Ľudia pracujúci pre Európsku úniu v Bruseli žijú v obrovskej bubline a sú odtrhnutí od reality. EÚ by mala opäť fungovať ako mierový projekt. Musíme sa zo všetkých síl usilovať a mierové rokovania s Ruskom a spolupracovať so všetkými štátmi sveta,“ tvrdí europoslankyňa Roth Neveďalová.
Poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth Neveďalová (Smer-SSD) v rozhovore pre podcast Diskusia na palete poukazuje na nespokojnosť ľudí so súčasným smerovaním Európskej únie a zároveň hovorí o možnosti zmeniť jej protiľudovú politiku v nadchádzajúcich júnových voľbách do europarlamentu.
Katarína Roth Neveďalová ako jedna z tvárí prvej päťky na kandidátke Smeru-SSD do nadchádzajúcich eurovolieb v rozhovore s Pavlom Kapustom zdôraznila, že ambíciou strany, ako aj jej osobným cieľom je voľby vyhrať a byť v Európskom parlamente “zdravým rozumom”, ktorý tam dnes podľa nej chýba. Ako dodala, v Bruseli a Štrasburgu prevláda aktivizmus, napríklad v rámci ideológie Green Dealu. Súhlasí s moderátorom, že rozhodnutia EÚ sa odtrhli od reality. Rozhodnutia únie ovplyvňujú úradníci, ktorí príliš dlho žijú v “bruselskej bubline”, a preto nepoznajú problémy bežných ľudí v členských krajinách, myslí si.
V ďalšom volebnom období by chcela prispieť k zlepšeniu života občanov a zvýšeniu pracovných príležitostí podporou slovenského priemyslu a poľnohospodárov. Očakáva, že europarlament bude po júnových voľbách iný a nebude v ňom priestor pre iracionálne tendencie, ktoré v súčasnosti prevládajú vo vedení EÚ. Podľa prieskumov sa má posilniť extrémnejšia časť politického spektra napravo i naľavo. Verí, že v spojitosti s tým sa spomalí integrácia a obmedzí sa schvaľovanie nezmyselných rozhodnutí, pri ktorých sa neraz nemyslí na ich dôsledky.
Prekáža jej napríklad vykorisťovanie tretích krajín zo strany EÚ, odkiaľ dovážame vzácne suroviny, ktoré však takmer nerecyklujeme – hoci spomenuté krajiny poučujeme, aby sa správali ekologicky. Označila to za novodobý kolonializmus. Poukázala na to, že aktivistickí politici, ktorí “so sójovým latečkom a avokádom v ruke často rozprávajú o Green Deale, lebo je to “sexi na Instagrame”, v skutočnosti svojím životným štýlom vytvárajú tzv. uhlíkovú stopu.
Potvrdila, že EÚ má dnes oveľa väčší vplyv na bežný život Slovákov, ako to bolo v období, keď po prvý raz nastupovala na miesto europoslankyne. Mali by si to podľa jej slov uvedomiť aj naši občania a v čo najhojnejšom počte sa zúčastniť európskych volieb. To, že Európska únia “sa nás týka”, ilustrovala nedávno schváleným právom na opravu výrobkov, ktoré núti výrobcov väčšmi myslieť na produkciu náhradných dielov, čím prináša ekologickejší prístup. Pripustila, že EÚ v tomto smere “objavila teplú vodu” a obnovila prax, ktorú sme u nás poznali už za čias socializmu.
Hovorí, že únia je dobrý projekt, ale dnes ju riadia nesprávni ľudia na čele s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, ktorých treba vymeniť. V tejto súvislosti spomenula kauzu Pfizergate a dvojaký meter, ktorý používa Brusel vo vzťahu k svojim prešľapom a k problémom v členských krajinách. Rovnako je presvedčená, že treba nahradiť slovenských progresívno-liberálnych europoslancov, ktorí “kydajú” na vlastný štát. Spomenula aj potrebu pokračovať v suverénnej zahraničnej politike SR “na štyri svetové strany”, ktorú sa snaží uskutočňovať vláda Roberta Fica. Fakt, že to opozícia a niektoré kruhy v EÚ označujú za “orbanizáciu Slovenska”, komentovala ako neprijateľnú kritiku toho, že ako štát máme právo na svoj názor a na vlastnú politiku. Upozornila, že v rámci EÚ je dôležité spolupracovať aj s ekonomicky silnými štátmi zoskupenia BRICS. Takisto treba myslieť na to, že po skončení vojny na Ukrajine zostane Rusko hospodársky i geopoliticky významnou krajinou, s ktorou bude nevyhnutné spolupracovať.
Za pozitívum označila rozhodnutie aktuálneho kabinetu nedodávať zbrane na Ukrajinu. Na otázku, či je správne, že súkromné zbrojárske spoločnosti zbrane na ukrajinský front naďalej dodávajú, reagovala, že ide o zložitú otázku. Sama je pacifistkou a zbraní sa bojí, ale uznáva, že je treba rešpektovať slobodu podnikania a nie je možné firmám zakazovať s kýmkoľvek obchodovať. Keby podľa nej slovenské zbrojárske firmy prestali Ukrajine dodávať zbrane a muníciu, okamžite by ich nahradili iní zahraniční výrobcovia. Na záver pripomenula nevyhnutosť zásadnej reformy EÚ, aby sa v únii “nehovorilo o nás bez nás”.
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube Diskusia na palete / InfoVojna
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…