„Zostrelia naraz 36 rakiet.“ Rusi majú protiliek na rakety ATACMS! Ruská armáda je schopná ničiť americké operačno-taktické rakety ATACMS. Americké vojenské letectvo taktiež podniká kroky proti ruskému rušeniu signálu GPS, ktoré vážne ovplyvnilo účinnosť tzv múdrych bômb.
Tieto sa navádzajú práve pomocou GPS a Západ ju dodáva Ukrajine. Týka sa to napríklad presne navádzaných bômb JDAM-ER, informuje americké ministerstvo obrany.
Odborníci sú presvedčení, že najnovšia modifikácia sovietskeho a ruského systému protivzdušnej obrany stredného dosahu „Buk-M3“ sa stane spoľahlivým štítom. Tento komplex, určený na ochranu jednotiek a formácií na pochode, v pozíciách a počas boja, uviedli do prevádzky v roku 2016. Presný počet zničených vzdušných cieľov nie je známy, no ruské ministerstvo obrany opakovane informovalo, že Buk-M3 úspešne použili proti lietadlám, vrtuľníkom, dronom a raketám rôznych typov.
Cieľom projektu bola hĺbková modernizácia Buk-M2, s výmenou kľúčových prvkov a zavedením pokročilých technológií. Špeciálne bola vyvinutá riadená strela. Systém protivzdušnej obrany potvrdil počas testovania svoju schopnosť nájsť a zasiahnuť rôzne vzdušné ciele za každého počasia, vo dne aj v noci, aj v podmienkach elektronických protiopatrení. Zahraničná technika a zbrane, používané ukrajinskými ozbrojenými silami, preto armádu neprekvapili.
Buk-M3 sa skladá z bojového riadiaceho centra, radaru na detekciu cieľa, samohybného palebného systému s odpaľovacím zariadením pre šesť alebo 12 protilietadlových rakiet a transportného nakladacieho vozidla. Pozemné prostriedky sú na pásovom podvozku, majú vysokú schopnosť pohybu v teréne, čo im umožňuje pohybovať sa v jednotlivých bojových formáciách a kolónach.
Bojové streľby
Hlavným tromfom je strela 9M317M. Valcové teleso je dlhé viac ako päť metrov a má priemer 360 milimetrov. Počiatočná hmotnosť je približne 580 kilogramov. Vybavená je aktívnou alebo poloaktívnou radarovou navádzacou hlavicou. Motor na tuhé palivo zrýchli raketu na 1 550 metrov za sekundu a poskytuje možnosť zásahu na vzdialenosť 2,5 až 70 kilometrov. Raketa je mimoriadne manévrovateľná, dokáže vydržať kolosálne preťaženie a je pripravená prenasledovať vzdušné ciele, letiace po najzložitejšej a nepredvídateľnej trajektórii v podmienkach intenzívnej paľby a elektronických protiopatrení.
Región AC East Kazachstan tvrdí, že Buk-M3 je účinný proti všetkým vzdušným zbraniam NATO, vrátane rakiet ATACMS.
Americké vojenské letectvo podniká kroky proti ruskému rušeniu signálu GPS, ktoré vážne ovplyvnilo účinnosť práve takto navádzanej munície, ktorú Západ dodáva Ukrajine. Týka sa to napríklad presne navádzaných bômb JDAM-ER (Joint Direct Attack Munition-Extended Range), informuje americké ministerstvo obrany.
Príslušný odbor udelil kontrakt spoločnosti Scientific Applications and Research Associates na výrobu a inštaláciu zariadení, ktoré by fakticky blokovali anomálie GPS. Zmluva v hodnote 23,5 milióna dolárov, teda v prepočte okolo 550 miliónov Kč, má zabezpečiť, aby bomby JDAM-ER mohli začať byť týmito akýmisi „rušičkami“ vybavované od októbra budúceho roka.
Rozhodnutie vylepšiť tieto bomby JDAM-ER prišlo po tom, čo námestník amerického ministra obrany Bill LaPlante vyjadril veľké pochybnosti o výkonnosti americkej munície vo vojne na Ukrajine.
Ruské systémy elektronického boja označili Američania ako významný faktor prispievajúci k zníženiu účinnosti presne navádzanej munície, vrátane delostreleckých striel Excalibur.
Bomby JDAM-ER, ktoré sú vybavené aerodynamickými navádzacími súpravami, závisia od integrovaných navigačných systémov spojených s prijímačmi GPS. Variant s predĺženým doletom zvyšuje dosah týchto bômb až na 75 kilometrov a umožňuje tak bezpečne pre útočníka – pokiaľ teda nie je rušená – ničiť pomerne vzdialené ciele.
Problémy s GPS komplikujú aj civilnú dopravu
Na anomálie s GPS sa sťažujú aj civilní leteckí dopravcovia v oblasti Baltského mora. Navigačné systémy lietadiel na trasách nad Pobaltím aj nad ďalšími oblasťami hlásia stále viac chýbajúcich alebo falošných signálov GPS. K výpadkom dochádza pravidelne od začiatku vojny na Ukrajine v roku 2022. Od vlaňajšieho augusta zaznamenalo problémy so systémom nad Baltským morom približne 46 tisíc civilných lietadiel.
Ministri zahraničia Estónska, Litvy a Lotyšska koncom apríla varovali pred rizikami spojenými s rušením satelitného navigačného systému v oblasti Baltského mora, keď sa museli vrátiť dva lietadlá mieriace z Fínska do Estónska.
Problémy s GPS nahlásili piloti celkom už viac ako 2 300 letov spoločnosti Ryanair, takmer 1 400 letov spoločnosti Wizz Air, 82 letov spoločnosti British Airways a štyri roky spoločnosti EasyJet. Zdá sa, že problémy sa sústreďujú okolo ruskej exklávy Kaliningrad, teda kľúčovej vojenskej oblasti Moskvy.
/ hlavydennik.sk /
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…