Premiér Fumio Kišihida po postrelení Abeho prerušil svoju volebnú kampaň a vrátil sa do Tokia.
Japonského expremiéra Šinzóa Abeho postrelili v piatok počas prejavu v rámci kampane pred nedeľňajšími voľbami v meste Nara. Tamojšie úrady zadržali 42-ročného muža, ktorý na bývalého premiéra pravdepodobne strieľal odzadu. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.
Hlavný tajomník úradu japonskej vlády Hirokazu Macuno uviedol, že nemá informácie o stave 67-ročného Abeho. „Takýto barbarský čin nemožno tolerovať,“ povedal. Japonská tlačová agentúra Kjódo uviedla, že expremiéra previezli do nemocnice so zástavou srdca, aj keď bol pôvodne bezprostredne po streľbe pri vedomí a komunikoval. Televízna stanica TBS informovala, že expremiéra útočník postrelil do ľavej strany hrudníka a zjavne i do krku, píše Reuters.
Politické násilie je v Japonsku, ktoré má prísne zákony upravujúce držbu zbraní, zriedkavé. Šinzó Abe odslúžil vo funkcii japonského premiéra dve funkčné obdobia. Odstúpil v roku 2020, ako dôvod uviedol zdravotné problémy. Zachoval si však dominantnú prítomnosť vo vládnucej Liberálnej demokratickej strane (LDP) a ovládal jej hlavné frakcie. Jeho chránenec, úradujúci premiér Fumio Kišihida, ide do volieb s nádejou, že vystúpi z tieňa Abeho, uvádzajú analytici.
Po postrelení Abeho prerušil premiér Kišihida svoju volebnú kampaň a vrátil sa do Tokia, informovali tamojšie médiá. Japonská vláda uviedla, že voľby odložiť neplánuje. Americký veľvyslanec v Japonsku Rahm Emanuel v reakcii na incident uviedol, že je „zarmútený a šokovaný“ streľbou na tohto výnimočného lídra a neochvejného spojenca USA.
Súčasný predseda japonskej vlády Fumio Kišida vyhlásil, že expremiér Šinzó Abe, ktorého v piatok postrelili, je „vo veľmi vážnom stave“. Informuje o tom AFP. Kišida označil streľbu na Abeho za „absolútne neodpustiteľný“ čin a dodal, že sa modlí za to, aby prežil. „Je to barbarský čin počas volebnej kampane, ktorá je základom demokracie,“ povedal. „Tento čin čo najdôraznejšie odsudzujem,“ zdôraznil.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyjadril v piatok v súvislosti s postrelením dlhoročného spojenca Washingtonu Abeho znepokojenie a smútok. „Je to veľmi, veľmi smutný okamih,“ povedal Blinken novinárom na stretnutí šéfov diplomacie skupiny G20 na indonézskom ostrove Bali. Dodal, že Spojené štáty sú z tohto incidentu „hlboko zarmútené a znepokojené“.
Šok zo streľby na bývalého predsedu japonskej vlády tlmočil aj thajský premiér Prajut Čanóčchá. Thajský minister zahraničných vecí Dón Póramatvinaj novinárom v Bangkoku povedal, že Čanóčchá a Abe „sú priateľmi a majú pomerne blízky vzťah“. „Hlboké znepokojenie“ z tohto násilného skutku vyjadril aj indický premiér Naréndra Módí.
Atentátnik, ktorý v piatok dvakrát odzadu vystrelil na japonského expremiéra Šinzóa Abeho, je bývalý vojak a na útok použil zrejme podomácky vyrobenú zbraň. Abe po útoku podľa hasičov nejavil známky života a v takomto stave ho previezli do nemocnice, informujú správy japonskej televízie NHK.
Útočník Jamagami Tecuja, ktorého spacifikovali a zadržali na mieste bezpečnostné zložky, má 41 rokov a slúžil vo vojenskom námorníctve tri roky. Prepustili ho v roku 2005. Podľa NHK sa nepokúsil z miesta činu utiecť.
Zdroj: topky.sk / YouTube
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…