smeru ústavné prekážky, ktoré by zabránili vymenovaniu nenašla. „Vyjadrila som sa v prejave a dnes napriek tomu, že mám zdravotné problémy som tu, lebo chcem vysvetľovať,“ poznamenala s tým, že odmietla započať tradíciu „prezidentskej svojvôle“.
K vyjadreniam nového premiéra, ktorým deklaroval zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine, Čaputová povedala, že ju neprekvapili. „Takto to komunikoval aj pred voľbami. Je to postoj, ktorý sa dal čakať,“poznamenala.
Poukázala tiež na to, že po masívnej vojenskej pomoci, ktorú Slovensko poskytlo počas kabinetu Eduarda Hegera, už krajina nedisponuje výraznými kapacitami, ktoré by v rámci vojenských prostriedkov mohlo Ukrajine dodať. Zároveň ocenila, že aj z Ficových vyjadrení v Bruseli je zrejmé, že sa nezastaví humanitárna, resp. iná forma nevojenskej pomoci, napríklad pri odmíňovaní územia.
So slovníkom Roberta Fica v Bruseli nesúhlasí, lebo Slovensko je suverénnou krajinou. Povedala, že pochybuje, že diskusia s Ursulou von der Leyen prebehla tak, ako ju navonok prezentuje Robert Fico. Zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine nepovažuje za tak závažné, pretože to, čím sme mohli pomôcť, sme pomohli. „Rusko tým naznačuje, že je to vlastne jedno,“ dodala na margo výrokov Peskova. „Postoj Roberta Fica ma neprekvapil,“ priznala s tým, že rovnaké veci hlásal aj pred voľbami.
Možné zastavenie kontraktov s Ukrajinou považuje za škodu, pretože budovaním spoločnej infraštruktúry by benefitovalo aj Slovensko.
„Veľmi záleží, aké kroky bude táto vláda robiť,“ poznamenala na konto našej budúcnosti v EÚ a možnej izolácie Slovenska po boku Maďarska. Uviedla, že aj v prípade Maďarska Európska únia reaguje na kroky maďarskej vlády.
Hlava štátu sa tiež vyjadrila k štvrtkovému rozhodnutiu nového ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) odvolať prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana. „To, že si nová vláda vymení policajného prezidenta je na Slovensku štandard. Otázniky vznikajú pri spôsobe, akým sa to udeje,“ skonštatovala. „Spôsob, akým sa to udialo teraz, ma mrzí, nie je to šťastné riešenie. Nie je to riešenie, ktoré by som ja zvolila,“ dodala.
Rozhodnutie o svojej budúcnosti po uplynutí prezidentského mandátu ešte neurobila. „Teraz som ponorená do toho, čo robím,“ vysvetlila. Je si však istá v tom, že chce byť užitočná a vykonávať prácu, ktorá bude mať zmysel, bude prinášať osoh pre ľudí a verejný záujem. „To budú kritériá, ktorými sa pri rozhodovaní o mojej budúcnosti budem riadiť,“ dodala.
V reakcii na Igora Matoviča, ktorý ju obvinil z vlastizrady povedala len toľko, že na Slovensku sa v politike šermuje slovami.
Zdroj: cas.sk / InfoVojna / plus.noviny.sk
V novém rozhovoru se Jeffrey Sachs mimo jiné opět oprávněně obouvá do své rodné země…
Dokedy bude ešte ten vraj vyspelý Západ nabíjať zbrane na zabíjanie detí v Gaze? Medzinárodný…
Aby útočníci získali prístup k údajom obete, začali používateľom telegramu posielať správy s otázkou „Na…
VYHLÁSENIE – Rudolf Huliak, poslanec NR SR a predseda Národnej koalície. "RUDOLF HULIAK: DANKO NIE JE…
Premiér predstavil odvážnu víziu transformácie V4 na V5 a odkryl zákulisie európskej politiky dvojakého metra…
Titulná strana dnešného denníka Daily Mirror: “Kremeľ varuje Britániu: teraz ste vo vojne!” Nuž, varovali…