Už mám toho dosť. Som presvedčená o tom, že ľudia, ktorí to tvrdia, vedia, že klamú. Je to za hranicou politickej kultúry a toho, čo je zákonné,“ povedala hlava štátu v rádiu Expres.
Prezidentka Zuzana Čaputová rozmýšľa o tom, že výroky, ktoré zaznievajú na jej adresu o tom, že má byť agentkou americkej ambasády, bude riešiť právnou cestou. Povedala to v relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo.
Agentkou americkej ambasády ju minulý týždeň nazval Robert Fico na proteste, ktorý organizoval Smer, proti obrannej dohode s USA a za predčasné voľby. Za postoje v zahraničnej politike kritizujú Čaputovú aj extrémisti z ĽSNS či Republiky. Tvrdia, že háji záujmy Američanov.
„Je to také absurdné. Zvažujem právne kroky voči takýmto tvrdeniam,“ povedala v Exprese Čaputová. „Hraničí to s trestnou zodpovednosťou. Už mám toho dosť. Budem sa tým zaoberať. Nebudem teraz nič konkretizovať, ale takéto výroky sú absolútne nezodpovedné, pretože sú klamstvom. A som presvedčená o tom, že ľudia, ktorí ich tvrdia, vedia, že klamú. Je to za hranicou politickej kultúry a toho, čo je zákonné.“
Robert Fico neskôr na tlačovke opäť spájal prezidentku s obhajobou amerických záujmov. „Zadefinovala svoju pozíciu. Tá nie je slovenská ani európska, ale čisto proamerická. Oceňujem preto, že ju takto zadefinovala. Plne rešpektujem, že pani prezidentka sa jasne prihlásila ku svojim koreňom, no nemôžem s ňou súhlasiť,“ povedal šéf Smeru s tým, že Čaputová si má ísť vybaviť americké občianstvo a ísť robiť veľvyslankyňu USA na Slovensku.
Podobné vyjadrenia zazneli od Roberta Fica aj v utorok, keď reagoval na vyhlásenie prezidentky o napätí na Ukrajine. Čaputová vyhlásila, že posilnenie obrany východnej hranice Slovenska, ako aj celého tzv. východného krídla NATO spojeneckými silami je v záujme Slovenska.
Podľa Fica tým pokračuje v rétorike strašenia a ignoruje názor verejnosti. „Mala by uvažovať o zreálnení svojich jednofarebných amerických postojov a venovať sa skutočným problémom Slovenska,“ povedal predseda Smeru.
„Prezidentka Čaputová posiela dvoch klamárov, ministrov Naďa a Korčoka, aby vo štvrtok podpísali vo Washingtone zradcovskú zmluvu o minimálne 11 ročnej prítomnosti amerických vojakov na území Slovenska a bezplatné odovzdanie vojenských letísk v Kuchyni a Sliači americkej armáde. Za stranu SMER – sociálna demokracie spomínanej zmluve vyčítame, že vláda SR odovzdáva americkej armáde celý slovenský vzdušný priestor a právo robiť si u nás, čo sa tejto armáde zachce. Americká strana si sem bude môcť navoziť akékoľvek zbrane a materiál, pričom budú mať americkí vojaci u nás v podstate absolútnu imunitu, pokiaľ ide o tresty do 3 rokov,“ konštatoval bývalý ministerský predseda.
Čaputová v relácii na Exprese uviedla, že „ak by boli všetky ostatné krajiny posilnené a my nie, boli by sme slabým ohnivkom v reťazi“.
Neskôr sa prezidentka zúfalým tónom opäť pustila do Ruska a snažila sa obhajovať neobhájiteľné.
„Požiadavky ruského politického vedenia voči členským štátom aliancie idú ďaleko za hranice Ukrajiny a môžu potenciálne ohrozovať aj našu suverenitu. Rusko by podľa nich malo právo veta nad tým, či nám alianční spojenci môžu prísť pomôcť v prípade nášho ohrozenia. Konali by sme sami proti sebe, ak by sme dnes ktorejkoľvek tretej krajine dávali právo vetovať záväzok, na ktorom je vystavaná bezpečnosť Slovenskej republiky. Toto je právo, s ktorým nemôžeme hazardovať a nemôžeme si ho nechať zobrať,“ napísala neskôr Čaputová na sociálnej sieti.
Prezidentka tiež v utorok vyzvala na pomoc Ukrajine. Tvrdí, že tým pomáhame sebe a všeobecne mieru. „Nedajme dôvod myslieť si, že sa podarí rozštiepiť Slovensko a Európu na priaznivcov a oponentov Moskvy. Toto nie je čas na politikárčenie. Chcem veriť, že mier v Európe je niečo, na čom sa zhodnú všetky politické strany a všetci rozumní ľudia.“
Hlava štátu opätovne podporila obrannú dohodu so Spojenými štátmi. V Exprese skonštatovala, že nevidí seriózne zdôvodnenia, pre ktoré by mala byť dohoda v rozpore so slovenskou ústavou. Obavy sú podľa jej slov zbytočné.
Zopakovala, že akúkoľvek prítomnosť zahraničných vojakov na našom území by musel schvaľovať parlament.
Hoci prípadné referendum o obrannej dohode nepovažuje za správne, odobrila by ho, pretože si to vyžaduje ústava.
Viac vo videu:
Zdroj: postoj.sk / InfoVojna / YouTube
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…