domovina

VIDEO: Analýza ústavných právnikov- Odvolaná vláda nemá žiadne právo robiť takéto závažné kroky!

Zákony nie sú prekážkou? Pre našu odvolanú vládnucu menšinu, plnú kadejakých demokratov, zjavne nie. Ostatne nebolo by to po prvý raz. Hegerovo-Matovičova vláda menila Ústavu SR na počkanie. Nie pre blaho občanov. Pre blaho svojej vlády. Tuším 21 krát. A ak ma pamäť neklame, toľkokrát sa nemenila odkedy je Slovenská republika Slovenská republika.

Keď už sú pomery také, že sa nenazbiera dostatok hlasov na ďalšiu zmenu, tak základný právny kameň štátu a iné zákony, jednoducho demokraticky obídeme. Veď Ukrajina je naším národným záujmom, takže a život otázkou priorít. Len potom už akosi prestaňme tliachať o demokratických hodnotách a o právnom štáte. Pozrime sa nie na to, čo hovorí opozícia, ale zákon a právnici.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ústava SR

Podľa Ústavy SR prezidentka po odvolaní vlády, „ju poverí vykonávaním jej pôsobnosti až do vymenovania novej vlády, avšak výlučne v rozsahu podľa čl. 119 písm. a), b), e), f), m), n), o), p) a r). Pričom výkon pôsobnosti vlády podľa čl. 119 písm. m) a r) je v každom jednotlivom prípade viazaný na predchádzajúci súhlas prezidenta Slovenskej republiky.„

Odvolaná vláda, ktorej parlament vyslovil nedôveru, má už len svietiť a kúriť Podľa nášho základného zákona, takáto vláda nemôže rozhodovať a závažných vnútropolitických a závažných zahraničnopolitických otázkach.

Je darovanie bojových lietadiel cudzej krajine, ktorá je vo vojenskom konflikte, nezávažnou otázkou? Naozaj?

Prezidentka

Je podľa tej istej Ústavy, vrchnou veliteľkou ozbrojených síl. A tiež zodpovedá za kroky odvolanej vlády. „Reprezentuje Slovenskú republiku navonok i dovnútra a svojím rozhodovaním zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov.“ 

Ak chce vláda bez legitimity rozhodnúť o závažnej otázke musí mať na to povolenie od prezidentky. Zodpovednosť je na nej. Preto jej vyhlásenie, že „rešpektuje akceptuje rozhodnutie vlády o darovaní stíhačiek na Ukrajinu,“ s dovetkom, že vlastne ona s tým nič nemá a zabrániť tomu nemohla, nie je len krajne alibistické, ale i protiústavné.

PF UNIBA

Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave zverejnila na svojej stránke právnu analýzu, ktorú vypracovali odborníci na ústavné právo. Ako informujú, analýza vznikla na základe žiadosti Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

„Vláda, ktorá stratila dôveru Národnej rady, ktorá predstavuje základný a najželateľnejší ústavný základ pre pôsobenie vlády ako vrcholného orgánu výkonnej moci v podmienkach ústavného systému SR, je priamo textom Ústavy výrazne obmedzená pri výkone svojich právomocí. Časť z ústavných právomocí jej zostáva zachovaná, no podstatná časť z nich, naopak, nie. Tretiu kategóriu tvoria právomoci, ktoré odvolaná a dočasne poverená vláda môže vykonávať len s predchádzajúcim súhlasom prezidenta. Tento súhlas pritom musí byť udelený v každom jednotlivom prípade. Uvedené obmedzenia sa týkajú aj súčasnej vlády na čele s predsedom vlády E. Hegerom,“ píše sa v závere analýzy. 

Zákony nie sú prekážkou?

Aj keď sami právnici konštatujú, že text Ústavy SR je nejednoznačný v tom, ktoré otázky sú závažné, teda o nich odvolaná vláda rozhodovať nesmie, dávajú jasnú odpoveď Hegerovi, Naďovi i Čaputovej.

„V prípade právomocí vlády rozhodovať o uvedených otázkach tak v praxi treba vždy v každom jednotlivom prípade posúdiť, so zreteľom na všetky relevantné súvislosti, či daná otázka má alebo nemá vyššie uvedenú povahu. Ak bude odpoveď kladná, dôsledkom musí byť konštatovanie, že rozhodovanie o danej otázke odvolanej a dočasne poverenej vláde nepatrí.

Aj so zreteľom na princíp republikánskeho parlamentarizmu,  ktorý možno z Ústavy vyvodiť, je potrebné taktiež konštatovať, že v pochybnostiach, či odvolaná vláda a dočasne poverená vláda určitú právomoc má alebo nemá, sa treba prikloniť skôr k záveru, že dotknutú právomoc nemá.“

Právny štát

Skúsme si teraz predstaviť, že by bežný človek preukázateľne porušil zákon. Alebo by pri výkone svojho povolania nerešpektoval zákony a predpisy viažúce sa na jeho povolanie. Skúsme si teraz predstaviť, že by takto hrubo porušila zákon a Ústavu SR iná vláda.

Keďže ale žijeme „v právnom štáte a vládnu nám ľudia, ktorí si ctia demokratické princípy a zákon a to s požehnaním prezidentky, ktorá si v zahraničí každý mesiac preberie nejakú cenu za ochranu demokracie,“ predstavovať si netreba nič. Ani sa pýtať. Všetko v poriadku.

Zdroj: PF Uniba, ústava SR/ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

8 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

10 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

10 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

10 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

10 hodín ago