Vojnoví štváči v prezidentskom paláci a vo vláde prekročili všetky akceptovateľné hranice angažovania sa Slovenska vo vojne na Ukrajine, pripomína vo svojom videu bývalý ministerský predseda a šéfa strany Smer-SD Robert Fico.
Nikto nikdy v histórii moderného Slovenska tak nemaľoval terč na chrbát Slovenkám, Slovákom a ostatným občanom ako prezidentka Čaputová, premiér Heger, minister obrany Naď a minister zahraničných vecí Korčok. To sú normálni vojnoví štváči.
V SMERE – sociálna demokracia sme mimoriadne nervózni, keď počúvame úvahy o zaslaní nášho systému protivzdušnej obrany S-300 na Ukrajinu. SMER – sociálna demokracia odmieta politiku eskalácie napätia a posielanie zbraní na Ukrajinu. Ani Boh nevie, čo všetko už tam naša vojnová štvavá vláda poslala. Naposledy sme videli cenné BVP II, ktoré prekračovali slovensko-ukrajinskú hranicu. Aj preto malo obrovský význam, že sme sa stretli s ukrajinským a ruským veľvyslancom.
Len dialóg a rokovania o mieri môžu priniesť výsledky. Nie rinčanie zbraňami. A bolo nám to povedané jasne. Každá kolóna zbraní zo Slovenska je na území Ukrajiny vojnovým terčom a priamym zaťahovaním Slovenska do vojnového konfliktu. A nedajbože, aby tieto kolóny na území Ukrajiny sprevádzali slovenskí vojaci.
Už teraz naši vojnoví štváči v prezidentskom paláci a vo vláde prekročili všetky akceptovateľné hranice angažovania sa Slovenska vo vojne na Ukrajine. A do toho prichádza návrh, z ktorého sme nervózni ešte viac. Poľsko chce prísť na summit NATO s návrhom na ozbrojenú vojenskú mierovú misiu NATO na Ukrajine. Vieme si predstaviť, ako táto poľská iniciatíva lahodí prezidentke a vláde.
SMER – SD principiálne nesúhlasí s tým, aby sa vojaci SR ako členského štátu NATO zúčastnili na vojenskej akcii na Ukrajine. NATO na Ukrajine nemá čo robiť. Slovensko musí tento poľský návrh principiálne odmietnuť, lebo Slovensko by sa stalo oficiálnou súčasťou vojny na Ukrajine so všetkými dôsledkami. Ešte raz, Slovensko nemá s vojnou na Ukrajine nič spoločné. Nikto nás neohrozuje, nikto nám nechce zobrať územia ako to bolo v roku 1938.
Pani Čaputová, pán Heger, prestaňte slúžiť cudzím záujmom. Už ste predmetom vtipov, aký je rozdiel medzi ruskými a americkými agentmi. Kým tých ruských si Rusko musí zaplatiť, tých amerických platí štátny rozpočet SR. Musíte, na ukľudnenie situácie na Slovensku, ešte dnes rázne odmietnuť poľský návrh poslať na Ukrajinu vojská NATO a zatiahnuť Slovensko do vojny. Ak tak neurobíte, len prehĺbite všetky pochybnosti o vašej lojalite k Slovensku.
Poľsko na nasledujúcom summite NATO budúci týždeň v Bruseli formálne požiada o vyslanie mierovej misie na Ukrajinu. Oznámil to v piatok poľský premiér Mateusz Morawiecki, napísala agentúra Reuters.
O rovnakom návrhu hovoril pri návšteve Kyjeva aj poľský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński, misia by sa podľa neho mala byť schopná sa sama brániť. Ostreľovanú ukrajinskú metropolu navštívil spoločne s Morawieckým a českým a slovinským premiérom Petrom Fialom a Janezom Janšou. Morawiecki teraz pred novinármi uviedol, že niektoré opatrenia, ktoré boli ešte pred týždňom nemysliteľné, sú len po niekoľkých dňoch vojnového vývoja prijateľné, píše server WNP.pl.
„Keď teraz bomby padajú čím ďalej tým bližšie k poľským hraniciam, využijeme to ako argument, ako v kontexte tých najprogresívnejších návrhov (ukrajinského) prezidenta Volodymyra Zelenského, tak našich návrhov formulovaných v Kyjeve,“povedal Morawiecki.
Neďaleko ukrajinského Ľvova, ktorý sa nachádza niekoľko desiatok kilometrov od poľských hraníc, v piatok dopadli štyri ruské rakety. Vypálené boli zrejme z Čierneho mora. Minulú nedeľu zomrelo pri ruskom útoku na vojenskú základňu pri poľských hraniciach najmenej 35 ľudí.
Rusko podľa Morawieckého musí pochopiť, že zvrchované štáty majú právo si na svoje územie v rámci jeho obrany pozvať koho chcú, napísal WNP.pl. Na misii sa však najprv musia zhodnúť členské krajiny NATO.
Proti vyslaniu podobnej misie, ako navrhoval Kaczyński, sa podľa nemeckej tlače v stredu ohradil nemecký kancelár Olaf Scholz. Naopak Česko je na debatu ohľadom mierovej misie pripravené, povedala dnes česká ministerka obrany Jana Černochová.
Mimoriadny summit NATO, kde budú prezidenti a premiéri krajín Severoatlantickej aliancie rokovať o pomoci napadnutej Ukrajine a spoločnom postupe voči Rusku sa bude konať 24. marca. Na rovnaký deň je plánovaný aj summit Európskej únie.
Zdroj: YouTube / InfoVojna / ta3.com
Michal Šimečka, predseda opozičného hnutia Progresívne Slovensko, sa v rozhovore pre ta3 zameral na kľúčové…
Policajný zbor tento rok prešiel výraznou reorganizáciou. Z NAKA sa stal ÚBOK a v policajnom…
Ruská federácia podala predsúdne žaloby proti Lotyšsku, Litve a Estónsku za diskrimináciu Rusov. Rusko podalo…
Reuters: Ceny plynu v Rusku klesli kvôli sankciám EÚ na polovicu. Náklady na skvapalnený ropný…
Najvyšší ruský diplomat upozornil na skutočnosť, že „kyjevský režim hrá do karát Západu, ktorý potrebuje…
Myšlienka použiť zmrazené aktíva Ruska na pomoc Ukrajine spočiatku narážala na odpor európskych predstaviteľov, ktorí…