Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov varoval krajiny, ktoré vlastnia systém S-300, že ho nemôžu len tak podarovať Ukrajine. Slovenské ministerstvo obrany má preňho jasnú odpoveď.
Ak Rusko stiahne svoje jednotky z Ukrajiny, Slovensko nebude uvažovať o tom, aby raketový systém S-300 slovenskej armády posielalo na Ukrajinu.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) to povedal pred dnešným rokovaním vlády. Systém protivzdušnej obrny S-300 má okrem Slovenska v rámci únie už len Grécko a Bulharsko. Minister Naď doplnil, že jeho údržbu je možné robiť len v Rusku alebo na Ukrajine.
„S Rusmi to principiálne robiť nebudeme, Ukrajina má svoje vlastné starosti. Nie je cesta ako modernizovať alebo udržiavať tento systém. Ak ho nebudeme udržiavať a vôbec nakupovať náhradné diely a muníciu, tak najneskôr do dvoch rokov bude ten systém nefunkčný,“ vysvetlil Naď.
„V momente, keď Rusko prestane porušovať medzinárodné právo a stiahne svoje agresívne jednotky z Ukrajiny, my nebudeme uvažovať nad tým, že by sme S-300 poslali na Ukrajinu,“ naznačil možný osud systému S-300 minister obrany.
Na margo vyhrážok zo strany Ruska Naď povedal, že „akékoľvek vyhrážky od vojnových štváčov z Moskvy jednoducho brať do úvahy nebudeme“.
Naď odmieta špekulácie, že by Slovensko malo poslať systém S-300 na Ukrajinu, pretože prišli tri batérie Patriotov.„Potrebujeme ochrániť naše územie plnohodnotne. S jednou batériou S-300 sme ju nechránili ani na dvadsať percent,“ zdôraznil Naď. Dodal, že sa vyjednáva o dodaní štvrtej batérie Patriot.
Naď priznal, že Slovensko nevie modernizovať a servisovať ani stíhačky MiG-29, navyše má aj problém s pilotmi. „Robím všetko preto, aby sme mali zabezpečenú obranu inak ako prostredníctvom migov, kým prídu stíhačky F-16,“povedal Naď s tým, že pilotov ruských stíhačiek je na Slovensku menej ako desať.
Šéf rezortu obrany doplnil, že stav obrannej infraštruktúry aj techniky a výzbroje v rámci Ozbrojených síl SR (OS SR) nie je dobrý. Spresnil, že po kolesových a pásových vozidlách sa budú postupne modernizovať aj zbrane, dronová technika a nakúpia sa podzvukové cvičné stíhačky.
„Aktuálne prebieha v rámci rezortu obrany 60 projektov modernizácie. Uvidíme, čo z toho sa podarí dokončiť,“povedal.
„Mali sme plány pred konfliktom, konflikt tieto procesy zrýchlil,“ podotkol minister s tým, že v ozbrojených silách sa ešte využívajú 70-ročné autá V3S.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pre televíziu RT povedal, že Slovensko a ďalšie členské krajiny nemôžu len tak na základe vlastného uváženia darovať Ukrajine protiraketový, resp. protilietadlový systém S-300.
„Chcem pripomenúť všetkým krajinám, ktoré zvažujú túto myšlienku, že sovietske systémy a systémy vyrobené v Rusku sa v nich nachádzajú v súlade s medzivládnymi dohodami a zmluvami a majú aj užívateľský certifikát. A tento certifikát im neumožňuje posielať ich do tretích krajín,“ povedal podľa Denníka N Lavrov. Jeho tvrdenie portál overil so záverom, že takéto dohody a certifikáty skutočne existujú.
Slovensko v reakcii na slová ruského ministra reaguje, že sa nebude rozhodovať na základe výziev cudzích krajín. „Slovenská republika sama najlepšie zváži, ako naloží s vlastným vojenským majetkom, a to spôsobom, ktorý bude najlepšie vyhovovať záujmom obrany Slovenskej republiky,“ napísal rezort Denníku N.
Ministerstvo obrany Jaroslava Naďa taktiež pripomenulo, že Ukrajina má základné právo na sebaobranu v zmysle Charty OSN. NATO, resp. EÚ práve v zmysle tohto základného práva bude naďalej Ukrajine pomáhať. Rusko už pohrozilo, že ak sa systém S-300 dostane na územie Ukrajiny, zničia ho.
Slovensko zatiaľ neschválilo poskytnutie protiraketového, resp. protilietadlového systému S-300. Rokovania by sa mali ukončiť ešte tento týždeň.
Zdroj: pravda.sk / refresher.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…