Becík o nebezpečnom obilí z Ukrajiny vo videu pripomenul dočasne poverenému ministrovi pôdohospodárstva, že v minulosti ho opakovane upozorňoval na hrozbu, ktorej dnes Slovensko čelí. Šéfovi rezortu symbolicky venoval traktor.
Nebezpečenstvo, ktoré ukrajinské obilie je jednoducho holý fakt. Poľská vláda v sobotu napríklad už vyhlásila, že zakáže jeho dovoz a stopku dostanú aj ukrajinské potraviny. Varšava deklaruje, že chce ochrániť vlastný poľnohospodársky sektor a chrániť záujmy svojich občanov.
Slovensko zatiaľ nič podobné neavizovalo. „Tisíce ton pšenice z Ukrajiny sú na základe kontroly Štátnej veterinárnej a potravinovej správy zdraviu škodlivé,“ pripomenul Branislav Becík zo strany Hlas-SD. Ministra Samuela Vlčana sa zároveň pýta, čo robil ako šéf rezortu pôdohospodárstva celý rok. „Dnes sa doslova toto kontaminované obilie zosypalo ministrovi pôdohospodárstva na hlavu… Teraz dáva pán minister Vlčan vyhlásenia a tlačové konferencie, keď je už priamo usvedčený z toho, že nepočúval naše rady?“ – kladie si Becík vo videu aj takúto rečnícku otázku.
Becík pripomenul, že spolu s Petrom Pellegrinim ešte v vlani v júli počas žatvy Vlčana vyzývali, aby zakročil voči obrovskému prílivu nekvalitnej pšenice z Ukrajiny. A ochránil tak náš trh ako aj našich poľnohospodárov: „Tak nás ministerstvo pôdohospodárstva, ako aj pobehaji nacucnutí na súčasnú vládnu koalíciu zhejtovali a označili za šíriteľov poplašných správ. A dnes sme svedkami toho, že ten náš akože vtedy HOAX, bol pravdou.“
Becík Vlčanovi odkázal aj to, že riadiť ministerstvo pôdohospodárstva neznamená „hrať sa s traktoríkmi.“ „Znamená to aj chodiť medzi skutočných poľnohospodárov, počúvať ich problémy a dať na ich rady,“ zdôraznil Becík a oznámil, že Vlčanovi posiela hračkársky traktor. Vraj sa s ním má ísť hrať a vedenie ministerstva prenechať odborníkom.
V prípade kauzy kontaminovanej ukrajinskej pšenice štát zintenzívnil kontroly na domácom trhu i opatrenia na hraniciach. „Dohľadaváme dodávky, ktoré na Slovensku ani nemajú byť, keďže sú určené pre Afriku, tvrdo postihujeme tých, ktorí s ňou obchodovali,“ povedal dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger v rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy.
Dôležité je podľa neho systémové riešenie celého problému, teda nedovoliť, aby sa dodávka ukrajinskej pšenice dostala na domáci trh, ale prostredníctvom uzavretých vlakových kontajnerov smerovať dodávky do prístavov, odkiaľ ich majú transportovať do afrických krajín.
Hegerove slová však občanov zrejme nepresvedčia o tom, že problém s kontaminovanou pšenicou vláda rieši. Vie niekto odpovedať trebárs na otázku, koľko rohlíkov či chlebov už z ukrajinskej pšenice na Slovensku pekári upiekli? A keď sme už pri tej Afrike. Tam žijú azda iní ľudia, keď nie je vôbec problém, tam takúto zdraviu škodlivú pšenicu posielať?
ereport.sk
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…