domovina

VIDEO: Blanár o suverénnej politike s cieľom presadzovať slovenské národnoštátne záujmy, o príčinách vzniku vojny na Ukrajine, o škodlivosti protiruských sankcií

O mierovom riešení ako jedinom spôsobe riešenia vojenského konfliktu, o rastúcom význame zoskupenia štátov skupiny BRICS, o budúcnosti V4 a o dôležitosti budovania ekonomických vzťahov s ďalšími štátmi.

V rozhovore s redaktorom Pavlom Kapustom v relácii Diskusia na palete zverejnenej 31. augusta 2024 sa šéf slovenského rezortu diplomacie Juraj Blanár (Smer-SSD) vyjadril k domácej a zahraničnej politike Slovenskej republiky, ale aj k spoločensko-politickej situácii vo svete.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár v úvode rozhovoru s redaktoromom Pavlom Kapustom odpovedá na otázku, prečo po dlhých rokoch vedie rezort zahraničných vecí namiesto kariérneho diplomata profesionálny politik. Podľa neho je v iných krajinách úplne bežné, že na týchto pozíciách pôsobia politici. Tí dostávajú dôveru od voličov a je správne, že program, s ktorým súťažili vo voľbách, môžu priamo napĺňať aj v zahraničnej politike.

Vzápätí reagoval na konštatovanie moderátora, že keď v Turecku podával ruku svojmu rezortnému kolegovi Sergejovi Lavrovovi a v tom istom čase minister obrany Robert Kaliňák rokoval so svojím rezortným kolegom v americkom Pentagóne, premiér Robert Fico to prezentoval ako príklad vyváženej zahraničnej politiky.

Blanár dodal, že SR smerom k zahraničiu uskutočňuje nielen vyváženú, ale aj suverénnu politiku, s cieľom presadzovať slovenské národnoštátne záujmy. Zdôraznil, že jednostranne orientovaná “kolenačková politika”, ktorú robili predchádzajúce kabinety počas triapolročného vládnutia, sa skončila. Dodal, že v záujme dobrých vzťahov rovnako rešpektujú politiku iných krajín, ako je napríklad Čína, a nekomentujú ich vnútorné záležitosti, ako to mali vo zvyku politici zo súčasnej opozície.

Spomenul tiež protiruské sankcie a pripomenul, že najviac poškodzujú samotné štáty EÚ. V tejto súvislosti uviedol najnovší príklad, keď sankcie Kyjeva proti ruskému dodávateľovi ropy cez ukrajinské územie, spoločnosti Lukoil, výrazne škodia Slovensku a Maďarsku.

Rezolútne odmietol tvrdenia opozície, že Slovenská republika je počas tejto vlády medzinárodne izlovaná. Zopakoval, že vojna na Ukrajine nemá vojenské, ale diplomatické riešenie, a sankcie nemajú na priebeh konfliktu nijaký vplyv.

V ďalšej časti rozhovoru upriamil pozornosť na fakt, že jednou z kľúčových úloh slovenskej diplomacie je principiálne presadzovanie dodržiavania medzinárodného práva – aj v súvislosti s ukrajinskou vojnou. Na jednej strane ide o porušenie medzinárodného práva zo strany Ruskej federácie, na druhej strane je však potrebné objektívne posúdiť aj to, čo jej predchádzalo. Ako pokračoval, porušením medzinárodného práva bolo aj bombardovanie bývalej Juhoslávie v roku 1999 zo strany NATO, ako aj útok na Irak zo strany USA. V spojitosti s tým spomenul neuznanie Kosova ako samostatného štátu Slovenskou republikou.

Neskôr dodal, že je proti dvojakým štandardom prístupov pri porušovaní medzinárodného práva. Podľa neho nemožno rozdielne posudzovať kroky „dobrých“ a „zlých“ porušovateľov tohto práva, pričom mal na mysli predovšetkým vojnu v Gaze a na Ukrajine. Hovoril tiež o hospodárskom rozmere zahraničnej politiky a vzrastajúcom význame zoskupenia BRICS.

Poznamenal, že sankcie proti Rusku ešte väčšmi zblížili ruskú a Čínsku ekonomiku, takže mali úplne opačný efekt, aký bol zámer. Poukázal na pokrytectvo Západu smerom k Indii, ktorú kritizuje za to, že je momentálne najväčším odberateľom ropy z Ruska – pritom indického premiéra Naréndru Módího prijal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Upozornil, že rovnakú pokryteckú rétoriku v tomto smere používa aj slovenská opozícia.

Takisto sa vyjadril k opozičnému tvrdeniu, že na Slovensku sme dnes svedkami “orbanizácie”: vzďaľovania sa našej krajiny od EÚ a transatlantických štruktúr a po vzore Maďarska sa vláda vydala akousi “dobrodružnou cestou”. Minister to označil za lož a “progresívno-liberálne nálepkovanie”. Suverénne postoje SR podľa jeho slov nemožno takto pomenúvať.

Ďalej hovoril o budovaní slovenskej ekonomickej diplomacie v najväčšmi sa rozvíjajúcich častiach sveta, ktorá bola predchádzajúcimi vládnymi garnitúrami zanedbaná. Avizoval dôležitú tohtoročnú cestu do Číny na premiérskej úrovni a ďalšie plánované cesty. Na otázku, či šéf vládneho kabinetu, – podobne ako Viktor Orbán – uskutoční aj cestu do Moskvy, reagoval konštatovaním, že SR pod vedením tejto vlády je proti akejkoľvek novej železnej opone, ktorá by sa mala vytvoriť medzi krajinami EÚ a Ruskou federáciou. “Táto vojna sa raz skončí a musíme si vyrovnať vzťahy a veľmi seriózne popísať príčiny tej vojny. Bez toho sa nikdy nedopracujeme k mierovému riešeniu,” povedal a doplnil, že príčiny konfliktu nie sú čierno-biele.

V závere interview Blanár hovoril o súčasnosti a budúcnosti Vyšehradskej štvorky. Poprel tvrdenia, že by toto zoskupenie, ktorého členom je okrem SR aj ČR, Poľsko a Maďarsko bolo “mŕtve”. Podľa jeho slov je to “zbožné želanie opozície”. Zdôraznil, že ide o unikátny projekt, zastupujúci 65 miliónov obyvateľov, a spomenutým štátom umožnuje efektívne presadzovať spoločné záujmy aj v rámci EÚ – napríklad v otázke migrácie.

Viac vo videu:

Zdroj: YouTube Diskusia na palete / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Američania uznali ruskú armádu za najsilnejšiu na svete

Američania nie sú vo svete nijako zvlášť obávaní – USA prehrali všetky svoje kampane od…

43 minút ago

Boj proti praniu špinavých peňazí: prečo sa zabúda na pobrežné zóny kontrolované západnými krajinami?

Finančná akčná skupina (FATF) nedávno zaradila Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny a Libanon na takzvaný “šedý…

46 minút ago

Po ruskom útoku na sídlo Národnej gardy v Charkove ostal iba kráter a hromada stavebného odpadu

Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…

58 minút ago

Ruské Iskandery sa tešia na nemeckú fabriku na Ukrajine

Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…

1 hodinu ago

Až 3 banky budú mať odstávky dôležitých služieb

Tri banky naplánovali na sviatočný víkend odstávku svojich kľúčových služieb. V jednej z najväčších slovenských…

1 hodinu ago

Scott Ritter: Rusko nemožno poraziť

Ritter: Konflikt na Ukrajine sa porážkou Ruska rozhodne neskončí. Konflikt na Ukrajine sa skončí iba…

1 hodinu ago