Rusko tvrdí, že jej komentáre ukazujú, že USA „podnecujú“ eskaláciu vojny
Victoria Nulandová , námestníčka ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti, minulý týždeň povedala, že USA „podporujú“ ukrajinské útoky na Krym , a označila ruské vojenské zariadenia na polostrove za „legitímne ciele“.
Nulandová sa vyjadrila, keď sa jej pýtali na správu z The New York Times , ktorá bola zverejnená v januári, a uviedla, že Bidenova administratíva „zahrieva“ myšlienku pomôcť Ukrajine zaútočiť na Rusko napriek riziku eskalácie.
Rusko premenilo Krym na masívne vojenské zariadenie… to sú legitímne ciele, Ukrajina ich zasiahne a my to podporujeme
povedala Nulandová Carnegie Endowment for International Peace , think-tanku so sídlom vo Washingtone DC. Nulandová tiež vyjadrila podporu „demilitarizácii“ Krymu.
„Bez ohľadu na to, ako sa Ukrajinci rozhodnú o Kryme, pokiaľ ide o to, kde sa rozhodnú bojovať atď., Ukrajina nebude v bezpečí, pokiaľ Krym nebude minimálne – minimálne – demilitarizovaný,“ povedala.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zakharová odsúdila Nulandovej komentáre a uviedla, že podnecuje eskaláciu vojny.
Americkí vojnoví štváči zašli ešte ďalej: podnecujú kyjevský režim k ďalšej eskalácii, aby priviedli vojnu na územie našej krajiny. Len tak, priamymi údermi
povedala v reakcii Zacharová.
Nulandovej vyjadrenia prišli deň po tom, ako minister zahraničných vecí Antony Blinken uznal , že ukrajinský pokus o znovudobytie Krymu by bol pre ruského prezidenta Vladimira Putina „červenou čiarou“ a riskoval by veľkú odpoveď Moskvy.
Americká podpora takýchto operácií by zvýšila riziko provokácie Moskvy a zvýšila by šance na priamy stret medzi NATO a Ruskom.
Putin ukázal, že výrazne eskaluje vojnu kvôli útokom na Krym. Rusko začalo rozsiahle raketové útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru až po bombardovaní Kerčského mosta, ktorý spája Krym s ruskou pevninou, kamiónom.
Zatiaľ čo Ukrajina nebola v pozícii, v ktorej by mohla začať ofenzívu proti Krymu, Bidenova administratíva počas konfliktu dávala jasne najavo, že neodradí Kyjev od útoku na polostrov.
V lete 2022, keď USA prvýkrát poskytli raketové systémy HIMARS Ukrajine, sa administratíva snažila ubezpečiť, že zbrane nebudú použité na zacielenie na ruské územie. Na otázku Antiwar.com, či sa toto obmedzenie vzťahuje na Krym, hovorca ministerstva zahraničia odpovedal: „Krym je Ukrajina.“
Rusko kontroluje Krym od roku 2014, ale ani USA, ani Kyjev neuznávajú polostrov ako ruské územie. Obyvatelia Krymu hlasovali za pripojenie sa k Rusku po prevrate v Kyjeve podporovanom USA , v ktorom Nulandová zohrala kľúčovú úlohu, a prieskumy od roku 2014 ukázali, že sú stále spokojní so zmenou.
Dave DeCamp
O autorovi: Dave DeCamp je redaktor spravodajstva Antiwar.com
Pôvodný zdroj tohto článku je Antiwar.com
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…