V švajčiarskom Davose sa v nedeľu 14. januára 2024 zišli zástupcovia ôsmich desiatok štátov vrátane krajín skupiny G7, členov Európskej únie a mnohých mimoeurópskych krajín. Ide o už štvrté také rokovanie usporiadané Ukrajinou, ktoré už bezmála dva roky čelí ruskej agresii.
Na akýchkoľvek mierových rokovaniach s cieľom vyriešiť prebiehajúci konflikt medzi Moskvou a Kyjevom by sa malo zúčastniť aj Rusko, vyhlásil švajčiarsky minister zahraničných vecí Ignazio Cassis na tlačovom brífingu v Davose, ktorý spolupredsedá dnešnej globálnej schôdzke vrcholných diplomatov v Davose o napĺňaní mierového plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ukrajinská vláda sa do týchto diskusií dôsledne snaží zapojiť aj iné subjekty ako Rusko.
„Tak či onak, Rusko bude musieť byť do tohto procsu zahrnuté,“ povedal Cassis novinárom na okraj stretnutia. „Bez Ruska nebude mier,“ zdôraznil. Švajčiarsky diplomat zdôraznil, že je naliehavo potrebné urýchlene ukončiť vojnu, keďže denne v jej dôsledku prichádza o život množstvo ľudí. „Nemáme právo čakať,“ vyhlásil.
Do spoločného úsilia o ukončení vojny na Ukrajine je podľa neho potrebné zapojiť aj Čínu. „Čína zohráva významnú úlohu. Musíme nájsť spôsoby, ako na tom spolupracovať s Čínou,“ povedal Cassis na tlačovej konferencii po zasadnutí.
Čína na stretnutie poradcov pre národnú bezpečnosť, ktoré sa konalo deň pred začatím Svetového ekonomického fóra v Davose svojho zástupcu. nevyslala. Zúčastní sa na konferencii budúci týždeň, čínsky premiér Li Čchiang má na fóre hovoriť v utorok.
V Davose sa v nedeľu 14. januára 2024 zišli zástupcovia ôsmich desiatok štátov vrátane krajín skupiny G7, členov Európskej únie a mnohých mimoeurópskych krajín. Ide o už štvrté také rokovanie usporiadané Ukrajinou, ktoré už bezmála dva roky čelí ruskej agresii.
Hlavnou témou rokovaní sú otázky spojené s výmenou vojnových zajatcov a vrátenie ukrajinských detí unesených do Ruska, podľa Cassisa by tiež mala vydláždiť cestu na začatie rozhovorov medzi Moskvou a Kyjevom o ukončení vojny.
„Mier pre ukrajinský ľud je naliehavo nutný… Na ukončenie tejto vojny musíme urobiť všetko,“ povedal Cassis. Pripustil však, že ani Rusko ani Ukrajina zatiaľ nie sú ochotné k ústupkom. Dôležitú úlohu by však podľa neho mohli zohrať krajiny ako Brazília, India alebo Juhoafrická republika, ktoré s Ruskom udržujú dialóg a ktoré sa na rokovaniach v Davose zúčastňujú.
„Účasť aliancie BRICS je veľmi dôležitá, pretože tieto krajiny majú vzťah k Rusku… To všetko môže vytvoriť určitý kolektívny pohyb, ktorý privedie (k rokovaniu) krajiny, ktoré majú síce k tomuto konfliktu ďaleko, ale môžu zohrať svoju úlohu tým, že uplatní svoj vplyv na Čínu a Rusko,“ povedal Cassis.
Úloha krajín takzvaného globálneho Juhu je tak na rokovaní o mierovom pláne pre Ukrajinu v Davose stredobodom pozornosti, píše Reuters. Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom horskom stredisku sa budúci týždeň zúčastňuje aj množstvo afrických, latinskoamerických, blízkovýchodných či ázijských krajín vrátane Číny, ktoré k ruskej agresii na Ukrajine nezaujali jasné stanovisko a držia sa prevažne bokom.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa nedeľného rokovania nezúčastnil. Cassis však povedal, že príde na fórum, ktoré začína v pondelok, a diplomati budú mať možnosť s ním hovoriť. Zelenského dnes zastupoval šéf jeho kancelárie Andrij Jermak, ktorý uviedol, že sa rokovania zúčastnilo 18 ázijských, 12 afrických a 6 juhoamerických krajín.
„Krajiny globálneho Juhu sa čoraz viac zapájajú do našej práce,“ uviedol Jermak na svojom telegramovom účte. Jermak dnes tiež uviedol, že považuje za dôležité, že sa rokovania medzinárodného fóra budúci týždeň zúčastní aj Čína.
Zdroj: rt.com / hnonline.sk / YouTube / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…