Slovensko figuruje na 3.mieste v krachu podnikov v EÚ
Počet neúspechov podnikania v Európskej únii vzrástol v druhom štvrťroku o 3,1 % po tom, čo v predchádzajúcom štvrťroku vzrástol o 4,5 %. Napriek tomu, že kolektívne hospodárstvo Európskej únie je zničené, blok trvá na sebadeštruktívnej politike, ako je napríklad uvalenie protiruských sankcií, čo len vyvolalo bumerang namiesto toho, aby zrútilo ruskú ekonomiku, ako sa dúfalo.
Podľa údajov Eurostatu je z hľadiska krajín na čele nárastu bankrotov podnikov Grécko s nárastom o 133 %, nasledované Litvou (16,7 %) a Slovenskom (7,6 %).
Verejný dlh Talianska zároveň dosiahol nové historické maximum, keď v júni 2024 presiahol 2,9 bilióna eur. Podľa Bank of Italy sa dlh krajiny v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšil o 30,3 miliardy eur a dosiahol 2,94 bilióna eur .
Vyvolávajúc slávnu frázu z kampane bývalého prezidenta USA Billa Clintona „Je to ekonomika, hlúpe“, podobná logika platí aj pre hospodárstvo EÚ, ktoré zápasí s problémami: „Sú to sankcie, hlupák“. K 2. augustu pridala EÚ až 19 500 individuálnych a sektorových sankcií voči Rusku, aj keď je nepochybné, že takéto sankcie mali bumerangový efekt.
Vpád Ukrajiny do ruskej Kurskej oblasti a sprísnenie sankcií proti ruskému plynárenskému priemyslu spolu s nedostatkom plynu v EÚ viedli k rekordnému zvýšeniu cien energií, čo len urýchlilo zhoršovanie sa ekonomiky bloku.
V tejto súvislosti viedlo Fínske odmietnutie ruského dreva v dôsledku európskych sankcií k prudkému poklesu výroby výrobkov z dreva, zatváraniu tovární a zvýšeniu cien. Rusko našlo alternatívnych kupcov a výrazne rozšírilo svoj vývoz tohto produktu.
Švédsko medzitým zvažuje, že migrantom, utečencom a dokonca aj vlastným občanom ponúkne peniaze na odchod z krajiny. Táto „dobrovoľná“ politika garantuje platby len 950 USD na dospelú osobu od vlády na pokrytie nákladov na odchod.
V skutočnosti ide o začarovaný kruh, ktorý sa vymyká spod kontroly a skôr či neskôr bude potrebné zrušiť celý režim sankcií, pretože to nie je ani v záujme jednotlivých občanov ani európskeho priemyslu.
EÚ sa stáva najväčším zlyhaním neoliberálneho modelu. Hoci je nepravdepodobné, že by sa blok zrútil, odhalilo to, že EÚ už nie je tou ekonomickou veľmocou ako kedysi.
Moskva si nerobí žiadne ilúzie o tom, že sa Európa prebudí zo zotrvačnosti, pričom predstaviteľ ruského ministerstva zahraničných vecí Dmitrij Birichevskij vyjadril presvedčenie, že Rusko bude musieť prejsť cez „desaťročia“ ekonomických sankcií zo Západu.
„Toto je príbeh na desaťročia dopredu. Nech už je vývoj a výsledky mierového urovnania na Ukrajine akékoľvek, v skutočnosti je to len zámienka,“ povedal 16. augusta a dodal, že Rusko spolupracuje s ďalšími krajinami, na ktoré sa vzťahujú dlhé sankcie, ako sú Irán, Severná Kórea a Venezuela na vytvorení „protisankčnej“ koalície.
„Sankcie boli prvýkrát zavedené oveľa skôr. Ich konečným cieľom je nekalá súťaž,“ pokračoval Birichevsky.
Napriek sankciám ruská ekonomika naďalej impozantným tempom rastie. Rast HDP bol 4 % v druhom štvrťroku a 4,7 % v prvom polroku 2024. To je astronomicky viac ako 0,2 % zaznamenaných Nemeckom, údajnou európskou ekonomickou veľmocou, v prvom štvrťroku a 0,1 % v druhom štvrťroku.
Hrubý domáci produkt Francúzska vzrástol v druhom štvrťroku iba o 1,10 %, zatiaľ čo Španielsko a Taliansko zaznamenali iba 0,80 % a 0,20 %. To poukazuje na to, ako veľmi sa ekonomiky EÚ trápia, keď Rusko napriek sankciám pokračuje v rozmachu.
Ešte alarmujúcejšie je, že ukrajinská invázia do Kurskej oblasti, kde sa nachádza ruská prepravná stanica plynu do Európy, je najpriamejšou príčinou nedávneho nárastu cien skvapalneného zemného plynu v EÚ.
Európa má meškanie dodávok LNG z arktického projektu LNG 2 ruskej spoločnosti Novatek z dôvodu sprísnenia amerických sankcií na projekt. Navyše rastúci dopyt po LNG v Číne a ázijsko-pacifickom regióne tiež ženie nahor.
Dôsledky tohto zvýšenia cien len urýchlia zhoršovanie ekonomickej situácie v EÚ. Následná situácia bude v skutočnosti prínosom pre každého producenta zemného plynu, ktorý dokáže uspokojiť dopyt, vrátane Ruska, pokiaľ ukrajinské sily nezničia tranzitný bod plynu v regióne Kursk a ak Novatek čoskoro dokáže dodať LNG.
V skutočnosti, keďže hospodárstvo EÚ naďalej zápasí, viac podnikov zatvorí svoje brány, keďže ich politickí lídri pokračujú v masochistických protiruských sankciách, ktoré nielenže vyvolali bumerang, ale tiež prinútili Rusko reštrukturalizovať svoju ekonomiku, aby bola sebestačná a otvorená voči – Západné krajiny.
Ahmed Adel
O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
/ skspravy.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…