Pôvodne bol článok uvedený týmto „obrazom“: Ukrajina – Keksík monštrum ide do dôchodku – Cookie Monster Retires, doplnené vyjadrením „ A big fat rat is leaving the ship“ – teda „veľký tučný potkan opúšťa loď“.
Toto by sa dalo vlastne interpretovať ako pripustenie porážky vo vojne USA proti Rusku na Ukrajine zo strany US State Departmentu (funkčne Min. Zahraničia).
Vyjadrenie k odchodu do dôchodku zástupkyne Ministra pre Politické Záležitosti Victorie Nuland – Anthony Blinken – State Department, 5. Marec 2024:
Victoria Nuland mi dala vedieť, že má v úmysle odstúpiť počas nadchádzajúceho obdobia z pozície Zástupkyne Ministerky Zahraničia pre politické záležitosti, – teda z pozície v ktorej personifikovala úsilie prezidenta Bidena aby vrátil diplomaciu späť do centra našej zahraničnej politiky, a revitalizovala globálne vodcovstvo Ameriky v tomto kritickom čase pre náš národ a pre svet. V ďalšom o nej hovorí priateľskou prezývkou „Toria“.
…
Je za tým to vodcovstvo Torie ohľadne Ukrajiny, ktoré diplomati a študenti zahraničnej politiky budú študovať v nadchádzajúcich rokoch. Jej úsilie bolo nepostrádateľné pri konfrontovaní Putinovej plnohodnotnej (full-scale) invázie Ukrajiny, zorganizovaním globálnej koalície ktorá zabezpečila jej strategické zlyhanie, a pomohla Ukrajine pracovať smerom k času, kedy bude schopná stáť pevne na vlastných nohách – demokraticky, ekonomicky, a vojensky.
…
Prezident Biden a ja sme požiadali nášho podsekretára pre manažment – Under Secretary for Management – John Bass, aby poslúžil ako Výkonný Zástupca Sekretára Štátu pre Politické Záležitosti, kým bude zmena Toriinej pozície potvrdená.
Victoria Nuland, členka toho neokonzervatívneho Kagan Klanu – member of the neo-conservative Kagan clan, má len 62 rokov – teda je príliš mladá aby išla normálne do dôchodku.
Budeme si ju pamätať za to, ako poskytovala keksíky – for handing out cookies – protivládnym demonštrantom na Ukrajine, a za inštalovanie režimu prevratu v roku 2014 – installing the 2014 coup regime.
To bol jej hlavný projekt na Ministerstve Zahraničia. Ale ten Maidan puč v roku 2014, ktorý prevrátil Ukrajinu na útočiaceho barana proti Rusku, skončil úplnym zlyhaním.
Ani nebolo Rusko oslabené – ‚weakened‚ – tou vojnou, a ani Ukrajina nemá žiadnu nádej – perspective – aby prežila ináč ako nejaká Rusmi ovládaná, čiste pozemná zaostávajúca krajina na východe Európy (land-locked backwater country in Europe’s east).
Vzhľadom an tie milióny utratené na Ukrajinu s minimálnou kontrolou a s ničím čím by sa mohla Nuland pochváliť, a s ohľadom na jej rodinu sa predpokladá, že si niečo odložili bokom – have certainly made a bit on the side. Človek je zvedavý, či tie prebiehajúce a očakávané vyšetrovania čiernej diery Ukrajina – the black hole Ukraine – ich nechajú nepoznačených.
Keďže už aj komentátori novín Guardian sa začali prebúdzať – now waking up – do toho zmätku ktorý pomohli vytvoriť, už prišiel ten čas pre Európskych politikov, aby tiež konečne akceptovali realitu:
Západná Európa nemá žiaden zrozumiteľný záujem v eskalovaní Ukrajinskej vojny prostredníctvom „výmeny“ rakiet s dlhým doletom. Hoci by mala pokračovať v logistickej podpore pre Ukrajinské sily, nemá žiaden strategický záujem v túžbe Kijeva vytlačiť Rusko preč z tých oblastí väčšinovo Rusky hovoriacich oblastí Krymu alebo Donbasu (zmapoval som v niektorom predchádzajúcom článku). Má určite záujem v snahe o skoré urovnanie, a naštartovanie obnovenia Ukrajiny.
A čo sa týka tých – zo strany Západu – “soft power – miernych” sankcií proti Rusku, zlyhali naozaj mizerne, rozbitím globálnej obchodnej ekonomiky počas toho procesu. Sankcie sú možno zamilovaným koníčkom západných diplomatov a „thinktankov“; moja vsuvka – tá časť slova think znamená myslieť, a autor tu jasne ukázal, že nič také sa v rámci popisovaných udalostí – a thinktankov – neodohráva. Niekomu možno dokonca poškodili – v neposlednom rade Britským spotrebiteľom energie – ale nedevastovali Ruskú ekonomiku, ani nezmenili Putinove názory. V tomto roku sa očakáva, že tempo rastu Ruska bude vyššie ako Británie.
Tá neomalená neschopnosť štvrťstoročia Západných vojenských intervencií nás mala už naučiť nejaké lekcie. Zjavne sa tak nestalo.
Ivan Hečko/ Slovanské Noviny
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…