Jej komentáre sú posledným potvrdením, že mierová dohoda bola na stole už v prvých dňoch vojny
Bývalá predstaviteľka amerického ministerstva zahraničia Victoria Nulandová priznala, že USA odrádzali Ukrajinu od podpisu mierovej dohody s Ruskom počas prvých dní ruskej invázie.
Nulandová, ktorá nedávno rezignovala na post námestníčky štátnej tajomníčky pre politické záležitosti, to uviedla v rozhovore, ktorý bol zverejnený na YouTube 3. septembra.
Michail Zygar, ruský novinár v exile, sa Nulandovej spýtal na tvrdenie bývalého izraelského premiéra Naftaliho Benneta, že USA a ich spojenci blokovali jeho úsilie o sprostredkovanie, a správy o bývalom britskom premiérovi Borisovi Johnsonovi , ktorý naliehal na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby nepodpísal dohodu.
Zygar tiež spomenul, že David Arakhamia , ukrajinský predstaviteľ, ktorý viedol rokovania s Ruskom na stretnutí v Istanbule v marci 2022, minulý rok uznal , že dohoda bola v tom čase na stole a že hlavnou požiadavkou Ruska bola ukrajinská neutralita.
Nulandová tvrdila, že USA zaujali k rokovaniam na začiatku neústupný prístup a povedala, že až „pomerne neskoro v hre“ Ukrajinci začali hľadať radu od USA a ich spojencov.
„Ukrajinci začali žiadať o radu, kam to smeruje, a nám, nám a Britom, aj ostatným, bolo jasné, že Putinova hlavná podmienka bola pochovaná v prílohe k tomuto dokumentu, na ktorom pracovali. A zahŕňal limity na presné druhy zbraňových systémov, ktoré by Ukrajina mohla mať po dohode,“ povedala Nulandová.
Povedala, že dohoda spôsobí, že Ukrajina bude „kastrovaná“ ako vojenská sila, a povedala, že pre ruskú armádu neexistujú žiadne podobné obmedzenia.
“Ľudia na Ukrajine a ľudia mimo Ukrajiny sa začali pýtať, či je to dobrý obchod, a práve v tom bode sa to rozpadlo,” povedala Nulandová.
Boris Johnson odcestoval na Ukrajinu 9. apríla 2022 a podľa Ukrajinskej pravdy Zelenskému povedal, že aj keby Ukrajina bola pripravená podpísať dohodu s Ruskom, „kolektívny Západ“ nie. Arakhamia potvrdil tento postoj v novembri 2023 a povedal, že keď sa vyjednávači vrátili z Istanbulu, Johnson navštívil Ukrajinu a „povedal, že s nimi nepodpíšeme vôbec nič a poďme len bojovať“.
20. apríla 2022, približne v čase, keď rozhovory zlyhali, vtedajší turecký minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu povedal, že Turecko si myslí, že dohoda sa dá dosiahnuť po rokovaniach v Istanbule, ale potom nadobudlo dojem, že niektorí členovia NATO chcú predĺžiť vojnu oslabiť Rusko.
„Po rozhovoroch v Istanbule sme si nemysleli, že vojna bude trvať tak dlho… Ale po stretnutí ministrov zahraničných vecí NATO bol dojem, že… sú v členských štátoch NATO takí, ktorí chcú, aby vojna pokračovala. nech vojna pokračuje a Rusko bude slabšie. Situácia na Ukrajine ich veľmi nezaujíma,“ povedal Čavušoglu.
25. apríla 2022 minister obrany Lloyd Austin po návšteve Kyjeva vyhlásil, že jedným z cieľov USA vo vojne je „oslabené“ Rusko.
Dave DeCamp/ skspravy.sk /
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…