K atentátu na Kennedyho prišlo 22. novembra 1963 v americkom Dallase. Kennedy bol vtedy postrelený pri jazde v otvorenej limuzíne.
Biely dom v piatok uviedol, že odkladá zverejnenie dokumentov súvisiacich s atentátom na bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. V sobotu o tom informovala agentúra AFP.
Americký prezident Joe Biden vo vyhlásení uviedol, že úplné zverejnenie zostávajúcich spisov súvisiacich s atentátom na Kennedyho bude „zdržané“ do 15. decembra budúceho roka.
K neskoršiemu zverejneniu týchto dokumentov podľa Bieleho domu príde preto, že národný archivár potrebuje viac času na kontrolu dokumentov a ich redigovanie. Tento proces totiž podľa Bieleho domu spomalila pandémia koronavírusu.
Biden okrem toho uviedol, že oddialenie zverejnenia týchto spisov je tiež „nevyhnutné na ochranu pred identifikovateľným poškodením vojenskej obrany, spravodajských operácií… alebo riadenia zahraničných vzťahov“. Táto ochrana je podľa Bidena v súčasnosti dôležitejšia ako „záujem verejnosti na okamžité zverejnenie“ týchto dokumentov.
Bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2018 pristúpil k zverejneniu niektorých tajných spisov týkajúcich sa atentátu na Kennedyho. Zverejnenie ostatných spisov však vtedy pozdržali z dôvodov národnej bezpečnosti.
Atentát na vtedy 46-ročného Kennedyho bol podľa Bieleho domu „národnou tragédiou“, ktorá dodnes rezonuje v amerických dejinách, ako aj v „mysliach mnohých Američanov, ktorí v tom čase boli na žive“.
K atentátu na Kennedyho prišlo 22. novembra 1963 v americkom Dallase. Kennedy bol vtedy postrelený pri jazde v otvorenej limuzíne.
Vyšetrovanie tohto incidentu viedol vtedajší predseda amerického najvyššieho súdu Earl Warren. Vyšetrovanie trvalo 10 mesiacov a dospelo k záveru, že atentát na prezidenta vykonal Lee Harvey Oswald — bývalý príslušník americkej námornej pechoty, ktorý istú dobu žil v Sovietskom zväze. Oswald mal podľa komisie pri atentáte konať sám.
Komisia, ktorá sa zaoberala vyšetrovaním, však bola neskôr kritizovaná za neúplnosť vyšetrovania. Americký Kongres preto neskôr založil vyšetrovateľský výbor, ktorý opäť preskúmal vraždu Kennedyho, a prišiel k záveru, že atentát bol výsledkom sprisahania.
John F. Kennedy dňa 27. apríla 1961 predniesol v newyorskom hoteli Waldorf-Astoria Hotel historicky dôležitý prejav, ktorom okrem iného povedal:
„Samotné slovo utajenia je so slobodnou a otvorenou spoločnosti nezlučiteľné; a my ako ľudia neodmysliteľne a historicky čelíme tajným spoločnostiam, tajným prísahám a tajným rokovaniam. Dávno sme rozhodli, že nebezpečenstvo nadmerného a neoprávneného utajovania relevantných skutočností ďaleko prevažuje nad nebezpečenstvom, ktorým je ospravedlňované.“
„Existuje veľmi vážne nebezpečenstvo, že avizovaná potreba vyššej bezpečnosti bude podchytená tými, ktorí chcú dychtivo rozšíriť jej význam až na samotné hranice oficiálnej cenzúry a utajovania. Toto v rámci mojich možností nemám v úmysle dovoliť. A žiadny úradník mojej vlády, nech už je jeho pozícia vysoká, alebo nízka, civilná, alebo vojenská, by si nemal interpretovať moje dnešné slová ako zámienku k cenzúre správ, k potlačeniu iného názoru, zakrývaniu našich chýb alebo odmietnuť poskytnúť fakty tlači a verejnosti, ktoré si zaslúžia vedieť a poznať.“
„Celosvetovo čelíme masívnemu a nemilosrdnému sprisahaniu, ktoré pre rozšírenie sféry svojho vplyvu spolieha predovšetkým na tajné prostriedky. Na infiltráciu namiesto invázie, prevraty namiesto volieb, zastrašovanie namiesto slobodnej voľby. Na partizánov v noci namiesto armád vo dne. Je to systém, ktorý regrutoval veľké množstvo materiálnych a ľudských zdrojov pre vytvorenie dobre prepojenej a vysoko efektívnej mašinérie, ktorá spája vojenské, diplomatické, spravodajské, ekonomické, vedecké a politické operácie. Prípravy sú utajené, nie sú publikované. Chyby sú ututlávané, neobjavujú sa v novinových titulkoch. Odporcovia sú umlčaní, nie chválení. Výdavky nie sú spochybňované, dohady nie sú odtláčanie, žiadne tajomstvo nie je odhaľované.”
„Žiadny prezident by sa nemal báť verejného preskúmania svojho programu. Pretože z takého preskúmania plynie porozumenie, a z porozumenia plynie podpora alebo opozícia. A oboje je nevyhnutné. Nežiadam vaše noviny o podporu vlády, ale žiadam vás o pomoc v obrovskej úlohe informovať a upozorňovať americký ľud. Pretože mám plnú dôveru v hlas a odhodlanie našich občanov, ak sú plne a dobre informovaní. Nielenže by som nechcel potláčať diskusiu (myslím spory) medzi vašimi čitateľmi. Ja ich vítam. Bez debaty, bez kritiky nemôže žiadna vláda ani krajina uspieť a žiadna republika prežiť.”
Viac vo videu:
Ceý prejav v angličtite TU.
Zdroj: pravda.sk / YouTube / InfoVojna
Američania nie sú vo svete nijako zvlášť obávaní – USA prehrali všetky svoje kampane od…
Finančná akčná skupina (FATF) nedávno zaradila Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny a Libanon na takzvaný “šedý…
Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…
Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…
Tri banky naplánovali na sviatočný víkend odstávku svojich kľúčových služieb. V jednej z najväčších slovenských…
Ritter: Konflikt na Ukrajine sa porážkou Ruska rozhodne neskončí. Konflikt na Ukrajine sa skončí iba…