Podľa Hegera krízu spustil prieskum popularity, v ktorom Igor Matovič (OĽaNO) pohorel a preto ho chce SaS dostať z vlády.
Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v Prezidentskom paláci predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO). Diskutovali o koaličnej kríze. Podľa Hegera krízu spustil prieskum popularity, v ktorom Igor Matovič (OĽaNO) pohorel a preto ho chce SaS dostať z vlády.
Premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO) plynie ultimátum, ktoré dostal od strany SaS. Tá 6. júla vypovedala koaličnú zmluvu a dala jasnú podmienku svojho zotrvania vo vláde. Nová zmluva a odchod ministra financií a šéfa mandátovo najsilnejšieho hnutia OĽaNO Igora Matoviča. Inak štyria ministri SaS podajú k 1. septembru demisiu.
Heger tvrdí, že rešpektuje tak rozhodnutie SaS, tak rozhodnutie jeho vlastného hnutia OĽaNO. Kým SaS trvá na odchode Matoviča, OĽaNO tvrdí, že pre hnutie je to „červená čiara“.
„Celý spor je zhmotnený len do osoby Igora Matoviča. Spustilo sa to prieskumom popularity. Áno, vidíme, že Igor Matovič je v tomto prieskume najnepopulárnejší politik. Ale v demokratických krajinách by nemali a neurčujú zostavenie koalícií prieskumy popularity a preferencií. Rozhodujú o tom voliči, ktorí dávajú mandát na štyri roky. To by sme mali mať na pamäti,“ povedal Heger s tým, že na základe výsledkov prieskumu sa SaS rozhodla tak vystúpiť proti Matovičovi.
„Do konca leta máme necelých šesť týždňov. Očakávam, že finálne rozhodnutie bude padať v posledné dni a posledné hodiny,“ podotkol predseda vlády s tým, že to isté povedal aj prezidentke.
„Pracujem so scenárom, kde štvorkoalícia dovládne celé volebné obdobie. Tomu venujem svoju energiu,“ pokračoval Heger po stretnutí s prezidentkou Čaputovou. Ak by sa SaS rozhodla odísť aj z vlády, považuje to „za jej zlé rozhodnutie“.
Priznal však, že pracuje aj so scenárom, že v septembri bude krajine vládnuť menšinový kabinet. Verejne však chce diskutovať len o scenári zachovania štvorkoalície. Ostatné scenáre podľa neho „patria za dvere“.
Zopakoval, že spor vyeskaloval kvôli jednému prieskumu popularity, podľa ktorého je Matovič najmenej populárnym, resp. najnepopulárnejším politikom v súčasnosti. „To bol spúšťač, ktorý spustil reakciu strany SaS, iný dôvod tam nevidím,“ vysvetlil svoj pohľad na koaličnú krízu.
Rozhodnutie SaS považuje za zlé a ak sa štvorkoalícia rozpadne, bude to považovať za následok jej zlého rozhodnutia.
„Stále som viazaný programovým vyhlásením vlády, ktoré schválili poslanci štvorkoalície,“ dodal. „Robíme reformy, výrazné investície, máme plán obnovy a zdroje, ktoré by sme ťažko hľadali v rozpočte,“ pokračoval s tým, že „chce pripraviť Slovensko na ďalšie voľby, aby vládu zostavovali demokratické strany, nie extrémistické, populistické a skorumpované“.
https://tv.pravda.sk//embed/4c880303-1e4a-4154-b3ec-45bdc48b6392
Prezidentka Zuzana Čaputová pripomenula, že takto veľkú a vážnu krízu zažíva táto koalícia už po druhý raz.
„Vládna kríza nie je výsledkom náhody, nie je to vírus, ktorý vládu postihol. Je to dôsledok veľmi konkrétnych udalostí, krokov a vyjadrení, ktorých podcenenie viedlo k tomu, že náš štát čelí veľkým vonkajším problémom a zároveň vnútornej nestabilite a nejasnému vývoju,“ vyhlásila Čaputová po stretnutí s tým, že „nie je rozhodcom tohto sporu“.
Podľa nej je však príčina krízy „bola identifikovaná pomerne presne“.
Sulíkovci si však aj po stretnutí premiéra s prezidentkou stoja za svojim. Ako potvrdil hovorca SaS, postoj strany je nemenný.
„Naďalej platí naše pôvodné stanovisko odsúhlasené Republikovou radou,“ sprostredkoval oficiálne stanovisko hovorca SaS Ondrej Šprľák.
„Po tom, ako sme 6. júla opustili koalíciu, sme pripravení podpísať novú koaličnú zmluvu, z ktorej bude vyplývať, že Igor Matovič nebude členom vlády. Ak sa tak nestane, opúšťajú ministri za SaS k 31. augustu vládu,“ trvajú sulíkovci na svojom.
Na Hegerove slová o prieskume popularity, ktorý mal byť podľa neho spúšťačom koaličnej krízy, SaS neragovala.
Heger sa cez víkend už stretol s predsedom SaS Richardom Sulíkom. Vtedy uviedol, že chce ďalej štvorkoalíciu a Sulík by mal podľa neho urobiť krok dozadu. Premiér rokoval aj s lídrom hnutia Sme rodina a predsedom parlamentu Borisom Kollárom.
Ako Heger spresnil, chystá sa aj na rokovanie s Matovičom a šéfkou strany Za ľudí Veronikou Remišovou. Ako dodal, má sa stretnúť aj s ďalšími členmi koaličných strán, nechcel však spresniť ich mená.
OĽaNO trvá na tom, že podrží Matoviča vo vláde. Podľa šéfa poslaneckého klubu Michala Šipoša je to pre obyčajných „červená čiara“, za ktorú sa neustupuje. Na druhej strane však SaS trvá na Matovičovom odchode z vlády.
Ak by naozaj k 1. septembru odišli štyria ministri z Hegerovej vlády, trojkoalícia bude mať silu 69 poslancov v parlamente. Spoliehať sa bude musieť na nezaradených, pričom už viackrát jej poslanci hlasovali aj s extrémistickou ĽS NS.
Heger potvrdil, že je neexistujúcim premiérom a na koaličnú krízu nemá žiadne politické riešenie. Priznal tiež, že je pripravený stáť aj na čele vlády s podporou fašistov. Skonštatoval to líder Hlasu Peter Pellegrini.
„Heger sa dnes namiesto priznania si zodpovednosti opäť nezmyselne rozplýval nad údajne skvelými výsledkami rozpadajúcej sa vládnej koalície,“ poznamenal Pellegrini.
Problémom ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča podľa Hlasu-SD nie je nepopularita v prieskumoch verejnej mienky, ako tvrdí premiér, ale jeho fatálne zlyhania. „Matovič je nekompetentný klamár, ktorý nabúral základný chod štátnych inštitúcií, vyhodil z okna miliardy eur na svoje ‚atómovky‘ a spravil zo slovenskej politiky jednu žumpu, plnú lží a nenávisti,“ podotkol Pellegrini.
Tvrdí, že premiér to nechce alebo nemôže vidieť, preto sa zjavne pripravuje na ďalšiu vládu s fašistami. „Pre oboch týchto pánov je ich vlastná stolička najvyššou politickou prioritou a nemajú žiadne morálne ani politické zábrany, aby sa na nich udržali za každú cenu,“ uzavrel líder Hlasu-SD.
Zdroj: pravda.sk / YouTube
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…