Strana Smer-SD sa pre spôsob schválenia núdzového stavu vládou obráti na Ústavný súd.
Opozičný Smer-SD chce v pondelok (22. 3.) podať na Ústavný súd (ÚS) SR návrh, na základe ktorého by mal posúdiť ústavnosť predĺženia núdzového stavu. Podľa predsedu strany Roberta Fica je predĺženie núdzového stavu protiústavné. Vidí šancu, že ÚS skonštatuje, že tento spôsob predlžovania nezodpovedá zákonným podmienkam. Myslí si, že návrh schválili bez predchádzajúceho odôvodnenia a uznesenie o predĺžení schválili až dodatočne.
„S vysokou pravdepodobnosťou to prebehlo tak, že niekto tam dobehol a povedal, že ideme predĺžiť núdzový stav. Tak to predĺžili a potom niekto po hlasovaní spísal uznesenie,“ povedal na piatkovej tlačovej konferencii Fico. Takýto postup predlžovania núdzového stavu, ktorý súvisí s obmedzením základných ľudských práv, je podľa neho neústavný a neakceptovateľný.
„Vláda v stredu vláda predĺžila núdzový stav. My sme si otvorili všetky prístupné zdroje a sme zistili, že tento návrh bol predložený, a dobre počúvajte, ústne na rokovanie vlády SR, čiže rokovali na vláde o predĺžení núdzového stavu, to znamená o obmedzovaní základných ľudských práv, obrovských opatreniach tak, že tam niekto prišiel, že tam niečo povedal a oni to schválili,“ tvrdí Fico.
Podľa Fica je takýto spôsob neústavný a neakceptovateľný. Chce sa preto v pondelok obrátiť na ústavný súd, aby posúdil ústavnosť predĺženia núdzového stavu spôsobom, akým to urobila vláda.
Fico uviedol, že sa viackrát obrátil na ministra Jána Budaja: „Pán minister, vysvetlite nám, pretože chceme podať návrh na ústavný súd, čo sa dialo v stredu na vláde, kto to predložil, ako to odôvodnil, aké boli argumenty. Pozeral na nás ako vyoraná myš, lebo vedel, že nemá čo povedať,“ uviedol Fico. Neskôr podľa šéfa Smeru Budaj skonštatoval, že „my sme takí nejakí formalisti a čo otravujeme s takýmito nejakými vecami“.
Z ústavného zákona o bezpečnosti podľa Fica vyplýva, že návrh na predĺženie núdzového stavu musí mať jasne uvedené dôvody. Musí tiež obsahovať mieru nevyhnutnosti obmedzujúcich opatrení, ako aj analýzu toho, prečo sa navrhuje a aké sú skúsenosti z predchádzajúceho predĺženia núdzového stavu. „Nič také vláda neurobila. Je to odraz hlbokej morálnej, právnej, ústavnej a politickej krízy, v ktorej sa táto vládna koalícia nachádza,“ povedal Fico.
Núdzový stav na Slovensku sa v dôsledku pandemickej situácie od soboty (20. 3.) predĺži o 40 dní. Rozhodla o tom vláda na stredajšom (17. 3.) rokovaní, vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) po rokovaní vlády povedala, že predĺženie bolo schválené konsenzuálne. Do piatka platí núdzový stav, ktorého predĺženie o 40 dní schválil kabinet 8. februára.
Aj v prípade stredajšieho rozhodnutia vlády musí prísť do 20 dní k odobreniu parlamentom. Tento systém má byť „ústavná poistka“ v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.
VIDEO: Smer sa pre spôsob schválenia núdzového stavu vládou obráti na Ústavný súd:
Smer predložil do parlamentu aj návrh uznesenia, aby Národná rada SR vyzvala troch najvyšších ústavných činiteľov, prezidentku Zuzanu Čaputovú, šéfa parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) a premiéra Igora Matoviča (OĽANO) predstúpiť pred občanov a informovať o aktuálnej situácii, ako aj o tom, aké opatrenia plánujú prijať po 21. marci. Poslanci v piatkovom hlasovaní toto uznesenie odmietli
Blanár na piatkovej tlačovej konferencii pripomenul, že návrh uznesenia predkladal v čase hlbokej vládnej krízy a chaosu, ktorý koalícia spôsobila. Chcel, aby vrcholní predstavitelia krajiny upokojili situáciu a predovšetkým ľuďom povedali, aké ďalšie opatrenia ich čakajú.
Od koaličných poslancov sa podľa Blanára v diskusii dozvedeli, že všetko funguje a opatrenia sa prijímajú. Chaos sa podľa neho preniesol aj na pôdu NR SR, keď v pléne chýbajú predkladatelia návrhov zákonov a rokovanie nie je plynulé. Za jediné riešenie Smer-SD považuje dokončenie petičnej akcie na iniciovanie referenda o predčasných voľbách.
VIDEO: Výzva Smeru trom ústavným činiteľom:
Pozrite si celú tlačovú besedu strany Smer-SD:
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…